Žiadny vodič nechce každú chvíľu vysedávať v autoservise a dokola len platiť za opravy. Ak chce, aby jeho plechový miláčik vydržal čo najdlhšie pojazdný, musí venovať čas a úsilie minimálne bežnej údržbe:

1. Výmena oleja
Olej v motore a prevodovke funguje tak, aby mazal a chladil trecie plochy a chránil ich pred koróziou. Počas prevádzky auta olej absorbuje rôzne usadeniny a stráca svoje primárne vlastnosti. Jazda so starým a znečistením olejom zvyšuje opotrebenie súčiastok a auto sa zbytočne trápi. Mení sa v závislosti od času alebo počtu prejdených kilometrov.

2. Výmena spotrebného materiálu
Vozidlo má množstvo dielov, ktoré si vyžadujú pravidelnú výmenu. Patria medzi ne hlavne filtre (vzduchový, palivový, olejový), rozvodový remeň, rôzne prevádzkové  kvapaliny (brzdová, chladiaca, kvapalina posilňovača riadenia), brzdové doštičky, tiché bloky odpruženia. Všetky tieto súčiastky sú relatívne lacné, ale majú dôležité funkcie. Napríklad opotrebovaný rozvodový remeň môže skončiť nielen jeho pretrhnutím, ale generálkou celého motora. Suma za jeho opravu vás rozhodne nepoteší.

3. Pravidelná kontrola
Kedy ste sa ostatný krát pozreli pod kapotu? Občas nezabudnite skontrolovať motorový priestor. Tak viete včas zistiť únik prevádzkových kvapalín, zistíte stav svoriek a hadíc. Tlak vzduchu v pneumatikách sa odporúča kontrolovať aspoň raz týždeň (alebo aspoň raz za mesiac).

4. Umývanie auta
Pravidelné umývanie vám včas ukáže nové škrabance, ktoré radšej čím skôr opravte aspoň farebnou tyčinkou. Ľahšie sa opraví lak ako časom korózia a prehrdzavenie. Spolu s vonkajším umývaním si urobte poriadok aj v kabíne. Na palubnej doske je určite nový prach, údržbu si zaslúžia aj ostatné plastové a kožené časti špeciálnymi prípravkami.

5. Divný hluk
Svoje auto musíte aj počúvať. Poruchy na seba často upozorňujú už vopred. Rôzne údery, pískanie, zmeny v riadení a atypický zvuk motora sú skutočnými znakmi hroziacej poruchy. Ak sa niektorý z vyššie uvedených objavil, potom nečakajte a navštívte servis.

6. Servisovanie
Dobrý autoservis = kvalitné služby. Optimálne je mať „svojho“ overeného automechnika, ktorý vaše auto už čiastočne pozná. Vždy však buďte v pozícii zákazníka a nie kamaráta, taký vzťah nemusí byť vždy na osoh.

Foto: pixabay.com

K téme:

Ako znížiť spotrebu paliva počas zimy?
Blondínka na pumpe: Nevydržíte sa nesmiať

Facebook Comments