Dnes je to ideálne mesto na víkend, ktoré kombinuje zážitok s dobrým jedlom a pitím. Návšteva írskeho Dublinu sa bez pinty piva a tradičnej whiskey nezaobíde. I keď vám môže prísť táto kombinácia odvážna, vypýtajte si v bare half and half. Grátis vám bude servírovaná jedinečná atmosféra írskych barov s typickou muzikou. Temple bar square je ideálnym miestom pre objavenie čara atmosféry. I keď návštevníci stále častejšie hovoria, že toto miesto je lapačom turistov, čo pocítite najmä vo svojej peňaženke, aspoň na rýchlu návštevu sem choďte. Tak ako všade inde vo svete, aj tu sa popíja vo večerných hodinách, čomu sú prispôsobené otváracie hodiny niektorých barov. Vyhýbať sa Temple bar square cez deň nemusíte. V okolí je veľké množstvo nezávislých galérií a umeleckých priestorov.

Nočný život je Dubline veľmi populárny. Miestni milujú postávanie na ulici pred barom s pivom v ruke.

Pompézny hrad
Päť minút chôdze z Temple bar square sa nachádza samotné srdce mesta. Dublinský hrad. Jeho história sa začala písať okolo roku 930 n. l., keď sa do výstavby pustili Vikingovia. Pôvodne išlo o obrannú pevnosť. Dnes je najstaršou zachovalou pôvodnou časťou hradu veža Record Tower z 13. storočia. Nachádzala sa tu i väznica, kancelárie kronikárov, sídlo parlamentu. Hrad bol sídlom vojska alebo aj víkendovým párty miestom pre kráľovskú rodinu. Aj dnes sídli v historickej stavbe niekoľko vládnych úradov, sú tu stále funkčné luxusné štátne byty a je tu aj knižnica. Exteriér hradu môžete navštíviť bezplatne, za vstup do interiéru sa platí. Máte na výber z voľnej alebo sprevádzanej prehliadky. Veľa turistov odporúča pozrieť si hrad so sprievodcom, nakoľko množstvo informácií a historiek spojených s týmto miestom je doslova ohromujúcich.

Najznámejšia knihovňa
Keď v roku 1592 kráľovná Alžbeta I. zakladala Univerzitu Svätej Trojice, istotne mala veľké očakávania. Skutočný status vzdelávacej inštitúcie aj o stáročia neskôr zrejme predbehol aj tie najdivokejšie predstavy. Trinity College je dnes najznámejšou dublinskou turistickou atrakciou, no najmä je najstaršou a najvýznamnejšou univerzitou v krajine. Gotický areál sa nachádza len pätnásť minút chôdzou od Dublinského hradu a jeho atmosféra vás doslova pohltí. Areál si môžete pozrieť zadarmo, je tu čulý ruch, no do Starej knižnice je vstup spoplatnený. Nenechajte sa odradiť, aj keď nie ste práve fanúšikom kníh. Toto miesto má doslova magickú atmosféru. No najmä ide o jednu z najvýznamnejších knižníc na svete. Najznámejšou a najcennejšou knihou tu je Kniha Kellovcov. Ilustrovanú verziu evanjelií vytvorili keltskí mnísi okolo roku 800 n. l. Doslova majstrovské dielo je vyslovene povinnosť všetkých návštevníkov mesta. Tomu však zodpovedajú aj davy turistov.

Knižnica v dublinskej Univerzite Svätej Trojice je preslávená aj vďaka The Longroom.

Priamo ku zdroju
Ak chcete po haldách historických informácií trochu zvoľniť, zamierte na prehliadku pálenice najznámejšej írskej whiskey či svetoznámeho pivovaru. I keď neholdujete ani jednému z klasických alkoholických nápojov, nebudete ľutovať, že ste prehliadke venovali čas. Nie je tajomstvom, že alkohol ovplyvňuje verejný život a je takmer vždy prítomný. A kto iný má najvtipnejšie a najkontroverznejšie historky, aj z tých najvyšších spoločenských kruhov, keď nie liehovarník či pivovarník? Dozviete sa možno aj viac, ako by ste čakali, no rozhodne odídete s dobrou náladou.

Pre milovníkov jedla
Nárast popularity kvalitného a originálneho jedla neobišiel ani hlavné mesto Írska. Vždy, keď suchozemec mieri k pobrežiu, zatúži po rybách a plodoch mora. Tieto túžby dokonale ukojíte v Klaw. Absolútne čerstvé a okamžite servírované ryby, mušle, ustrice a vôbec takmer akékoľvek plody mora sú tu jedinečným zážitkom a oslavou gurmánstva. Prehnane formálneho prostredia sa nemusíte obávať. Ide o akýsi mix reštaurácie, obchodíku a baru. Prvoradá je tu radosť z jedla. Gastronomické prekvapenie nájdete v dublinských dokoch. Ely’s bar je najstarším írskym vinárstvom, ktoré svoje útočisko našlo v podzemných chodbách. Víno v Írsku? Prečo nie? Najmä tu však majú prvotriedne hamburgery zo skutočne lahodného hovädzieho. Ak túžite po niečom viac tradičnom, mali by ste vyskúšať mäsové koláče. Tie do Ely’s bar dovážajú miestni mäsiari. Prvotriedna kvalita je teda zaručená. Milovníci skutočne vysokej gastronómie si na svoje prídu v The Greenhouse. Oceňovaná reštaurácia sa zameriava na súčasnú írsku kuchyňu, no je tu cítiť francúzsky vplyv. V menu nájdete špeciality ako kráľovská foie gras, vlašské orechy s údeným úhorom alebo artičoky s hľuzovkovou omáčkou. Nutná je rezervácia aspoň dva týždne pred plánovanou návštevou.

TOTO STE O DUBLINE ZREJME NEVEDELI

– Dublin má najnižší vekový priemer obyvateľov v Európe. Približne polovica rezidentov má menej ako 25 rokov.

– Najstaršou krčmou v meste je Brazen Head. Prvé pivá sa tu vypili v roku 1198. Budova bola pôvodne autobusová stanica. V Dubline je celkovo 666 licencovaných krčiem.

– Dublin je stará írska fráza, ktorá v preklade znamená čierny bazén.

– Na Trinity College promovali Oscar Wilde, Jonathan Swift a Bram Stoker.

– Most O’Connell Bridg je jediný v Európe, ktorý má rovnakú šírku ako  dĺžku.

Štvrť Temple Bar dýcha stredovekou atmosférou najmä v noci.


Foto:
Shutterstock, elywinebar.ie, klaw.ie

Mohlo by vás zaujať:

Dobrá whisky nikdy nič nepokazí

Facebook Comments