Na úvod treba spresniť, že Kapské mesto má štyri ročné obdobia rovnako ako Slovensko. Avšak naopak ako u nás. Takže zo slovenskej zimy letíte do afrického leta.  Teploty v lete sa pohybujú medzi 25 -35°C. Treba počítať s premenlivým počasím, často krát aj silným chladným vetrom, ale vedia vás prekvapiť aj horúce, slnečné dni bez vetra. Každopádne nezabudnite na krém s UV faktorom 50. Slnko vás spáli aj počas zamračeného dňa. Kapské mesto sa nazýva aj mestom dvoch oceánov, nakoľko sa práve tu zlieva Atlantický oceán s Indickým. Pláže sú široké, pieskové ideálne na ranné kardio a keď je veľmi teplo, môžete sa vo vode osviežiť. Plavcov je naozaj málo. Voda je aj s lete relatívne chladná. Nájde sa tu aj pár krásnych zálivov, kde je teplejšia. Medzi najkrajšie z nich patrí záliv a pláž Camps Bay.  Nad mestom hrdo stojí Stolová hora, vrchy Levia hlava a Signal Hill. Pohorie je zároveň aj botanickým skvostom. Z hory máte nádherný výhľad na celé Kapské mesto či na ostrov Robben (Robben Island), kde bol 20 rokov väznený  Nelson Mandela a dnes je z ostrova urobené múzeum.

Bez víz to nepôjde
Pre Slovensko platí vízová povinnosť s Juhoafrickou republikou, takže myslite včas pred odletom  na víza. Formulár a všetky potrebné dokumenty nájdete na stránke veľvyslanectva,  stačí  ich vytlačiť, vyplniť, priložiť platné pasy a poštou zaslať do Viedne. Vybavené ich máte zväčša do 2  týždňov. Víza sú bez poplatku a vyzdvihnúť si ich musíte priamo vo Viedni na JAR veľvyslanectve.  A potom už nič nebráni vášmu dovolenkovému dobrodružstvu.

Z Viedne až do JAR a bez jetlagu
Let nie je práve najkratší , ale priame spojenie medzi  Viedňou a Kapským mestom je naozaj praktické, bez zbytočných prestupov a prestojov. Okrem toho letíte po jednej rovnobežke, takže vám nehrozí  nepríjemné prestavovanie si vnútorných hodín kvôli zmene časových pásiem. Časový posun je iba jedna hodina.  Ak letíte nočným letom a nemáte problém so spánkom v lietadle, tak Vám let ubehne naozaj rýchlo. Pokiaľ letíte cez deň, skrátite si cestu pozeraním filmových noviniek. Po pristátí  sa do hotela dostanete hotelovým transferom alebo jednoducho Uberom, ktorý nie je drahý.  Ak si požičiavate auto, na letisku je niekoľko spoločností, kde si auto vyzdvihnete rovno s plnou nádržou.  Nezabúdajte však na to, že v JAR sa jazdí  v ľavom jazdnom pruhu. Zo začiatku je to trochu mätúce, ale rýchlo si zvyknete. V každom aute máte zabudovanú modernú navigáciu a  cesty naozaj dobre označené , takže po prvých jazdách sa dokážete orientovať už aj bez navigácie.

Ubytovanie v meste alebo mimo mesta
Záleží len na vás, či chcete zažiť ruch veľkomesta alebo ho sledovať z diaľky. Každé z uvedených má svoje výhody. Zatiaľ čo v meste máte ľahkú dostupnosť do obchodov, reštaurácií či barov, ubytovanie mimo mesta vám ponúka nádherný výhľad na scenériu mesta. Hotely mimo centra sú postavené priamo na pláži. Služby v hoteloch sú naozaj na výbornej úrovni. Bohaté kontinentálne raňajky, rýchle minútky, nápojové lístky s osviežujúcich miešaných drinkov a samozrejme vínna karta plná odrodových domácich vín.

Kapské mesto z vtáčej perspektívy
Stolová hora (Table mountain) je vysoká 1085 metrov. Jej názov je odvodený od jej vzhľadu – hora nemá vrchol. Je súčasťou Národného parku bohatého na faunu a flóru. Na Stolovú horu sa dostanete pohodlne lanovkou, ale aj peši. Turistika je stredne náročná a odmenou vám je prekrásny výhľad na Kapské mesto a okolie.  Na vrchu hory sa nachádza reštaurácia a obchod so suvenírmi. Lanovka jazdí podľa poveternostných podmienok.  Môže byť slnečný deň, ale silný vietor a lanovka bude mimo prevádzky. Na vrchu hory je chladnejšie o niekoľko stupňov  ako v meste. Ideálne je ak si pribalíte vetrovku, aby ste sa mohli prechádzať po chodníčkoch, ktoré sú po celej Stolovej hore. Vedľajšou nižšou horou je  Levia hlava a vedľa nej kopec  Signall Hill. Pri dobrých poveternostných podmienkach a správnom vetre si môžete prezrieť Kapské mesto z vtáčej perspektívy. Tímy paraglajdistov čakajú na turistov a ponúkajú im možnosť tandemového zoskoku a za príplatok vám zvečnia adrenalínový zážitok na videu.

Prechádzky a nákupy v meste
Po meste sa prechádzajte  počas dňa. Z bezpečnostných dôvodov sa neodporúča chodiť po zotmení po meste a už vôbec nie po tmavých opustených uličkách. Netreba však vyvolávať zbytočnú paniku. Ak ste turista, väčšinou sa pohybujete po miestach navštevovaných turistami . Je možné, že na ulici natrafíte na žobrákov či rôznych predajcov časopisov typu Nota Bene. Pokiaľ máte nejaké drobné, tak im dajte. Pokiaľ nemáte alebo nechcete, tak im naznačte, že nemáte záujem a oni vám po chvíli dajú pokoj. Buďte slušní a oni budú slušní ku vám.

Najnavštevovanejšou nákupnou časťou Kapského mesta je časť Water Front, kde sa nachádzal starý prístav, ktorý bol zrekonštruovaný a prerobený na centrum nákupov, reštaurácií, hotelov a  pouličných umelcov.  Prístavu dominuje nákupné centrum  Viktoria & Alfred Waterfront. Ponúka  domáce aj svetové dizajnérske značky. A pokiaľ chcete zainvestovať a kúpiť niečo mimoriadne,  je tu zopár veľmi luxusných šperkárstiev s africkými diamantmi. Dokonale upravení predavači Vám veľmi radi odprezentujú  v bielych rukavičkách najkrajšie zásnubné prstene či iné šperky.  Ak by ste chceli originálne darčeky z dovolenky, tak v obchodíkoch so suvenírmi si môžete vybrať   vyrezávané pštrosie vajcia  s africkými motívmi, žraločí zub ako prívesok na kľúčenku či do obývačky kožu zo zebry , samozrejme tradičné magnetky, tričká či iné drobnosti.

Ďalším navštevovaným miestom je ulica Long  Street. Po oboch stranách ulice je veľa malých reštaurácií, kaviarní, originálnych barov, obchodov so suvenírmi a oblečením, vintage obchodíky a nájdu sa tu aj celkom slušné obchody s vinylmi. Ulica je rušnejšia najmä večer, nakoľko sa na nej ľudia stretávajú a popíjajú a zabávajú sa pri africkej jazzovej hudbe v baroch. Malý tip k nákupom: Pokiaľ si chcete nakúpiť vodu, potraviny alebo si dať vínko na izbe, nájdete tu celú sieť potravín. Pivo a alkohol sa však predáva iba do 19hodiny. Oddelenie sa potom zavrie a otvoria ho až na ďalší deň.

Ak ste duša umelecká, zájdite si do starej sýpky prerobenej na galériu súčasného afrického umenia Zeitz MOCCA. Impozantná betónová budova doplnená  o geometrické sklenené vitráže, cez ktoré preniká dnu svetlo. Už samotná budova je moderným umeleckým skvostom, vnútro  vás ohromí ešte viac. Obrovský priestor s vysokým točitým schodiskom, ktoré vedie do sterilne čistej bielej galérie.

Ak ste milovníci histórie vydajte sa po Múzejnej míli  Kapského mesta. Ide o prepojenie viacerých múzeí v širšom okruhu Kapského mesta. Ak vás nelákajú obchody a ani umenie, tak navštívte nádherné akváriumTwo Oceans, ktoré je tie ž súčasťou Water Front. 10 metrov dlhý presklený tunel vás prenesie pod morskú hladinu a vám budú nad hlavami plachtiť obrovské raje a húfy rýb. Medzi nimi nájdete aj nebezpečných žralokov, nádherné koraly s pestrofarebnými rybičkami či desiatkami malých Nemov tancujúcich pri svojej sasanke. Uvidíte medúzy, morské kraby, murény, tučniaky a mnoho iných.

Národná botanická záhrada Kirstenbosch sa nachádza na východnom svahu Stolovej hory. Založená bola 1913 a rozprestiera sa na 530 hektároch. Prechádzať sa môžete nádherne vysadenými kvetinovými záhonmi, sukulentovými hájmi kombinovanými s rôznymi kaktusmi, aloe vera či ginko bilobou. Vstupné je pomerne nízke v prepočte vychádzka na 7€. V záhrade je pekná reštaurácia s terasou, kde ponúkajú veľmi chutné minútky, zmrzlinu či kávu s koláčom.

Foto: arch. M.B.

Cestujte s nami aj na miesta ako:

Kde sa mieša Afrika s Arábiou
Thanda je netypická Afrika
Casablanca: Nenápadný drahokam Maroka

Facebook Comments