Dnes je to plnohodnotné športové odvetvie generujúce obrovský divácky záujem a financie. Rodeo si získalo veľkú popularitu predovšetkým na americkom kontinente, pričom sa sem radia disciplíny ako jazda na divokých koňoch, chytanie teliat do lasa a zaháňanie dobytka. Najnebezpečnejšou a divácky najpopulárnejšou disciplínou je však jednoznačne jazda na býkoch.

Osem sekúnd. Hranica, na ktorú v duchu myslia všetci pretekári predtým, ako ich na chrbte divokého zvieraťa vypustia do arény. Práve osem sekúnd sa totiž potrebujú udržať na rozzúrenom býkovi, ktorého jediným cieľom je, naopak, zhodiť jazdca na zem. Uzdy sa pritom smie držať len jednou rukou. Pokiaľ sa býka čo i len dotkne druhou rukou, býva diskvalifikovaný. Pokiaľ spadne z býka pred časovým limitom, jeho úsilie taktiež vyšlo nazmar. Až v prípade, že sa udrží aspoň osem sekúnd, ktoré zvykne ohlásiť siréna, môžu jeho výkon hodnotiť rozhodcovia. Väčšinou sú štyria, pričom známkujú nielen samotného jazdca, ale aj býka. Jazdec získava body za svoje zručnosti, precíznosť prevedenia či dokonca eleganciu pohybov, býka zas hodnotia podľa toho, ako energicky sa snažil jazdca zhodiť na zem. Nie všetky býky sú totiž rovnaké a na niektorých z nich to majú jazdci s udržaním sa o niečo jednoduchšie, kým u iných je potrebné väčšie úsilie. Najstatnejšie býky vážia aj viac ako 800 kilogramov. V jednej jazde je možné dosiahnuť maximálny počet 100 bodov, v rámci ktorých tvorí polovicu hodnotenia výkon pretekára a polovicu hodnotenie býka. Plný počet 100 bodov pritom nebol ešte nikdy dosiahnutý, rekordom je 96,5 bodu. Od roku 1998, keď sa začalo toto hodnotenie zaznamenávať, bol takýto výkon dosiahnutý v štyroch prípadoch. Naposledy však v roku 2004. Za niečo výnimočné sa pritom považuje už prekonanie hranice 90 bodov.

Najlepší zarobia milióny
Najvyššiu úroveň jazdy na býkoch zastrešuje organizácia PBR (Professional Bull Riders), v ktorej je registrovaných viac ako 600 jazdcov. Dominujú v nej predovšetkým Američania a Brazílčania. Organizáciu založila v roku 1992 skupina dvadsiatich jazdcov, ktorí do nej vložili po 1000 dolárov. V roku 2007 sa z nich stali milionári po tom, ako ich podiely odkúpila spoločnosť Endeavor, ktorá vlastní organizáciu dodnes. Milionármi sa stali aj najlepší jazdci na býkoch. Najviac zatiaľ počas svojej kariéry zarobil J. B. Mauney (viď foto vľavo), jeho odmeny dosiahli úroveň 7,3 milióna dolárov. Tridsaťjedenročný Američan sa jazdeniu na býkoch profesionálne venuje trinásť rokov. Dokopy už 34 jazdcov sa v zárobkoch prehuplo cez hranicu 1 milióna. Počas roka sa svetová špička zúčastňuje podujatí série „Unleash the Beast“, ktorá v sebe zahŕňa viac ako tridsať turnajov v rôznych častiach Spojených štátov. Séria štartuje vždy v januári v newyorskej Madison Square Garden a vrcholí svojím finále v Las Vegas. Víťaz tohto turnaja získava špeciálnu prémiu milión dolárov. Celkovo organizácia PBR rozdá na odmenách za jednu sezónu zhruba 11 miliónov.

Veľké riziko zranení
Osem sekúnd potrebných na udržanie sa na chrbte býka je síce jeden z najkratších športových výkonov vôbec, no toto úsilie stojí jazdcov obrovské množstvo síl. Riziko zranení je v porovnaní s inými športovými odvetviami neporovnateľne vyššie a v niektorých prípadoch sa môže skončiť aj smrťou jazdca. Uvádza sa, že jazdci na býkoch majú desaťnásobne väčšiu pravdepodobnosť zranení s trvalými následkami ako hráči amerického futbalu. V porovnaní s minulosťou je súčasná generácia býkov navyše o niečo mohutnejšia a svalnatejšia a pre jazdcov teda aj viac nebezpečná. Veľkou pomocou pre pretekárov sa preto stávajú vycvičení klauni a toreadori, ktorých úlohou je v prípade pádu jazdca odlákať pozornosť býka. Jazda na býkoch sa v USA teší veľkej obľube a jednotlivé podujatia série „Unleash the Beast“ dokážu vypredať aj dvadsaťtisícové arény. V niektorých prípadoch sa pritom diváci môžu do hľadiska dostať už za 10 dolárov. Naopak, najdrahšie VIP vstupenky na finále v Las Vegas sa predávajú za 5000 dolárov.

 

Foto: Shutterstock, Profimedia.sk

Adrenalín do žíl vám nelejú aj:

Jallikattu: Indickí toreadori
Americkí kovboji sú akční, pracovití, ale aj ohrození
Cowgirls to vedia na koni i s lasom

Facebook Comments