Tzv. Blue Bird, je ruský ZiL-49061 upravený pre potreby vyhľadávania a prepravu kozmonautov po pristátí na Zem z vesmírnych kapsúl. Aj keď vedci vypočítajú miesto dosadu vesmírneho modulu, občas je cesta k nemu menej dostupná. Tak im na pomoc pošlú Modrého vtáka.

Celkovo desať vyrobených kusov má svoju základňu v Čeľabinsku odkiaľ sú v prípade potreby transportované nákladnými lietadlami typu Antonov-12. Nevadí mu ťažký terén, dokáže prekonávať vodné prekážky. O pohon sa stará motor s výkonom 150 koní. Šesťkolesový 9 metrový obojživelník poskytuje dosť pohodlia pre trojčlennú posádku (ktorá doň nastupuje cez strešný poklop) a až sedem pasažierov. Samozrejmosťou je klimatizácia, ohrievače, pohodlné sedadlá, lekárnička a komunikačné zariadenie pre príjem signálu z ostatných áut, vrtuľníkov aj z modulu kozmonautov.

Modrý vták je dosť priestranný aj na dlhšie jazdy. Na asfalte dosiahne rýchlosť 75 km/h, čo pri celkovej hmotnosti deväť ton je slušný výkon. Zaujímavosťou je, že posledný kus vyrobili pred 27 rokmi. Dodnes ich však udržiavajú prevádzkyschopné.


Foto: 
nevsedoma.com.ua

Mohlo by vás zaujať:

Ruský pásak sa ani drsnej zimy nebojí
Extrémne vozidlo Sherp zdolá aj ľadové jazero
Jeep Wrangler Pick-Up: Buď chlap a kúp si auto, ktoré šoféruješ ty!

Facebook Comments