Navyše sú tu také nízke ceny, že ostanete aj o týždeň dlhšie.

Pas de la Casa (Andorra)
Andorra, kniežatstvo v Pyrenejach ležiace medzi Španielskom a Francúzskom, ponúka lyžiarske stredisko, ktoré je len zásterkou na poriadne divokú párty. Pas de la Casa skúsených lyžiarov neohúri. Najvyššie položené stredisko v krajine, tridsaťjeden vlekov a sto kilometrov zjazdoviek síce znie celkom dobre, no náročnosť tu končí pre stredne pokročilých lyžiarov. Stredisko sa pýši aj konštantným nárastom popularity v snoubordovej komunite, no zrejme aj za tieto štatistiky môže najmä túžba snoubordistov divoko žúrovať. V Andorre sa totiž platí jediná daň, ide o daň z pridanej hodnoty vo výške 4 %. Zabudnúť môžete aj na akékoľvek colné poplatky. Navyše pre uľahčenie rastu ekonomiky sa tu platí eurom, a to aj napriek tomu, že Andorra nie je členským štátom Európskej únie. Zrátané, podtrhnuté, v bare kúpite liter vodky približne za cenu plechovky energetického nápoja. Medzi obľúbené služby strediska patrí najmä sprevádzaná prehliadka po miestnych baroch. V cene máte sprievodcu a v každom z navštívených barov jeden drink. Ak vás niektoré miesto očarí natoľko, že sa budete chcieť od skupiny odtrhnúť, nie je najmenší problém. Sprievodcovia sú na to navyknutí a ceny prehliadok sú také nízke, že vám zmeškaného predplateného programu nebude ľúto. Banovať budete snáď len vtedy, ak to s divokým nočným životom naozaj preženiete a nebudete vládať ráno vstať z postele. Stredisko má príjemnú vysokohorskú atmosféru a výhľady tu rozhodne stoja za to. Nájdite správny balans medzi párty a šetrením síl na nenáročné lyžovanie a užijete si príjemný vysokohorský pobyt za rozumné peniaze.

Tip:
– z letiska Toulouse-Blagnac trvá cesta autom približne dve hodiny
– z barcelonského letiska El Prat trvá cesta autom do troch hodín

Bansko (Bulharsko)
Bulharsko z čias minulých nemá najlepšiu povesť, no ako pri všetkom, čas ide dopredu a aj v Bulharsku dobre vedia, že turizmus je pre krajinu príjemný prílev peňazí. Nechajme teraz slnenie sa na pláži bokom a pozrime sa na možnosti lyžovania. Bansko je ideálna voľba. Krásne prostredie, dobré služby, viacero kvalitatívnych úrovní ubytovania a zaujímavá gastronómia. Avšak skutočným lákadlom sú ceny. V porovnaní s alpskými lyžiarskymi rezortmi sú približne polovičné. Dovolenkové balíčky, ktoré zahŕňajú ubytovanie a skipas, skipasy, zapožičanie výstroja, inštruktorov, sú o polovicu lacnejšie, než sú zaužívané ceny v Rakúsku, Taliansku, nehovoriac o Švajčiarsku. Ceny za nápoje a jedlo sú dokonca štvrtinové. Samotné Bansko je vyhlásené za najlepšie lyžiarske stredisko v krajine s najnovšou sieťou vlekov a sedačiek. Zjazdovky sú vhodné pre začiatočníkov a pokročilých, ostrieľaní lyžiari však budú musieť zamieriť do niektorého z vyššie položených stredísk. Nočný život nájdete v centre mesta, ktorému je vlastný prívlastok čarovné.

Tip:
– z letiska pri meste Sofia trvá cesta autom približne dve hodiny

Gudauri (Gruzínsko)
Exoticky znejúce Gruzínsko je lyžiarskym rajom. Najvybudovanejším, najluxusnejším a najpohodlnejším lyžiarskym rezortom je Gudauri. Možností na lyžovanie je celá paleta. Od najjednoduchších svahov pre tých najmenších cez klasické modré, červené a čierne zjazdovky a nekonečné možnosti lyžovania vo voľnej prírode až po skialpinistické trasy tu nájdete úplne všetko. Stredisko ako jediné v krajine oficiálne ponúka lyžiarsku školu s anglicky hovoriacimi inštruktormi, preto sa treba pripraviť na veľa turistov. Ak vám napadlo, že ide zároveň o najdrahšie stredisko v krajine, máte pravdu. Avšak ide o najdrahšie v meradle gruzínskych cien. Tie sú vo finále citeľne nižšie než v európskych krajinách. Ubytovanie tu zoženiete od približne 15 eur na noc vrátane polpenzie. Ceny sú teda skutočne zaujímavé! Jediným úskalím tohto lyžiarskeho strediska sú jeho možnosti. Ak budete neopatrní, môže sa vám stať, že sa ako málo skúsený lyžiar dostanete na svahy, ktoré sú klasifikované ako „backcountry“, teda neupravované svahy pre lyžiarov milujúcich jazdenie vo voľnej prírode. Záchranná služba je tu dobre vybavená, no účet vám vystavia rovnako vysoký, ako napríklad v Rakúsku. Nezabudnite preto na poistenie.

Ako lietať s lyžami
Letecké spoločnosti prepravujú lyže a snoubordy ako nadrozmernú batožinu. Dôležité je leteckej spoločnosti oznámiť to čo najskôr. Ak kupujete letenky cez agentúru, hneď oznámte svoj zámer, ak si letenky kupujete osve, všímajte si, kde sa počas vypĺňania údajov dá nadrozmerný náklad nahlásiť. Niektoré letecké spoločnosti si účtujú za takúto batožinu poplatky navyše, niektoré nie. Letecká spoločnosť alebo agentúra od vás bude požadovať rozmer a váhu nadrozmernej batožiny. Nespoliehajte sa na to, že takúto batožinu dostanete do lietadla bez ohlásenia vopred. Lyže nie je potrebné extra baliť, no letecká spoločnosť nezodpovedá za prípadné poškodenie. Preto je vhodné prepravovať lyže aj snoubordy vo vakoch na to určených. Môžete do nich pribaliť napríklad lyžiarky, palice, prípadne aj oblečenie. Nadrozmernú batožinu odovzdávate pri check-ine. Na niektorých letiskách bude privolaný pracovník s vozíkom, na iných sú pre nadrozmernú batožinu vyhradené samostatné priehradky. Lyžiarky je možné vziať aj na palubu lietadla, dobrodružnejší lyžiari cestovatelia odporúčajú cestovať v nich. Nie je to však práve pohodlné, preto je voľba na vás. Športové náčinie si však nezabudnite pripoistiť. Straty nadrozmernej batožiny sa obávať nemusíte, skôr vám stratia obyčajný kufor než lyže, no manipulácia s batožinou je na letiskách vo všeobecnosti neopatrná.

Foto: Shutterstock

Pre tých, čo chcú zimu po celý rok:

Hahnenkamm: Monte Carlo všetkých alpských lyžiarov
Bez odvahy, kondície a výstroja to nepôjde
Freerider Martin Labuda (30): Miluje prašan, bojuje s požiarmi

Facebook Comments