Gastronómia Karibiku je plná odkazov na kuchyne z celého sveta. Nečudo, veď objavovanie a následné kolonizovanie muselo zanechať stopy. Inak to nie je ani na Jamajke. Nájdete tu vplyv írskej, africkej, indickej, britskej, španielskej či čínskej kuchyne. Ostrov preslávený reggae a marihuanou má však aj svoje gastronomické špecifiká a najmä jedlá, ktoré sú pôvodné a len minimálne ovplyvnené kolonizátormi. Absolútnym reprezentantom tejto kategórie je varenie na spôsob jerk. Jeho história siaha k roku 1600 k pôvodným obyvateľom zvaným Maroni. Tí počas kolonizácie ostrova utekali do hôr pred britským zotročovaním. Aby ich úkryty boli čo najdokonalejšie, naučili sa variť, respektíve piecť vo vyhĺbených jamách za pomoci uhlia a špeciálneho dreva, charakteristického pre Jamajský ostrov. Prirodzene, táto kombinácia dala vo finále jedinečnú chuť. Jerk však nie je len o pečení na konkrétnom druhu dreva, je to aj o dochucovaní unikátnou zmesou korenín a bylín. Výsledkom je sladko-slaná údená chuť, ktorá je príjemne pálivá. Pikantnosť nie je taká agresívna ako pri čili. Chuť korenín nastupuje pomaličky a aj keď sa pri jerku poriadne zapotíte, stále budete cítiť všetky chute. Týmto spôsobom sa pripravuje kura, bravčové, homáre, ryby, dokonca i zelenina a ovocie.

Na rasta spôsob
Protipólom jerku je rastafariánsky spôsob prípravy jedál. Ten je na ostrove veľmi populárny a je založený na zdravom stravovaní sa podľa toho, ako to vnímali pôvodní obyvatelia. Nepripravuje sa teda žiadne červené mäso a používa sa veľmi veľa čerstvej zeleniny a ovocia, a to bez tepelnej úpravy. Najdôležitejšou charakteristikou však je, že sa nepoužíva soľ ani iné koreniny na dochucovanie. Dôvodom sú prírodné a prirodzené chute použitých surovín, čo má byť istý spôsob vďaky za to, čo Rastafariánom darovala matka príroda. Krásny kontrast s koreneným jerkom.

Plnený chlieb, ktorému neutečiete
Ak by sa vás pri odchode z Jamajky colník spýtal, či ste ochutnali jamajské patty a vy by ste povedali, že nie, zrejme by vás okamžite otočil a kým by ste si túto miestnu gastropovinnosť nedopriali, nepustil by vás z krajiny. Nejde však o žiadnu prevratnú exkluzivitu. Ak ste boli niekedy na Balkáne a ochutnali burek, viete, o čom je reč. Lístkové cesto plnené mletým mäsom a zmeskou korenia však na Jamajke nie je také mastné. Jamajské patty má však výrazne žltú farbu, čo je spôsobené buď potieraním žĺtka pri pečení, alebo použitím curry prášku s kurkumou pri miesení cesta. Jamajské korenie, podobne ako pri jerku, nevtieravo páli, čo dáva jamajskému patty originálnu chuť. Tú môže dotvoriť použité mäso, respektíve celková plnka. Okrem kuracieho, bravčového či jahňacieho mäsa sa do patty melie zelenina, krevety, homáre, ryby, sója, ackee, zmes zeleniny alebo syr.

K patty chlieb
Úcta Jamajčanov k patty vychádza zo skromnej podstaty jedla a je rovnako ako jerk odkazom na kolonializmus. Mohlo by sa zdať, že ide o formu fastfoodu, no nie je to tak. Patty sa je takmer denne a servíruje sa do ruky aj na tanier. Zaujímavosťou je, že sa zajedá kokosovým chlebom – na dotvorenie chuti, ale aj pre väčšiu sýtosť.

Ryba s ovocím
Ujsť by vám nemalo ani kozie karí. Opäť si užijete príjemnú pálivosť korenín, no dajte si pozor na kosti. Aby sa dosiahla čo najväčšia šťavnatosť mäsa, Jamajčania ho sekajú aj s kosťami. Mäso je však dokonale vydusené, preto sa od kostí samo oddeľuje, námahe vyberať kúsky kostí z omáčky sa však nevyhnete. S rovnakým postupom sa stretnete pri príprave kuraťa.

Povinnú gastrojazdu na Jamajke uzatvára solená treska s ackee. Obe jedlá sú považované takmer za národný poklad, preto asi neprekvapí, aká úcta k tejto kombinácii na reggae ostrove panuje. Obe ingrediencie sa varia v jednom hrnci spolu s paradajkami, cibuľou a so zmeskou korenín a bylín. Rozhodne exotické jedlo však rozdeľuje gastroobjaviteľov na dva tábory. Tých, čo si solenú tresku s ackee okamžite zamilovali a tých, čo nemôžu cítiť ani len vôňu variacej sa jamajskej špeciality. Pomerne prekvapením je, že tresku s ackee ponúkajú mimo ostrova jamajské reštaurácie a bistrá len minimálne. Ak by ste túto exotiku chceli vyskúšať, zrejme si ju budete musieť uvariť doma, čo však nebude úplne najlacnejšia záležitosť. Na druhej strane to bude istotne o niečo lacnejšie, než akoby ste na Jamajku leteli na otočku len pre večeru. Mimochodom, ryba s jamajským národným ovocím sa jedáva skôr na raňajky než na večeru

ACKEE – jamajské národné ovocie
Pri objavovaní jamajskej kuchyne sa ackee nedá vyhnúť. Nájdete ho snáď v každom menu a v každej ponuke. Ovocie, ktoré je zo stromu Blighia sapida, má oranžovú až červenú farbu, hruškovitý tvar a v priemere dĺžku 10 centimetrov. Keď je plod zrelý, šupka pukne, vďaka čomu sa objavia tri plody s ružovým rôsolovitým mieškom. V ňom je skrytá veľká čierna kôstka. Ackee je prezývané zeleninovým mozgom pre jeho tvar, ktorý mozog skutočne pripomína. Konzumuje sa iba sladká šťavnatá rôsolovitá časť, kôstka je jedovatá. Podobne ako v liči sa v nej nachádza hypoglycin, ktorý spôsobuje prudký pokles cukru v krvi, čo môže viesť k zvracaniu, vo veľkej dávke až k smrti. Rôsolovitej časti sa však nemusíte obávať. Na Jamajke je toto ovocie extrémne populárne a najčastejšie sa kombinuje so soľou a sušenou treskou. Jedlá totiž tvoria krásny kontrast sladkého a slaného.

Foto: Shutterstock.com

Pripravte si chuťové poháriky na:

Francúzsky toast inak! Rýchlo a ešte lahodnejšie
Pakistanská kuchyňa je juhoázijský mix

Facebook Comments