Pre zjazdára je preto víťazstvo na kopci neďaleko rakúskeho Kitzbühlu rovnako cenné ako pre tenistu víťazstvo vo Wimbledone alebo pre pretekára formule 1 výhra v uliciach Monte Carla. Pretekári neraz hovoria o strachu, s ktorým bojujú v štartovacej kabíne. Iní radšej používajú slovo rešpekt. Každý z nich však vie, že počas nasledujúcich približne dvoch minút nesmie ani na sekundu zaváhať. Hahnenkamm (v preklade Kohútí hrebeň) a jeho zjazdovka Streif je považovaná za najnáročnejšiu na svete. Skrýva v sebe viacero extrémnych pasáží, v ktorých sa jazdí na hranici rizika. Pretekárov vyžmýkajú najmä zatáčky, kde bojujú s obrovským sklonom a odstredivou silou. Využiť vtedy musia silu nôh, aby sa udržali na zjazdovke a neskončili v ochranných sieťach. Už krátko po štarte prechádzajú cez pasáž známu ako Mausefalle (myšacia pasca) so skokom, po ktorom letia vo vzduchu viac ako šesťdesiat metrov. Nasledujú úseky Karussell a Steilhang s technickou pravotočivou zákrutou, kde pretekári dosahujú rýchlosť nad 100 km/h. Pokiaľ niektorý z nich neprejde zákrutou správne, nedokáže sa už vtesnať do zúženej pasáže Brückenschuss a ocitne sa v ochrannej sieti. Trať ďalej pokračuje prudkým klesaním Alte Schneise a skokmi Seidlalm a Hausberg. Po druhom z nich musia pretekári zvládnuť preťaženie 3,5 G pri zatáčaní do zľadovatenej pasáže Querfahrt.

Zjazdovku potrebujú poznať naspamäť, keďže pri prechodoch z jednej pasáže do druhej nemajú žiadny čas na dlhé premýšľanie a rozhodovanie sa. Nevydýchnu si ani v samotnom závere, keďže najvyššiu rýchlosť dosahujú až krátko pred cieľom – 140 km/h po dlhom skoku na Zielschuss. Trať, ktorej celková dĺžka je 3312 metrov a jazdci počas nej „klesnú“ o 860 výškových metrov, musí byť neraz pre zlé poveternostné podmienky skrátená alebo upravená. Niekedy sa štart posunie len o sto metrov bližšie k cieľu, no napríklad v roku 2015 bola pre hmlu trať skrátená na polovicu. Víťaz Kjetil Jansrud finišoval za 58 sekúnd.

Náročnosť Hahnenkammu sa prejavuje v množstve pádov a zranení. Dôjsť do cieľa tak v tomto prípade nie je len otrepaná fráza. V televíznych zostrihoch sa totiž každoročne objavujú zábery, ako zjazdári nekontrolovane letia do ochranných sietí. Často sa dokonca stáva, že niektorého z pretekárov odnáša z trate vrtuľník. K najhorším nehodám na Hahnenkamme patria pády Briana Stemmleho (1989), Pietra Vitaliniho (1995), Scotta MacArtneyho (2008) a Daniela Albrechta (2009). Švajčiarsky zjazdár utrpel ťažký pád počas tréningu, keď v skoku pred cieľom stratil vo vysokej rýchlosti kontrolu a po približne 40 metrov trvajúcom lete dopadol tvrdo na chrbát a po niekoľkých kotrmelcoch zostal nehybne ležať tvárou k zemi. Tri týždne bol v umelom spánku. Zápasil s krvácaním do mozgu a mal aj pomliaždené pľúca. Na lyže sa opäť postavil po štyroch mesiacoch a vo Svetovom pohári pretekal ešte dve sezóny. V roku 2016 zas Nór Aksel Lund Svindal musel po páde, pri ktorom si zranil koleno, ukončiť dobre rozbehnutú sezónu. V tom čase bol neohrozeným lídrom Svetového pohára. Hahnenkamm je najpopulárnejší spomedzi všetkých pretekov Svetového pohára a dokáže prilákať aj tých divákov, ktorí inak zjazdové lyžovanie nesledujú. Okrem zjazdu sa počas jedného víkendu konajú aj preteky v ďalších dvoch disciplínach – Super G a slalome. Kým piatkové Super G sa ide sčasti po rovnakej trati ako zjazd, nedeľný slalom sa koná na vedľajšej zjazdovke Ganslernhang. Prestížou však nedosahujú úroveň zjazdu. Historicky najúspešnejším pretekárom je Švajčiar Didier Cuche, ktorý medzi rokmi 1998 až 2012 zvíťazil päťkrát.

Traťový rekord časom 1:51,58 vytvoril ešte v roku 1997 domáci Rakúšan Fritz Strobl. Do Kitzbühlu príde počas víkendu dokopy viac ako osemdesiattisíc divákov. Aj prémia pre víťaza je najvyššia spomedzi všetkých podujatí – v roku 2018 to bolo 74 000 eur. Spolu rozdajú organizátori v zjazde, Super G a slalome zhruba 550 000 eur. Hahnenkamm má v lyžiarskom svete silnú tradíciu, tento rok sa pôjde už po 79. raz.

Posledných päť víťazov Hahnenkammu:
2018: Thomas Dressen (Nemecko)
2017: Dominik Paris (Taliansko)
2016: Peter Fill (Taliansko)
2015: Kjetil Jansrud (Nórsko)
2014: Hannes Reichelt (Rakúsko)


Foto:
Shutterstock, Profimedia.sk

Voskujte lyže, lebo …

Freerider Martin Labuda (30): Miluje prašan, bojuje s požiarmi
Adrenalínový lyžiar má určite bláznivejšie ráno ako my

Facebook Comments