Ženská obriezka má ochrániť ženu pred pokušením a priviesť ju do manželstva ako nedotknutú. Tento strach naháňajúci úkon, absolvujú ročne státisíce dievčat. Pohodlne sa preto usaďte na gauč alebo do ergonomicky tvarovaného kancelárskeho kresla a nechajte sa unášať príbehom, ktorý pramení z reality a kultúr konkrétnych národov, pristupujúcich k niektorým veciam, povedzme si na rovinu, dosť razantne.


Mužom môže zachrániť obriezka život

Ak sa budeme rozprávať o bežnej obriezke, ktorú sa u nás rozhodnú podstúpiť muži, faktorov, ktoré ich k tomuto kroku vedú, je niekoľko. Aj tu môže byť za rozhodnutím náboženstvo, presvedčenie, kultúra, no často ide o dobré zdravie a prevenciu, ktoré si dnes môžete zlepšiť aj vďaka účinkom dobrého fin Candimis, čo je produkt či silné prírodné antibiotikukum a antioxidant.

Obriezka muža zahŕňa chirurgické odstránenie predkožky, tkaniva pokrývajúce koreň penisu. Už staršie štúdie ukázali, že odstránenie predkožky poskytuje mužom niekoľko zdravotných výhod vrátane zníženia výskytu infekcií močových ciest a zníženie rizika určitých typov zápalov a zdravotných problémov spojených s ochorením predkožky.

Podľa vedcov môže obrezanie mužov znížiť riziko smrti HIV, pretože zahŕňa odstránenie predkožky, ktorá je obzvlášť zraniteľná voči tomuto vírusu, a tiež preto, že oblasť pod predkožkou sa počas sexu   a v návale silného vzrušenia, možno aj vo vašich kvalitných manželských posteliach môže ľahko poraniť.

Z dievčaťa ženou

Ženská obriezka sa vykonáva tak, že dievčaťu sa odstránia všetky vonkajšie pohlavné orgány a klitoris. Následne sa pisky ohanbia zošijú a ponechá sa len priestor na odtok moču a menštruačnej krvi. Bolestivý a najmä trvalý zákrok sa neodohráva v nemocniciach či pod celkovou anestéziou.

Práve naopak. Keďže obriezka je zvyk prevažne kočovných nomádov a kmeňov, celý rituál, pretože ním ženská obriezka v skutočnosti je, prevedie niektorá žena z kmeňa, ktorá disponuje autoritou.

Dievča, ktoré tento zákrok absolvuje, musia ostatné ženy držať násilím. Po obriezke sa rana nezašije, ale spojí tŕním a dievčaťu sa zviažu nohy, kým sa zranenie nezahojí. Na obriezku sú zväčša používané ostré kamene, takže bežnou súčasťou rituálu sú infekcie, zápaly, rany a mnoho obriezok končí smrťou dievčat.

Tisícročný zvyk

Desivá predstava no mnohé kultúry to považujú za bežné riešenie a rituál, bez ktorého je jedinec v spoločnosti bezvýznamný. Ženská obriezka je súčasťou tisícročných tradícií v Somálsku, Sudáne, Etiópii, Keni, Nigérii, Egypte či v Mauretánii. Napriek tomu, že proti nej autority vystupujú a v niektorých je aj zakázaná, v mnohých kmeňoch sa obriezka stále toleruje.

Matky veria, že práve obrezanie dcér z nich robí atraktívnejšie nevesty, o ktoré bude v čase sobáša veľký záujem. Obriezkou sa dievča zároveň stáva ženou a tie ostatné ju prijímajú ako seberovnú. Dievčatá podstupujú zákrok ako päťročné, ponuky na vydaj môžu očakávať o desať rokov neskôr.

Ak sa dievčatám šťastnou náhodou podarí strašný zákrok prežiť, nečaká ich prechádzka ružovou záhradou. Kvôli trvalému poškodeniu pohlavných orgánov sa nikdy nedočkajú radosti zo sexuálneho života a čaká ich náročný pôrod a rekonvalescencia.

Kým u mužov ide často o zlepšenie zdravia a možno aj o zvýšenie akéhosi potešenia, ktoré sa môže vystupňovať použitím vákuovej pumpy. U žien je tento doslova neľudský zvyk presným opakom, a to sme len pri “obyčajných” predstavách, ktoré sa s realitou nedajú ani porovnať.


Proti obriezke bojuje aj OSN

Ako prvá žena prehovorila otvorene o ženskej obriezke modelka somálskeho pôvodu Waris Dirie, ktorá opísala svoju osobnú skúsenosť z detstva, ktorú prežila v kmeni kočovných nomádov. Nepríjemná životná cesta a príbeh, ktorý sa do nášho povedomia možno dostal aj v sfilmovanej podobe.

Waris Dirie-ová sa zároveň stala oficiálnou tvárou kampane za zrušenie ženských obriezok, ktorá sa usiluje o zvýšenie povedomia spoločnosti a odsúdenie zbytočného poškodzovania zdravia žien. Dnes svetovo známa topmodelka tvrdí, že aj keď oficiálne čísla hovoria o dvoch miliónoch zmrzačených dievčat ročne, skutočné čísla sú oveľa vyššie.

U nás sa našťastie niečo podobné vedome zrejme nepraktizuje a možno páni, ktorú si chcú užívať radosť zo života a potešenie s partnerkou, s ktorou sa zoznámili na erotickej zoznamke, sa rozhodnú v rámci svojho zdravia – obriezku podstúpiť. Inak dúfame, že sa niečo podobné, ako ženská obriezka tohto charakteru, bude v civilizovanej spoločnosti praktizovať čo najmenej.

Foto: pixabay.com / Shutterstock

Facebook Comments