Jeho vášeň objavovať taje vesmíru a cieľavedomosť ho zaniesli až k doktorandskému štúdiu na slávnej Cambridgeskej univerzite, kde sa ako astronóm venuje problematike čiernych dier. Rodák z Trenčína je príkladom toho, ako sa môže mladík so záľubou a snahou neustále zlepšovať a dostať sa medzi najlepších vedcov sveta. Porozprával nám o zaujímavých stážach na Stanfordskej univerzite i v Caltechu, dozvedeli sme sa aj o jeho publikovaní vo významných vedeckých periodikách i jeho výskume ako doktoranda.

Peter pred svojou alma mater.

Astronómia ako vášeň

„Astronómia, hviezdy a pozorovanie nočnej oblohy ma zaujímalo už od detstva, keď som od rodičov dostal prvý hračkársky teleskop a encyklopédie o vesmíre. Neviem popísať, prečo ma zaujímala práve astronómia – asi ma lákalo objavovať to neznáme, nepoznané v nepredstaviteľne obrovskom a komplikovanom vesmíre. Začal som chodiť na astronomický krúžok v Trenčíne, v ktorom som pokračoval aj na osemročnom gymnáziu. Tam vďaka skvelej profesorke fyziky Zdenke Baxovej, ktorá astronomický krúžok viedla, prerástlo moje hobby v seriózny záujem o vedu.“  Na jej odporúčanie sa Peter zúčastňoval čo najviac súťaží a tým sa neustále zlepšoval, až som sa dostal na medzinárodné kolá.

Spoznáva svet čiernych dier

„Vďaka týmto súťažiam som navštívil miesta, ktoré by som ako stredoškolák určite nevidel,  vrátane exotických destinácií ako Brazília, Čína a Thajsko. Taktiež som spoznal veľa ľudí z celého sveta s rovnakými záujmami, ako som mal ja. Za oboje som nesmierne vďačný.“ Peter pokračoval štúdiom na známej univerzite v Cambridgei, kde si teraz robí doktorát. Venuje sa zaujímavému výskumu čiernych dier. „Snažím sa zistiť, čo presne sa deje, ak na čiernu dieru padá priveľa materiálu naraz. Ukazuje sa, že takýto režim mohol byť veľmi dôležitý v časoch, keď bol vesmír mladý,“ dodal Peter. Viac o jeho zaujímavom výskume sa môžete dočítať vo februárovom čísle magazínu BREAK.

 

Titulné foto: shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Martin učí počítače rozumieť nášmu mozgu

Facebook Comments