Aby však ponúkali zákazníkom progres, robia medzikroky. Jedným takým sú výsuvné predné kamery. Aktuálne najvýraznejším trendom vo svete smartfónov je pokryť čo najväčšiu plochu prednej strany zariadenia displejom. Cieľom je prirodzene dotykový displej na 100 % plochy, no je tu zopár prekážok. Čítačka odtlačkov prstov je ten najmenší problém. Dá sa umiestniť na chrbát zariadenia, ale aj zo strany do tlačidiel, prípadne sa dá nahradiť biometriou tváre, respektíve ani nemusí. U nás nie až taká známa spoločnosť Vivo vo svojom smartfóne X21 ponúka čítačku prstov zabudovanú do displeja. Jediným obmedzením je trafiť prst na konkrétne miesto v displeji.

Výrez, diera, posun…
Väčším problémom je predná kamera a snímače biometrie tváre. Tie do aktívneho displeja zatiaľ nikto úspešne nezapracoval. Apple preto používa veľmi diskutovaný notch, teda výrez, ktorý ako vhodné riešenie uznal celý rad ďalších výrobcov. Treba však pripomenúť, že Apple rozhodne nebol prvý výrobca, ktorý toto riešenie ponúkol. Samsung prišiel s dierkou do displeja, ktorá zatiaľ nie je až taká rozšírená, no dá sa predpokladať, že bude alternatívou k výrezu. K dočasným riešeniam, alebo ak chcete k medzikroku v evolúcii smartfónov, patrí i výsuvná predná kamera. Aj keď toto riešenie nemajú vo svojom portfóliu najvplyvnejší výrobcovia smartfónov, práve výsuvná predná kamera bola neoficiálne uznaná za smartfónový trend roku 2018.

Aj dva displeje
Prvé značky, ktoré prišli s výsuvnou prednou kamerou, boli Vivo Nex a Oppo Find X. Vivo predstavil riešenie v podobe akéhosi výsuvného periskopu, teda zo smartfónu sa na vrchnej časti vysunie malý kváder, v ktorom je kamera skrytá. V Oppo riešenie postavili na posuvnom zadnom paneli smartfónu. Ten je podľa recenzií skutočne návykový. K posuvnému zadnému panelu sa pridal aj Huawei s modelom Honor Magic 2 alebo Lenovo s Z5 Pro. Čínsky výrobca Nubia svojím modelom X zašiel zatiaľ najďalej, keď ponúkol sekundárny OLED displej na chrbte smartfónu, vďaka čomu si budete robiť svojky zrejme najpohodlnejšie. Bohužiaľ, toto riešenie má s odvolaním sa na pohľad do minulosti najmenšiu šancu na úspech. Ruský YotaPhone už v roku 2014 ponúkol smartfón s dvoma displejmi a minimálne u nás nezaujal.

Pokrytie na 100 %
Výsuvná predná kamera sa teda aspoň na najbližšiu dobu javí ako úspešná alternatíva k výrezu a dierke v displeji. Aké sú jej výhody? V prvom rade to, že umožňuje výrobcovi pokryť celú prednú plochu smartfónu dotykovým displejom. Bez kompromisov. To je poriadne silný argument na to, aby toto riešenie uznalo poriadne veľa ľudí. Ďalším dôvodom je, že aj keď sme tu už éru výsuvných a posuvných mobilných telefónov mali, toto riešenie pôsobí futuristicky a zároveň je návykové. Predstavte si, ako v ruke pre upokojenie posúvate chrbát mobilu hore-dole. Jednoducho vás bude baviť kameru vysúvať.

Netesní?!
Minca má však vždy dve strany a aj pri výsuvnej prednej kamere existujú negatíva. Prvým je rozhodne vodoodolnosť. Tá klesá každou výsuvnou, posuvnou, zásuvnou a vôbec akoukoľvek mobilnou časťou elektronického zariadenia. Môžete namietať, že v súčasnosti je len málo smartfónov odolných voči absolútnemu ponoreniu a používaniu pod hladinou. A máte pravdu. No ak si predstavíte, že len bežný dážď je pre zariadenie nebezpečný, asi si začnete vážiť aj tú nedokonalú vodoodolnosť a kriticky sa pozriete na posuvnú prednú kameru. Ďalším problémom pre pohyblivú prednú kameru môžu byť prach, smietka a vôbec akékoľvek nečistoty. Pri fotoaparátoch je vždy hlavným materiálom sklo. To sa dnes pri výrobe smartfónov nevyužíva len pri šošovkách, ale je populárne aj ako materiál pre telo zariadenia. Pri pohyblivých častiach zariadenia vám hrozí viac ako kedykoľvek predtým, že sa sklené časti poškriabu, prípadne sa tie pohyblivé začnú zasekávať.

Hýbe sa, kazí sa
Nie sú to len nečistoty, ktoré v tomto prípade na životnosť výsuvnej kamery vplývajú.  Akákoľvek posuvná elektronika je vždy testovaná na tisícky pohybov. Až na tak veľa  opakovaní, že ich za život nemáte šancu urobiť. No náhoda je blbec a riziko, že sa vám posuvný hardvér pokazí, je omnoho vyššie než to, že sa pokazí niečo, čo je jeden ucelený kus. Ten navyše viete proti mechanickému poškodeniu pomerne účinne ochrániť puzdrom. Ak sa vám smartfón do akejkoľvek strany rozširuje, na puzdro môžete rovno zabudnúť. Teda aspoň do doby, než sa toto riešenie rozšíri natoľko, že niekto prispôsobiteľné puzdrá začne vyrábať.

Šošovka nepustí
Nedostatkov a mínusov pohyblivej prednej kamery by sme našli pri pohľade na konkrétne modely smartfónov viacero, to však z tohto riešenia rozhodne nerobí niečo, na čo by ste mali zanevrieť. Je tu však ešte jedna podstatná vec, ktorá nehrá úplne v prospech zasúvacích predných kamier. Kvalita fotografie vždy závisela, stále závisí a vždy aj bude od kvality šošovky. To je dôvod, prečo má dnes napríklad iPhone tak nepohodlne vystúpený fotoaparát. Ak by teda potreboval výrobca zúžiť šošovku fotoaparátu, aby ho vedel zasunúť do tela zariadenia, prišiel by vo finále o kvalitu fotiek, a to aj napriek schopnosti smartfónov fotky do veľkej miery dolaďovať softvérovo. A keďže dnes už nezanedbateľná skupina zákazníkov nakupuje skôr fotoaparát, s ktorým sa dá telefonovať, než telefón, s ktorým sa dá fotiť, pri hrúbke šošovky sa jednoducho kompromisy robiť nedajú.

Foto: arch, amazon.in, pixabay.com

Mohlo by vás zaujať:

Vojnový fotograf uprostred ohnísk napätia po celom svete
Tap strap: Neuveriteľná novinka, ktorá dokáže nahradiť klávesnicu telefónu

Facebook Comments