Celú kariéru pôsobil v zahraničí a konečne zakotvil v domácej organizácii XFN. Pred domácim publikom sa predstavil po deviatich rokoch a boli to práve fanúšikovia, ktorí Ivana „Buki“ Buchingera presvedčili ostať doma. Podpis zmluvy s MMA organizáciou XFN na desať zápasov bol teda logický krok. Rodák z Gabčíkova patrí do generácie slovenských bojovníkov, ktorí sa zmiešané bojové umenia učili ešte z YouTube. „S Attilom Véghom sme chodili pracovať do Rakúska, aby sme zarobili peniaze na život. Fyzicky sme pracovali a po večeroch trénovali. Techniky, kondíciu, silu. Na šampiónov sme sa vypracovali práve vďaka tvrdým podmienkam. Boli to divoké začiatky,“ povedal Ivan Buchinger.

Začal víťaznou vlnou
Dnes tridsaťdvaročný bojovník do sveta bojových športov vstúpil už ako šesťročný, keď začal trénovať grécko-rímsky zápas. Prešiel si viacerými bojovými športmi a od roku 2008 sa venuje MMA. Prvý profesionálny zápas má, podľa celosvetovej databázy MMA Sherdog, v tom istom roku a hneď víťazný. Do konca roka 2009 vstúpil „Buki“ do klietky neuveriteľných trinásťkrát. A práve nešťastná trinástka znamenala pre slovenského rodáka prvú prehru. Mať však v profesionálnom MMA za približne rok a pol pôsobenia skóre dvanásť výhier a jedinú prehru naznačuje veľa.

ťkrát majster sveta
„Nikdy som si nevyberal, koho mi prinesú, s tým budem zápasiť,“ hovorí sebavedomo slovenský zápasník. A právom. V roku 2010 sa stal majstrom sveta Svetovej karate organizácie WKF v ľahkej váhe. V tom čase už aktívne zápasil v Oktagone. Ďalšie tituly majstra sveta prišli už v MMA. V roku 2013 to bolo v organizácii Cage Warriors Fighting Championship. O rok neskôr titulový opasok dvíha nad hlavu v prestížnej ruskej M1 a titul obhajuje ešte trikrát. Z trónu ho zosadil až v roku 2017 ruský bojovník Khamzat Dalgiev.

Bojoval s McGregorom
Ivanovi „Buki“ Buchingerovi sa však podarilo niečo, čo slovenský MMA zápasník už nezopakuje. V roku 2012 nastúpil do Oktagonu do svojho prvého titulového zápasu v organizácii Cage Warriors Fighting Championship proti legende zmiešaných bojových umení a zrejme najznámejšiemu zápasníkovi tejto kategórie bojových športov Conorovi McGregorovi. „V deň zápasu som videl Conora tieňovať v klietke. Bol neuveriteľne rýchly a pohyboval sa neskutočne ľahko. Už vtedy som vedel, že nebude všetko v poriadku. Dostal sa mi tým do hlavy, čo mi vlastne prehralo ten zápas,“ zaspomínal „Buki“. Na pohode mu nepridali ani fanúšikovia, ktorí naňho agresívne a nepriateľsky pokrikovali. „Vplyv divákov je veľmi silný. V Anglicku boli agresívni, v Rusku fandili športovo povzbudzovali,“ povedal náš šampión.

Návrat domov
Veľkým prekvapením bolo, keď „Buki“ oznámil, že bude bojovať na XFN 11 v pražskej O2 aréne, kde s prehľadom zdolal českého obľúbeného bojovníka Jaroslava „Juboxa“ Pokorného. „Po víťaznom zápase s „Juboxom“ v pražskej O2 aréne som sa chcel vrátiť do M1 a bojovať o opasok, no pred domácim publikom som sa cítil výborne. To ma presvedčilo, že zostanem na domácej pôde a ukážem svoj talent,“ potešil slovenský MMA bojovník. „Domáci fanúšikovia boli vynikajúci. To, čo mi dali pred, počas a po zápase, bolo niečo brutálne. Pre XFN som sa rozhodol aj preto, že to nie je žiaden cirkus. Je to veľmi dobrá organizácia. Zápasia tu kvalitní bojovníci, ktorí dokážu organizáciu vyniesť na vrchol,“ povedal „Buki“, keď oznámil podpis zmluvy na desať zápasov pod česko-slovenskou organizáciou.

Som najlepší!
Ambície? Samozrejme, titulový opasok organizácie vo svojej váhovej kategórii. „Buki“ je totiž presvedčený, že lepšieho MMA zápasníka do 65 kilogramov nenájdete. Dokonca ani naprieč organizáciami. „Som najlepší bojovník. Lepší než Tomáš Deák, povedzte mi kedy a kam mám prísť a dokážem to,“ povedal Buchinger na margo slovenského držiteľa titulového opasku v ruskej organizácii Fight Night Global. Tento zápas by bol splneným snom fanúšikov, bohužiaľ, je nereálny pre pôsobenie zápasníkov v rôznych organizáciách

Foto: pre XFN Jan Jirkovsky, Adam Bartas, Štepán Černý

Mohlo by vás zaujať:

Milanovi Minči Pálešovi na ceste za titulom už nič nestojí
Najlepšia kung-fu show akú ste kedy videli!
Vlado “Dracula” Moravčík obhájil titul svetového šampióna organizácie Enfusion tvrdým KO!

Facebook Comments