Príbeh z obdobia druhej svetovej vojny vo vás zanechá množstvo myšlienok. Jednou z nich bude rozhodne navštíviť toto marocké mesto. Casablanca je obchodným centrom Maroka a treba priznať, že turistom z hľadáčika uteká stále častejšie. Za Rabatom, a najmä Marakéšom, jednoducho akosi nestíha. Dôvod? Ťažko povedať, keďže prepojenie francúzskej a arabskej kultúry ponúka romantický mix atmosféry, ktorú nenájdete nikde inde na svete. Podobne ako možnosť plynulo prejsť z ulíc lemovaných art deco fasádami do malých kamenných uličiek starej mediny. V ponuke je celá plejáda múzeí, palácov, ba dokonca druhá najväčšia mešita na svete.

Druhá najväčšia
Vašou prvou zastávkou v Casablance by mala byť mešita Hassana II. Druhá najväčšia stavba svojho druhu na svete bola dokončená len v roku 1993 a ide o jedinečné dielo hneď v niekoľkých ohľadoch. Na nádvorí mešity sa ubytuje až 80-tisíc ľudí, zatiaľ čo priestory ich ubytujú ďalších 25-tisíc. Pocta Hassanovi II. Bola vybudovaná na mieste s nádherným výhľadom na Atlantický oceán, navyše ponúka veriacim možnosť modliť sa na sklenej podlahe, vďaka čomu sú k oceánu opäť bližšie. Zároveň je táto mešita, ako jedna z mála, otvorená aj pre verejnosť a sprevádzané prehliadky trvajú okolo hodiny.

 

Okúpte sa
Po nasatí jedinečnej atmosféry druhej najväčšej mešity sveta si môžete dopriať relax na plážach La Corniche. Kúpanie sa v mori nie je práve činnosť, pre ktorú sa do Maroka cestuje, ale keď je možnosť, prečo nie? Rovnako môžete v tejto oblasti počas horúcich dní zvoliť na ochladenie bazén. Pláže vyhľadávajú i surferi a športoví plavci. Celá oblasť je plná miest na zábavu. Od siša barov cez reštaurácie až po nočné kluby tu nájdete všetko. Stará medina je srdcom každého arabského mesta. Inak to nie je ani v Casablance. Tu je však medina iná, je akoby priestrannejšia a nájdete ju ľahšie než v iných arabských mestách. To jej však neuberá na tajomnej atmosfére a rozhodne sa neoplatí kľukaté uličky podceňovať. Stratiť sa v nich nie je problém, najmä ak si budete užívať pomyselné cestovanie v čase, pretože deti sa tu stále bezstarostne naháňajú a muži vysedávajú v kaviarňach, fajčia a sledujú okolie.

Múzeum, kaviareň či park?
Nevšedným zážitkom je múzeum marockého judaizmu, ktoré vás prevedie históriou židovstva v krajine. Villa des Arts nie je nevšedné múzeum, no bohaté na kultúru, dedičstvo a umenie Maroka. Stála expozícia zahŕňa až 800 vystavených kúskov. Exteriérový odkaz na históriu je kráľovský palác, kráľ Maroka mal v každom meste jeden. Pre ten v Casablance je charakteristické obrovské vstupné nádvorie. Najvyhľadávanejším a zároveň najväčším parkom v marockom meste je Parc de la Ligue Arabe, kde objavíte flóru Afriky, oddýchnete si v malých kaviarničkách či spoznáte najobľúbenejšie voľnočasové športové aktivity miestnych.

Pekne z nadhľadu
V meste, ktoré dýcha jedinečnou atmosférou tajomstva, sa do nákupného centra zrejme nevyberiete. Ak by predsa len, neďaleko mešity Hassana II. nájdete Morocco Mall, najväčšie nákupné centrum v Afrike. Kde relaxovať po celom dni objavovania? Za najlepší bar v meste je vyhlásený SKY 28. Luxusný priestor s jedinečným výhľadom na celé mesto, preto sa odporúča návšteva skôr v nočných hodinách a miešané nápoje, ktoré si nebudete vedieť vynachváliť. Na večeru sa odporúča hotelová reštaurácia Atelier Oriental, zameraná na tradičnú marockú kuchyňu. Rovnako vyhlásená je Restaurant La Bavoroise, no tu je menu postavené na gurmánskom zážitku, nie na tradičnej kuchyni. V strednej cenovej kategórii kraľuje La Riad Restaurant, ktorá sa opäť zameriava na marockú kulinársku tradíciu.

Toto ste o Casablance zrejme nevedeli
– Je najväčším mestom Maroka a severozápadnej Afriky.
– Mešita Hassana II. má najvyšší minaret na svete.
– V meste nájdete Rick’s Cafe, inšpirované slávnym filmom. Kaviareň však otvorili až v roku 2004.
– Casablanca bola mestom pirátov až do roku 1468, kedy ju začali okupovať Portugalci.

Foto: Shutterstock

Na cestách ešte ostaneme:
Thanda je netypická Afrika
Hlavné mesto Španielska? Nádherná všehochuť!
Po stopách Tuarégov v africkom Mali

Facebook Comments