Helicoid – zvláštna modernistická budova sa nachádza priamo medzi slumami San Agustín. Návrh pochádza z pera talentovaného architekta Richarda Buckminstera Fullera. Pôvodne však bola postavená ako prvé cestné nákupné centrum na svete so špirálovou rampou pre autá. Na vrchole tróni oblá kupola. Po rampe sa zákazníci mohli dostať čo najbližšie k svojmu obchodu. Fullerov návrh ale nikdy nebol zrealizovaný k svojmu účelu.

Projekt vznikol v 50-tych rokoch minulého storočia na podnet diktátora Venezuely Marcosa Pereza Jimeneza. Svoje miesto tu malo mať tristo obchodov, osem kín, heliport, výstavné haly, bazén, posilňovňa, bowlingové dráhy, park aj päťhviezdičkový hotel. Model El Helicoide bol dokonca vystavený na výstave v New Yorku v Múzeu moderného umenia a získal univerzálne ocenenie ako triumf modernistického dizajnu. Dokonca sám Salvador Dali chválil prácu architekta a ponúkol svoje služby v interiérovej výzdobe a laureát Nobelovej ceny Pablo Neruda nazval budúce nákupné centrum “jedno z najkrajších výtvorov vytvorených myšlienkou architekta”.

Keď už bola stavba takmer hotová, padla Jimenezova diktatúra a projekt stratili finančnú podporu. Nová vláda nepodporila stavbu kvôli spojeniu s bývalým diktátorom. Preto v roku 1961 všetka práca ustala. V roku 1975 sa El Helicoide stalo štátnym majetkom. Koncom 70. rokov bola budova nelegálne obsadená tisícami squatterov, rôznymi druhmi zločincov a čoskoro sa stala  útočiskom pre prostitúciu a obchodovanie s drogami. Nakoniec bola časť budovy v roku 1982 prerobená na väzenie.

Nespočetné priestory kedysi pripravené pre zákazníkov sú teraz celami pre nebezpečných a politických väzňov, komorami pre vypočúvanie  a mučenie zadržaných osôb. V budove zároveň využívajú kancelárske priestory  niektoré štátne orgány. V máji 2018 došlo v väzenským výtržnostiam, ktoré sa nevyhli policajnému zásahu.

 

Foto: reprofoto YouTube / Proyecto Helicoide

Mohlo by vás zaujať:
Casino Constanta: Zabudnutá nádhera na morskom brehu
Mrakodrap, ktorý ustojí zemetrasenie

Facebook Comments