Presvedčený nacista na väzňoch v Osvienčime robil doslova beštiálne pokusy. Operácie srdca alebo žalúdka bez anestetík, vstrekovanie atramentu do očí kvôli zmene zafarbenia dúhovky, spájanie dvojičiek zošívaním tepien. A to je iba časť jeho desivých pokusov na nevinných ľuďoch. Tí, čo jeho pokusy náhodou prežili boli poznačení zohavením, trvalým poškodením alebo trpeli mentálne do konca života. Nezastavil sa ani pri deťoch, tehotných ženách alebo starých ľuďoch.

Členom nacistickej NSDAP sa z presvedčenia stal v roku 1937, doktorát z medicíny získal v roku 1938 a o dva roky neskôr vstúpil do armády. Poslali ho na východnú frontu, kde slúži ako lekár v jednotkách Waffen-SS a v obávanej divízii Wiking. V roku 1942 bol po zranení odvelený do Nemecka, kde rok pracoval na berlínskom úrade pre rasové otázky a migráciu. V máji 1943 bol poslaný do koncentračného a vyhladzovacieho táboru Osvienčim. Po príjazde vlakov do tábora rozdeľovať väzňov na práceschopných a nepráceschopných. Osud druhej skupiny bol zakrátko spečatený v plynových komorách. Celkovo sa mu pripisuje smrť vyše 400 00 ľudí.

Po skončení vojny bol Mengele dokonca v zajatí, ale omylom ho v lete 1945 prepustili. V roku 1949 s výdatnou pomocou rodiny a tajnej organizácie bývalých esesákov Odessa odletel z Talianska do Argentíny aj s manželkou. Postupne žil a ukrýval sa v Argentíne, Brazílii a Paraguaji, kde sa roky viac či menej úspešne pretĺkal životom pod rôznymi falošnými menami. V južnej Amerike neuveriteľne unikal lovcom nacistov do svojej smrti 7.2.1979. Počas kúpania v Atlantiku sa utopil vo veku 68 rokov pravdepodobne na následky kŕču alebo mŕtvice.  Do posledných chvíľ bol tento vojnový zločinec antisemitista, veril v nadradenosť árijskej rasy a naopak podradenosť určitých rás a skupín ľudí.

Foto: wikipédia, pixabay.com

Mohlo by vás zaujať:
Trójske kone 2. svetovej vojny
Zelený prízrak na koľajniciach
Ponorka, ktorá napadla USA

Facebook Comments