Avšak zrejme vás prekvapí, kde sa tento trend vzal. Pivo je pre viaceré krajiny Európy symbolom. Ak sa cestovateľ vyberie do Nemecka, Belgicka, Česka či na Slovensko, vždy mu odporučia vyskúšať to miestne. Avšak ak sa tradícia varenia a chuť nezmenili stovky rokov, je prirodzené, že príde potreba vyskúšať niečo nové. A tento scenár nastal. Malé remeselné pivovary zažili v roku 2018 obrovskú vlnu popularity a nič nenasvedčuje tomu, že by v tomto roku mala ich sila klesnúť.

Môže za to nuda
Paradoxne však musel pre Európu prísť impulz spoza veľkej mláky. Podľa Jonnyho Forsytha, riaditeľa Mintel Food & Drink, trend remeselných pivovarov prišiel do Európy zo Spojených štátov amerických, ktoré sú dlhodobo najväčším konzumentom tohto druhu piva na svete. „Naše výskumy ukázali, že Európania už začínali byť znudení z klasického piva a začali pátrať po nových chutiach a vzrušení z piva. Najmä v Nemecku, kde sa mnohé receptúry nezmenili stovky rokov,“ povedal Forsyth. „Prirodzene, na trhoch, ako je Nemecko, Belgicko či Česká republika, stále dominujú a zrejme vždy aj budú tradičné veľké pivovary, no zákazníci stále viac vyhľadávajú malé remeselné pivovary. Otvárajú sa tak na trhu nové možnosti,“ pokračoval expert.

Môže byť drahšie
Remeselné pivo je medzi milovníkmi zlatistého moku považované za prémiové, preto sú ochotní si zaň aj priplatiť, zatiaľ čo od tradičných veľkých značiek stále žiadajú nízke ceny. Tie sú podľa prieskumu z polovice roka 2018 u nás a v Česku najnižšie v regióne. „Ochota platiť viac vychádza z túžby dopriať si, rozmaznať sa. Možno nájsť inšpiráciu a objaviť niečo, čo doteraz nepoznali,“ povedal Jonny Forsyth. V skratke je to rovnaký scenár ako s inými druhmi alkoholu. Európski konzumenti sa podľa prieskumu neboja experimentovať a skúšať nové druhy. Jedným z najpopulárnejších sú  remeselné pivá IPA, ktoré sú pre našinca relatívne novinka, no pre Angličanov ide o tradičný druh piva, tak ako je u nás ležiak.

Čo to je?
Americká asociácia sládkov v rámci výskumu ponúkla dôležité vysvetlenie čo vlastne malý remeselný  pivovar je a aký je rozdiel medzi remeselným pivom a pivom v štýle remeselného piva, ktoré začali ponúkať nadnárodní producenti. Americká organizácia stanovila jasné pravidlá pre svoj trh. Ročná produkcia nesmie presiahnuť šesť miliónov barelov piva a maximálne 25 % pivovaru môže vlastniť niektorá z nadnárodných spoločností, pôsobiaca na trhu s alkoholom. Ak sú tieto podmienky splnené, ide o malý remeselný pivovar. Ako je to v Európe? Prieskum ukázal, že my Európania veľmi nedbáme na to, či pijeme pivo zo skutočne malého remeselného pivovaru alebo pivo od veľkého producenta, ktorý začal ponúkať pivo v tomto štýle. Jasne stanovené podmienky teda nemáme.

Španielom je to jedno
Môžete si povedať, že s prívlastkom remeselného pivovaru ide len o hru so slovíčkami a vo finále je aj tak dôležité, ako pivo chutí. A z pohľadu zákazníka budete mať pravdu. Z pohľadu trhu je však zadefinovanie veľmi dôležité, nakoľko môžu zotrieť hranice medzi masovou produkciou a tým, čo je remeselná výroba. Zisky malých pivovarov môžu rapídne klesnúť, respektíve môže úplne skrachovať kategória remeselných pív, čoho výsledkom by bolo výrazné ochudobnenie ponuky a hrozil by aj pokles kvality. Potreba presne vymedziť pojmy je jasná aj z prieskumu, ktorým sa zaoberali v Mintel Food & Drink. „Až 45 % opýtaných Španielov netuší, aký je rozdiel medzi remeselným a masovo vyrábaným pivom a ani ich to priveľmi nezaujíma. To je pomerne alarmujúce. Naopak, v Nemecku len tesne pod 17 % opýtaných odpovedalo, že ich nezaujíma, či pivovar vlastní nadnárodná spoločnosť,“ povedal Jonny Forsyth.

Európske mestá remeselných pivovarov

MNÍCHOV — Nemecko
Hlavné mesto piva v Nemecku je presiaknuté komerčnými pivovarmi, no nájsť malý remeselný pivovar nie je problém. Tento trend sa tu uchytil a šíri sa rýchlejšie ako kdekoľvek inde. Ak chcete ísť na istotu, hľadajte pivovar Crew Republic a najmä ich Summer Beer alebo IPA. Mnohí označujú tento remeselný pivovar za jeden z najlepších v Nemecku.

AMSTERDAM — Holandsko
Nájsť hedonistickejšie mesto v Európe by sa vám zrejme nepodarilo. Preto tu nesmie chýbať ani bohatá ponuka piva. Komerčné belgické a holandské značky prirodzene dominujú, no všade nájdete aj malé remeselné značky. Trend je tu taký silný, že bary ponúkajú samostatné pivné lístky zamerané len na malé pivovary. Dokonca sa začínajú otvárať pivárne zamerané výhradne na remeselné pivo malých značiek. Vyskúšajte napríklad Proeflokaal Arendsnest, kde je v ponuke viac ako sto pív, niektoré sú dokonca až exkluzivity.

KRAKOV — Poľsko
Že by vám nenapadlo ísť na pivnú turistiku do Poľska? Áno, je pravda, že dominantnú úlohu tu stále hrá vodka, no pivná kultúra tu naberá na sile, akoby bola na steroidoch. Miestami je to až bizarné. Množstvo pivární so šialenými ponukami prezentuje od malých prapodivných pív až po lahodné IP doslova všetko. Prečítať pivný lístok môže trvať poriadne dlho. Navyše ak na cenu piva pozeráme z pohľadu Európana, nie Slováka či Čecha, je tu pivo naozaj lacné. Za pozornosť rozhodne stojí Ursa Maior Concept Store and Pub. Populárne sú tu najmä pivné degustačné menu miestnych malých pivovarníkov.

BRUGGY — Belgicko
V Belgicku ste našli najrôznejšie variácie piva, často aj poriadne šialené, dávno predtým, než svet zasiahol trend remeselných pivovarov. V Bruggách je toľko piva a pivární, že majú samostatné potrubie na jeho distribúciu po meste. Rozdiel medzi komerčnou pivárňou a malým remeselným pivovarom je tu len vo veľkosti a obmedzenej ponuke. Väčšina belgických pív je nejakým spôsobom remeselná. Milovníci piva v Bruggách odporúčajú najmä The Bottle Shop.

PRAHA — Česká republika
Tradičný český horký ležiak je symbolom krajiny. Aj napriek tomu však Česi ponúkajú bohaté spektrum malých remeselných pivovarov, ktoré sa neboja s chuťou a štýlom piva experimentovať. Stačí sa prejsť po hlavnom meste, nemusíte byť ani v centre, a dôkazov nájdete viac, než by ste očakávali. Vyskúšajte napríklad Beer Geek. Nováčik na českej pivnej scéne ponúka, samozrejme, aj občerstvenie, no najmä selekciu naozaj zaujímavých pív.

 

Foto: Shutterstock, archív

Ani po ďalších článkoch o pive nenafúkate:

Pivo namiesto paracetamolu? Zlatý mok je účinnejší!
Ktoré pivo je najsilnejšie? Zaujímavé fakty o zlatom moku

Facebook Comments