Môže vás však prepadnúť nostalgia a zatúžite navštíviť vody pôvodného holenia. Než priložíte britvu k pokožke, mali by ste ale vedieť nasledovné. Raketový nárast popularity klasických pánskych holičstiev, alebo moderne barber shopov, so sebou priniesol oživenie niektorých zabudnutých a opomínaných klasík. Britva je jednou z nich. Zrejme najklasickejší spôsob holenia sľubuje dokonale hladkú pokožku. Samozrejme, ak so super ostrou čepeľou viete narábať. Britvu dokonca dnes už kúpite v akejkoľvek drogérii. Nemusíte teda vyhadzovať stovky eur za prepracované dizajnové kúsky s dokonalou čepeľou a nádhernou rúčkou s pochybnosťou, či vás vôbec takéto holenie bude baviť. My sme si holenie britvou vyskúšali. Rituál dokonale upravených fúzov či brady pravých džentlmenov sme na začiatku premenili na nechcený pokus o samovraždu. Najlepšie je totiž učiť sa na vlastných chybách.

Potečie krv
Vziať bežnú holiacu penu či gél, ktoré používate s dnešnými trojčepieľkovými žiletkami, bezpečne skrytými za ochrannou mriežkou, sa javí ako dobrý nápad, no je to doslova cesta do pekla. Holenie je také „príjemné“, akoby ste sa snažili upraviť brúsnym kameňom. Aj napriek dokonalej ostrosti britvy sa budú fúzy nepríjemne trhať. Navyše pri nešikovnom pohybe, ktorých bude pri prvých pokusoch poriadne veľa, sa zaručene porežete. Výsledok? Vrátite sa k modernému „holítku“, koža bude podráždená a budete mať na tvári niekoľko rezných rán. Ak by ste sa stretli zoči-voči s podráždeným kocúrom, neboli by ste takí doškriabaní a dorezaní ako po prvom holení britvou.

Treba sa pripraviť
Ako teda na to? V prvom rade si treba na klasické holenie vyhradiť dostatok času. Zabudnite na to, že sa len narýchlo pred prácou oholíte. Je to rituál, ktorý má svoje postupy a na rovinu treba priznať, že ak vo vás nedrieme metrosexuál, ktorý si starostlivosť o samého seba užíva, ani sa do holenia britvou nepúšťajte. Pokožku a fúzy treba na holenie pripraviť. Najlepšie je dať si horúcu sprchu. Fúzy zmäknú a póry na pokožke sa otvoria, čo umožní hladšie oholenie. Tiež by ste nemali zabúdať na olej pred holením, ktorý pokožku na holenie opäť o niečo viac pripraví. Ak tieto prípravné postupy vynecháte, po oholení budete pôsobiť, akoby ste dostali všetky kožné choroby sveta a líca s krkom vám budú doslova horieť.

Vyskúšajte transparentný gél
Dobrou správou je, že pri pene na holenie máte na výber. Okrem klasiky, ktorú musíte naniesť štetkou, sú dnes dostupné aj rôzne holiace krémy, mydlá, ba dokonca maslá, ktoré môžete naniesť rukou. Budete ich však musieť pár minút rozmasírovávať na lícach a krku. Inú textúru, v porovnaní s dnes bežne používanými holiacimi penami, si všimnete rýchlo. Ak je vaším cieľom britvou vytvarovať dokonalé línie na strnisku či brade, siahnite po transparentných holiacich géloch. Želaný výsledok bude výrazne presnejší.

Držíme palce!
Britvu by ste mali k pokožke prikladať pod uhlom tridsať stupňov a holiť sa v smere rastu chĺpkov. Presný uhol priloženia je dôležitý, pretože ak bude britva veľmi odklonená od pokožky, ľahko sa porežete, ak bude priveľmi pri pokožke, bude fúzy trhať. Toľko teória, čo prax? Budete potrebovať asi štyri holenia a päť rezných rán, aby ste správny uhol našli a dostali ho do ruky. Pohyby britvou musia byť relatívne pomalé a krátke. Nemali by byť sekané či trhané. Holiť sa budete po relatívne malých líniách a britvu budete často oplachovať pod vodou, ideálne horúcou, a utierať ju do hygienických vreckoviek. Ak sa vám už teraz toto holenie zdá priveľmi komplikované, ešte vám priložíme, no nenechajte sa odradiť. Samotné držanie britvy je tak trochu umenie, pretože ju musíte držať pevne v prstoch, no nie kŕčovito, a zároveň musí byť ruka dokonale ohybná, aby sa čepeľ v dokonalom uhle prispôsobila tvári. Myslite na to, že holenie musí byť v smere rastu fúzov, teda britvu budete na rôznych častiach tváre prikladať v rôznych uhloch a polohách. Tiež sa pripravte na to, že druhé holenie, na dočistenie nedokonalostí, bude samozrejmosťou, aj keď sa už s britvou zžijete.

Studená voda zavrie póry
Finále? Ihneď po oholení sa opláchnite čo najstudenšiou vodou. Podráždené póry sa tak rýchlejšie uzatvoria a predídete začervenaniu. Je možné, že ak ste doteraz používali bežnú vodu po holení či krém, budete musieť siahnuť po tých, ktoré sú určené na citlivú pokožku. Dôležité je, aby ste ošetrenie nenanášali masírovaním tak ako my. Trenie môže po holení pokožku rozdráždiť, a to poriadne, máme vyskúšané. Odradili sme vás? Veríme, že nie. Holenie britvou je príjemný relax s dokonalou odmenou v podobe krásneho oholenia či perfektného tvarovania brady a strniska. Treba len investovať trochu času, trpezlivosti a prečítať si zopár rád ako na to, než sa prvýkrát naostro pustíte do holenia britvou.

Foto: Shutterstock

Pre hladkú pokožku:
Chlapi a holenie: 10 NAJ vecí, ktoré ste o strnisku nevedeli
Holiť sa tam dole? Áno alebo nie, a čo všetko je za tým

Facebook Comments