Ste prvou covergirl magazínu BREAK v roku 2019. Ako sa vám pre nás fotilo?
Fotenie bolo skvelé, užila som si ho. Páčilo sa mi, že bolo tematické, že som sa mohla na chvíľu stať akčnou hrdinkou Larou Croft a vcítiť sa do role. Fotili sme na strelnici, menila som si každú chvíľku zbrane, pištole, luk. Napriek tomu, že strieľam z brokovnice a k pištoliam nemám veľký vzťah, cítila som sa super. Myslím, že toto fotenie si zapamätám.

Dali ste si na nový rok nejaké predsavzatie?
Predsavzatia mám po celý rok, hlavne preto, že chcem na sebe pracovať stále. Dávam si pozor na stravu, cvičím, snažím sa byť dobrým človekom. Tento rok teda opäť prešiel plynule do nového bezo zmeny. Veľmi sa teším na novú sezónu a že môžem pokračovať v práci na strelnici aj mimo nej.

Keby ste mali zhodnotiť minulý rok, čo najpozitívnejšie ste si z neho odniesli?
Dôveru v svoje schopnosti, ale opäť sa mi raz potvrdilo, že čo vysielame, to sa nám vráti. Po dvoch rokoch zmien a množstva vykonanej práce bez väčších satisfakcií sa mi podarilo opäť sa dostať medzi svetovú špičku v športe, opäť som si užívala šport, opäť som mala denne radosť z práce na sebe. Tento pocit je skvelý, najmä ak som sa športovo dva roky trápila.

Ako najmladšia členka Medzinárodného olympijského výboru ste sa dostali do celkom iného sveta športu. V čom je táto práca pre vás najväčšou výzvou?
Členstvo v MOV bolo pre mňa splnením veľkej kariérnej ambície. Priznám sa, že aj mňa prekvapilo, že sa mi podarilo dostať sa cez voľby hneď na prvýkrát. Preto sa snažím byť aktívna, využiť to, že sa môžem podieľať na tvorení športovej politiky, že môžem zastupovať športovcov pri veľkých rozhodnutiach. Som v šiestich komisiách, dobrovoľne som sa hlásila byť vo viacerých pracovných skupinách. Najväčšou výzvou je, samozrejme, časový manažment a snaha neprekročiť tenkú hranicu medzi tým, kedy mi pracovné zaťaženie začne negatívne vplývať na športové výkony. Zatiaľ sa mi to darilo nejako ladiť, snáď to pôjde aj naďalej.

S ktorým športovcom máte v rámci MOV najlepší až kamarátsky vzťah?
Komisiu športovcov MOV tvoríme dvadsiati, je to skvelá partia ľudí. Veľmi dobre si rozumiem s predsedníčkou komisie Kirsty Coventry, sedemnásobnou olympijskou medailistkou v plávaní.

 Nedávno ste riešili krízovú situáciu s olympijským boxom. O čo konkrétne išlo?
Svetová boxerská federácia má dlhodobo problémy s transparentnosťou financovania, neschopnosťou poskytnúť podklady na audit, s objektivitou rozhodovania na olympijských turnajoch. MOV ju na svojom zasadnutí exekutívy nedávno suspendoval, čo má za následok neistotu, či sa box predstaví v Tokiu. Nie je to finálne rozhodnutie, keďže program hier a vylúčenie federácie z olympiády schvaľuje zasadnutie MOV a najbližšie bude v júni. Viem, že MOV robí všetko preto, aby sa boxerský turnaj v Tokiu uskutočnil. Napríklad pokračuje vo finančných štipendiách pre športovcov, ktorí majú potenciál súťažiť v roku 2020.

Cítite sa viac strelkyňou alebo ste sa už našli v politickom svete športu?
Ešte stále mám športové ambície a ešte stále venujem oveľa viac času aktívnemu športu ako práci pre MOV. Streľba ma napĺňa, prináša mi veľa pozitívneho a ešte stále ma živí. MOV je však moja budúcnosť, teda aspoň sa snažím o to, aby bola. Nesmierne ma to baví a viem si predstaviť, že keď skončím so športom, budem sa venovať medzinárodným vzťahom v športe naplno.

Ako vyzerá váš bežný tréningový deň a kde najradšej cvičíte streľbu?
Trénujem na striedačku doma a v Taliansku, kde mám tréningovú skupinu na strelnici v Montecatini pod vedením trénera Sandra Belliniho. Trénujem teda formou sústredení, vtedy som na strelnici 5 až 6 hodín denne. Trénujem na tréningové jednotky, väčšinou strieľam toľko, koľko treba, aby som vyriešila nejaký technický problém. Niekedy aj 400 či 500 terčov denne. Popoludní ma čaká ešte kondičná alebo regeneračná fáza a večer sa už len najem a idem spať.

Aká výzva vás najbližšie ako strelkyňu čaká?
Keďže som získala miestenku na olympiádu, cieľom nasledujúcich dvoch rokov bude pripraviť sa na ňu čo najlepšie. Tokio 2020 je veľká výzva, bude to moja štvrtá účasť na olympijských hrách, ak všetko pôjde, ako má. Dovtedy mám ešte veľa pretekov, ešte jedny majstrovstvá sveta, dvoje majstrovstvá Európy a svetové poháre. Na každé preteky sa chcem nachystať čo najlepšie. Byť na pódiu je návykové, športovci mi určite rozumejú, ak poviem, že s jedlom rastie chuť a ak sme to zažili raz, chceme sa tam vrátiť.

Máte popri tréningu a mnohých rokovaniach vôbec čas na oddych?
Oddychujem málo, ale priebežne. Najmä keď som v Taliansku, vypínam hlavu, venujem sa len streľbe. Sú dni, kedy si doprajem oddych, čas len pre seba. A keď som doma a mám voľno, s radosťou mením prostredie a cestujem za sestrou a jej rodinou do Brna alebo len tak na výlet do okolitých miest či hôr.

Ktoré strelecké podujatie vo svete je pre vás najpríťažlivejšie?
Samozrejme, pre streľbu, ako aj mnohé iné športy, sú vrcholom olympijské hry. Pre mňa teraz možno aj z toho pohľadu, že sa im venujem viac ako raz za štyri roky.

Viete trafiť do čierneho aj v súkromnom živote? Rada vyhrávate spory s partnerom?
V súkromí som úplne nehádavý typ. Doma chcem mať pohodu, pokoj, takže kým sa vyostrí nejaký konflikt, využijem všetky možné diplomatické spôsoby riešenia (smiech). Samozrejme, ak ide o principiálne veci, argumentujem, presviedčam, vysvetľujem, kým neprídeme ku kompromisu.

Čím vás muž dokáže nadchnúť?
Mám rada mužov, ktorí sú rozhodní a vedia, čo chcú, ale zároveň rešpektujú svoju partnerku a uvedomujú si, že doma je to o niečom inom ako v tej „džungli“ vonku. Milujem mužov so zmyslom pre humor, pozitívnym myslením a zdravým egom. Dokážem oceniť, keď mužovi môžem veriť, keď ma rešpektuje takú, aká som, keď ma vie podporiť a vypočuť si ma. Na druhej strane mu to viem všetko s úrokmi vrátiť.

Ako vyzerá váš romantický večer?
Veľmi jednoducho. Dobrá večera, ktorú nemám problém navariť, pohár vína, film a, samozrejme, veľa smiechu.

Musí byť súčasťou vášho života aj adrenalín? Kde ste zažili taký, že vám tuhla krv v žilách?
Nie som absolútne adrenalínový typ človeka, dokážem mať strach aj v zábavnom parku. Pred každou olympiádou som absolvovala šialené atrakcie v Gardalande v Taliansku, voľné pády, vysoké dráhy, aby som sa presvedčila, že zvládnem byť mimo komfortnej zóny. Mám celkom rešpekt pred turbulenciami v lietadle, zažila som zopár takých, že som sa v mysli lúčila so životom (smiech). A adrenalínom je stále pre mňa prezentovanie v angličtine pred 500 ľuďmi na zasadnutí MOV, kde sú kamery a vysiela sa naživo.

Máte dvojča Lenku, ktorá žije v Brne. Ako často sa vídate? Neuvažovali ste niekedy, že by ste tiež žili v zahraničí?
Uvažovala, ale nechcem. Na Slovensku mi je dobre, neviem si predstaviť odsťahovať sa a začať si budovať život od začiatku. Na to, aby som odišla, by som musela mať veľmi lákavý dôvod.

Precestovali ste skoro celý svet. Na aký najzaujímavejší zážitok z ciest si spomeniete?
Cestovanie milujem, aj keď väčšinou cestujem kvôli práci a málokedy sa mi podarí vidieť niečo viac ako hotel – strelnica, prípadne hotel – konferenčné miestnosti. Milujem pamiatky, hrady, staré tradičné miesta, ktorých je v Taliansku neúrekom, takže vždy, keď som tam, snažím sa sadnúť si do auta a niečo si ísť pozrieť. Takisto mám rada hory, vždy, keď môžem, som minimálne v Tatrách.

Chystáte sa aj na zimnú exotickú dovolenku?
Exotika sa u mňa začne v januári na strelnici (smiech). Po krátkom voľne okolo Silvestra sa vrátim naplno do práce, čakajú ma dva týždne v Lausanne, budeme mať zasadnutie všetkých komisií MOV. Potom sa vrátim na strelnice, koncom januára budem mať prvé sústredenia ako prípravu na náročnú sezónu.

Aká ste kuchárka? Prezradíte aj svoju špecialitu?
Keď som doma, stravujem sa jednoducho, väčšinou si spravím šalát. Ale keď mám pre koho, veľmi rada varím. Mojou špecialitou je paradajková talianska polievka a veľkou výzvou sú konečne správne spravené steaky. Poctivo trénujem, už som blízko (smiech).

VIDEO zo zákulisia fotenia Danky pre BREAK

 

DANKA BARTEKOVÁ
Narodila sa 19. októbra 1984. Je rodáčka z Trenčína, ale vyrastala v dedinke Malženice, neďaleko Trnavy. So skeetom, teda streľbou na hlinené holuby, začala už ako 13-ročná. Dvakrát sa stala juniorskou majsterkou Európy a ako seniorka zvíťazila až deväťkrát. Trikrát vyhrala bronz na majstrovstvách sveta. Je spoludržiteľkou svetového rekordu v skeete (99 bodov). V roku 2012 získala cenný bronz na olympiáde v Londýne. O rok neskôr sa stala najmladšou členkou Medzinárodného olympijského výboru za komisiu športovcov.

Dotazník:
Obľúbený športovec: Roger Federer, Martin Fourcade.
Obľúbený film: Momentálne Bohemian Rhapsody
Obľúbené jedlo: Varené hovädzie mäso s rajčinovou omáčkou od mamy so zemiakmi.
Obľúbená kniha: Čajka (Jonathan Livingston)
Obľúbený spevák: Ed Sheeran, Kurt Nilsen

 

Foto: Martin Fridner
Za sprístupnenie priestorov na fotenie ďakujeme bratislavskej strelnici Hunter Club.


Mohlo by vás zaujať:

Viac než len bežná strelnica
Legolas by bledol závisťou! Je toto najlepší lukostrelec dneška?

Facebook Comments