Nielen na horách

Nechajte sa aspoň v zime nahovoriť na krémy – predovšetkým na tie hydratačné a výživné. Dávajte si väčší pozor na okolie očí, kde je pleť najtenšia a aj vrásky sa tam objavujú najskôr. Nezabúdajte na pery, ktoré čakajú na vyživujúce balzamy, pretože si ich v chladnom počasí zrejme častejšie olizujete…

Rýchle raňajky

Tip presne pre vás – avokádo s maslom a opečenou chrumkavou hriankou… Aby ste sa zbavili únavy, aby vám prestali padať vlasy a olamovať sa nechty. Chutné aj praktické zároveň.

(Ne)priateľská sauna?

Sauna je ideálna ako psychohygiena, no pokožka trpí práve extrémnymi zmenami teplôt. Ak si po mrazivom dni doprajete horúcu saunu, dochádza k praskaniu cievok a odstraňovaniu kožného filmu. Výsledkom sú rôzne nepríjemné suché svrbiace fľaky a môžu sa vám na tele objaviť aj ekzémy.

Zimné slnko

Pigmentové škvrny na vás nebudú čakať až do jari. Keďže sú dôsledkom slnečného žiarenia, ohrozujú vás aj v zime. Počas slnečných a zasnežených dní dokonca dvojnásobne. Nezabúdajte, že žiarenie preniká aj pomedzi mraky, preto sa minimálne počas dní, ktoré trávite celé vonku, natierajte ochrannými krémami s UV filtrom. Na horách dokonca s vysokým faktorom 50+. Pigmentové fľaky nie sú veľmi priateľské: pridajú vám totiž na veku, pretože môžu vyzerať ako starecké škvrny. A to určite nechcete. Dobrým zdrojom omega-3 sú nielen morské plody, ale aj chia semienka, ľanový alebo repkový olej, ktoré by ste mohli popíjať napríklad hneď ráno a nalačno. Ak na takýto akt nemáte žalúdok, pokojne si oleje iba uchlipkávajte, počas jedla alebo po jedle. Ak vám ryby nechutia, na orechy máte alergiu a avokádo vás neoslovilo, plnohodnotným zdrojom omega-3 mastných kyselín sú i výživové doplnky, ktoré pochádzajú z čerstvých nórskych lososov, čo zaručuje ich dobrú absorpciu.

 

OLUPUJE SA MI POKOŽKA!

Po dlhej zime vás môže zaskočiť veľmi suchá a podráždená pokožka, najmä na tvári. Aj vďaka vetru a mrazu z nej uniká voda, a tak sa logicky viac vysušuje, v extrémnych prípadoch potom svrbí, olupuje sa a praskajú na nej drobné cievky. A to už je vážny zdravotný problém. Nepekne začervená pleť to po čase nezvládne a vám sa na tvári začne rozrastať kožné ochorenie zvané rosacea. Najskôr sa usadí okolo nosa, postupne sa šíri na líca, nos a bradu. To všetko aj ako dôsledok chladných mesiacov, ale i častých a prudkých zmien teploty pri prechodoch zo zimy do tepla a naopak…

Riešenie: Plánujete si jarnú lyžovačku? Okrem športovej výbavy myslite aj na svoju tvár, ktorá bude potrebovať aspoň jeden týždeň, aj ráno, aj večer, poctivú starostlivosť a kvalitné ošetrenie. A čo to v preklade znamená? Kúpite si výživný a hydratačný krém, začnete piť dostatok tekutín a upravíte si k tomu i stravu.

 

POTREBUJEM TUKY!

Je to možno dobrá správa: pokožke nestačí len krém zvonka, potrpí si aj na chutné menu. Ruku na srdce. Čo najčastejšie jedávate v zime? Ak sa vám na zozname obľúbených špecialít objavujú aj tuky, pokojne ich priznajte. Tuky totiž nemusíte z jedálneho lístka vylúčiť úplne, len si vyberajte tie správne.

Dôsledky: Ak napríklad radikálne znížite príjem tukov, môžete na sebe zrazu pozorovať únavu, v noci sa budíte na zlé sny a ráno by ste najradšej zostali doma v teple, pretože vás z nedostatku zdravých tukov možno už obchádza ľahšia depresia. Lámu sa vám nechty a na hrebeni pozorujete stále viac vlasov? Aj to môže byť dôsledok mrazov a zle namixovanej stravy. A čo je na prvý pohľad takmer záhadné, nedostatok dobrých tukov môže niesť zodpovednosť aj zato, že už mesiac nemôžete zapnúť nohavice od nového obleku, pretože pomaličky a nenápadne priberáte. Zvláštne, však?

Riešenie: Okrem ovocia a zeleniny, ktoré sú zdrojom vlákniny, vitamínov, minerálov či stopových prvkov, má na zdravú pokožku vplyv aj optimálny príjem tukov. Do svojho denného menu si čím skôr zaraďte prospešné nenasýtené mastné kyseliny, zvlášť omega- 3. Neľakajte sa, ide o veľmi príjemnú záležitosť. Do chladničky si nakúpite morské ryby, najlepšie lososa, sleďa, tuniaka alebo makrelu a poprosíte partnerku, aby si na internete nalistovala zopár chutných receptov.

 

Foto:  Shutterstock, pixabay.com / Manosainz

Mohlo by vás zaujať:

Ktorí ľudia majú častejšie zimnú depresiu?
Proti únave zabojujte Béčkom

Facebook Comments