Nasledujúce tipy by vám mohli pomôcť zmeniť štýl jazdy v zime na hospodárnejší:

1. Počas prvých 15 minút motor zbytočne nezaťažujte a nevytáčajte. Pomalé rozbiehanie sa bude hodiť aj na zľadovatenom povrchu. Optimum je plynulá jazda bez pridávania plynu a následného brzdenia.

2. Nenastavujte hneď ohrev na maximum. Použitie kúrenia a klimatizácie zvyšuje až o 20%  spotrebu paliva.

3. Používajte zimné pneumatiky, pretože majú lepšiu priľnavosť. Nezabudnite na správny tlak vzduchu, ten s ochladením klesá. Jazda na nesprávne nahustenej pneumatike sa premieta do spotreby paliva (a to nielen v zime).

4.  Skontrolujte olej a filtre. Starý olej môže zvýšiť spaľovanie až o 10%.

5. Dlho zahrievať motor na voľnobehu nemá zmysel. Pár desiatok sekúnd mu síce pomôže dostať olej k potrebným súčiastkam, potom už netreba zbytočne čakať. Motor sa dostatočne zahreje až samotnou jazdou.

6. Zbytočne neštartujte auto na krátke vzdialenosti. Veľa studených štartov sa premietne do hladiny paliva v nádrži. Tých pár metrov hore dolu sa dá prejsť po vlastných prípadne hromadnou dopravou.

7. Ak vám to rozpočet dovolí, natankujte si na benzínke osvedčené prémiové palivá. Sú šetrnejšie k motoru (ten lepšie štartuje a má tichší chod) a lepšie prehoria. Vďaka tomu klesá spotreba.

8. Čím menšia je hmotnosť prebytočných prevážaných predmetov v aute a čo najmenej kilometrov so strešným boxom (aj prázdnym) tým lepšie. Nižšej spotrebe pomôže aj vypnutie kúrenia, vyhrievania volantu či sedačiek.

 

Foto: pixabay.com

Pri autách ešte ostaneme:

Blondínka na pumpe: Nevydržíte sa nesmiať
Nový svetový rekord v maximálke! Aké to je ísť takouto rýchlosťou?

Facebook Comments