Litovské knieža

Gediminas nemal zrejme najpokojnejšiu noc, keď sa mu snívalo o železnom vlkovi na vrchole hory. Túžba po vysvetlení ho priviedla ku kňazovi, ktorý obraz jasne dešifroval. Knieža musí postaviť veľké mesto na vrchole kopca. Gediminas nezaháľal a v roku 1323 oznamuje významným mestám a panovníkom, že má v pláne veľké veci – založiť Vilnius, dnešné hlavné mesto Litvy.

Pestrosť náboženstiev

Litovské hlavné mesto sa v hľadáčiku cestovateľov neobjavuje často. Pritom centrum starého mesta je zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO od roku 1994 a s rozlohou 3,6 kilometra štvorcového patrí medzi najväčšie centrá v Európe. Čo ponúka? Spravte si prvotný prehľad na niektorej z mnohých vyhliadkových striech. Neexistuje jedna najlepšia, každá má svoje čaro a ukáže mesto v inom svetle. Ak by sme ale mali vybrať aspoň dve, istotne by sme zamierili do Kostola svätého Jána, teda na najvyšší bod v meste, alebo do vilniuskej univerzity. Povinnosťou sú i kostoly. Silné katolícke zázemie mesta prirodzene počas sovietskej okupácie trpelo, no pri pohľade na fasádu niektorého z 28 kostolov mesta budete mať pocit, akoby tu kresťanstvo prekvitalo bez vynúteného prerušenia od nepamäti. Rovnakým dojmom na vás bude pôsobiť židovská štvrť, ktorá je spleťou romantických uličiek a kaviarničiek, nasiaknutých akýmsi neopísateľným pokojom. Nemusíte sa báť, že by na vás za každým rohom číhala nová, iná synagóga, vrážali ste do tradičných rabínov s kipami alebo sa rýchlo presýtili týmto miestom pre iný židovský symbol. Jediná vec, ktorá vám prezradí, že ste v židovskej štvrti, je Dávidova hviezda, ktorá sa zjaví len sem-tam a veľmi nenútene. Silou tejto štvrte je akýsi magický pokoj.

Štvrť mimo mesta

Smutnú históriu mesta pripomína štvrť Paneriai. Nemeckí vojaci tu počas druhej svetovej vojny povraždili približne 100-tisíc ľudí, najmä Židov, no aj Poliakov a Rusov. Ak vám je názov štvrte povedomý, je to zrejme z toho dôvodu, že ste o tomto masakri už počuli. Obetiam masakru tu postavili pomník. Štvrť je tiež zaujímavá tým, že v rámci aktuálnych hraníc mesta je od Vilniusu vzdialená 10 kilometrov a leží na hlavnom ťahu smerom do Varšavy.

Relax park

Mesto si na svojom území drží solídne množstvo zelene a hneď niekoľko parkov. Tým najvyhľadávanejším je Verkiai na brehu rieky Neris. Nájdete tu bohatú súrodú zmes miestnych s turistami, ktorí si tu užívajú jazerá, cyklistické chodníky, kurzy jogy, beh a mnoho iných aktivít. Ak preferujete skôr príjemné leňošenie počas slnečných dní pri pohári dobrého vína či kvalitnom jedle, v parku nájdete reštauráciu Verkiai Mill.

Ochutnávajte

Vilnius pre milovníkov túlavého a lenivého objavovania ponúka aj niekoľko dní pohody. Začnite ich tradičným pečivom kibinai. Pôvodom židovské jedlo je plnené mäsom, zemiakmi, no v ponuke nájdete aj sladký variant s džemom. Milovníci croissantov však úplne nadšení nebudú. Litovská pochúťka je i v sladkom variante naozaj sýta a s ranným kapučínom vám dodá energiu až do večera. V tradične pôsobiacich reštauráciách, akýsi mix vínnej pivnice a jaskyne, hľadajte ako prvé cepelinai. Pôvodne sa toto jedlo nazývalo zeppelins, no pre slávne vzducholode sa názov zmenil. Zemiakové cestoviny sú plnené bravčovým mäsom, podávané so smotanou a slaninovou omáčkou. Chybu určite nespravíte, ak si toto tradičné litovské jedlo dáte v Pilies Gatve, ktorá patrí do reťazca Fortora Dvaras. Nezabudnite na pivo. K nemu si môžete dopriať kepta duona, teda vyprážaný chlieb. Ak vás počas relaxovania v bare prepadnú maškrtné chúťky, nie je lepšie riešenie. Tmavý ražný chlieb sa servíruje s cesnakom a soľou, no nesmie chýbať ani syrová omáčka, zopár druhov šunky či rôznych variácií čipsov. Ak vám zachutí, pív vypijete určite viac. Aby ste zbytočne dlho nezápasili s rannou „kocovinou“, hľadajte burokéliu sriuba, teda tradičnú polievku z červenej repy. Jedinečnú chuť má vďaka kombinácii cibule, mrkvy, zeleru a mäsu. Servíruje sa so zemiakmi, ktoré sa ponoria priamo do polievky. Hladinu môžete vyrovnať aj krupnikom, tradičným litovským likérom, ktorý je kombináciou vodky a medu.

Toto ste o Vilniuse zrejme nevedeli:

– Vilnius je oficiálne jedným z najlacnejších európskych víkendových miest.

– Islandská ulica v centre Vilniusu je odkazom na bratstvo s Islandom, ktorý ako prvý uznal Litvu za nezávislý štát.

– Vilnius, ale aj celkovo Litva, sa môže pochváliť jedným z najkvalitnejších internetových pripojení v Európe.

– Univerzita vo Vilniuse je jednou z najstarších v Európe, založená bola v roku 1579 a zároveň je jedna z najkrajších vôbec.

Foto: Shutterstock

Ešte s nami pocestujte:

Vianočný „superstromček“ má aj perla Pobaltia
Riga má jedinečný šarm Pobaltia

Facebook Comments