Aj rok 2019 prinesie mierne navýšenie ceny povinného zmluvného poistenia. Na to sme si už však zvykli, postupné zdražovanie je totiž trendom posledných rokov. Pre vodičov nastal ten správny čas premyslieť si, či by v inej poisťovni za rovnakú službu neplatili menej.

Prečo zase drahšie?

Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. Na cenu PZP, rovnako ako na ceny iných poistení, služieb a produktov, vplýva veľké množstvo faktorov, a tie sa, samozrejme, navzájom ovplyvňujú. Cena PZP vo všeobecnosti je výsledkom hospodárskeho stavu krajiny, konkurenčného prostredia či právnej úpravy. Konkrétnu cenu vášho povinného zmluvného poistenia okrem toho podmieňuje celá rada ďalších faktorov – auto, na ktorom jazdíte (značka, typ, model), vaše vodičské skúsenosti, počet najazdených kilometrov, váš vek. Špeciálnymi faktormi sú aj bonusy alebo zľavy, ktoré môžete získať za poistenie viacerých vozidiel alebo využitím viacerých služieb od jednej poisťovne. Zrátané a podčiarknuté, v každej poisťovni môžete mať inú cenu.

Navyšovanie priemernej ceny PZP v posledných rokov súvisí s externými faktormi ako je situácia v poisťovníctve a právna úprava. Národná banka Slovenska mierny nárast cien doslova vyžaduje, pretože podľa jej výpočtov sú ceny PZP nastavené príliš nízko. Inými slovami, nezodpovedajú reálnej situácii na cestách, kde sa spôsobí omnoho viac škôd, ako vybraté peniaze dokážu preplatiť. Treba však povedať, že tento nárast sa deje kontinuálne, bez vysokých skokov. Podľa viacerých zdrojov ide približne o šesťpercentný medziročný nárast. Môžeme v roku 2019 očakávať niečo iné?

Schválenie novej dane z neživotného poistenia sa PZP nedotkne

Tento rok sa v parlamente podaril presadiť špeciálny odvod vo výške 8 %, ktorý musia poisťovne odviesť do štátnej pokladnice zo ziskov z neživotného poistenia. Nie je náročné uhádnuť logiku tohto kroku – poisťovne generujú zisk a časť z neho by si štát rád privlastnil. Problém je však to, že poisťovne sa o svoj zisk nebudú chcieť ukrátiť len preto, že im to niekto prikázal, je tak možné a pravdepodobné, že táto nová právna úprava sa premietne do cien samotných poistení. Ak vám však aj poisťovňa na rok 2019 vyrátala novú a vyššiu cenu PZP, nebude to v dôsledku tejto dane – tá sa totiž na povinné zmluvné poistenie nevzťahuje.

Patríte medzi rizikových vodičov? Priplatíte si viac

Najviac sa zdražovanie PZP dotkne takzvaných rizikových vodičov. Ide o mladých vodičov, vodičov s automobilmi s vysokým výkonom a často jazdiacich v rizikových oblastiach alebo v hustej premávke. Práve takíto vodiči pocítia zdražovanie najviac, naopak, skúsení šoféri, ktorí roky jazdia bez nehody na spoľahlivom vozidle, sa zdražovania až tak báť nemusia. Bezkonkurenčne najviac však za PZP zaplatia majitelia kamiónov a ťahačov, kde poisťovne preplácajú najvyššie škody.

Ako je z textu jasné, každá poisťovňa pristupuje k výpočtu výšky povinného zmluvného poistenia trochu inak, a produkt, za ktorý niekde platíte veľa peňazí, môžete mať inde lacnejšie. Preto neváhajte a cenu jednotlivých poistení si porovnajte. Nebudete predsa platiť viac, ak nemusíte. 11 poisťovní, ktoré na Slovensku poskytujú PZP, už totiž vytvárajú celkom slušné konkurenčné prostredie, v ktorom sa nájde priestor na celkom výrazné rozdiely. Najlacnejšie PZP nájdete, ak si jednotlivé ponuky porovnáte. Je jasné, že kontrolovať jednotlivo všetky poisťovne nie je veľmi pohodlné, našťastie si už dnes môžete porovnať PZP online, rýchlo a jednoducho. Napríklad, porovnávač poistenia Superpoistenie.sk vám na základe vložených údajov nájde to najvýhodnejšie PZP, a na vás už ostane len samotné uzatvorenie.

Mohlo by vás zaujímať:
Nehoda ako z filmu: Akční hrdinovia sú oproti tomuto šuviks

Facebook Comments