V roku 1983 sa sovietskym vedcom poradilo zaznamenať teplotu -89,2 ° C na výskumnej stanici Vostok. Dlho boli presvedčení, že nikde inde sa nenachádzajú nepriaznivejšie klimatické podmienky pre život ľudí. Ale počas výskumov neobvyklých trhlín ľadu na Antarktíde zistili, že ešte chladnejšie miesto (s teplotami  od  -92 do -94 ° C) existuje. Nachádza sa blízko ľadového hrebeňa medzi miestami Argus Dome a Fuji Dome. Na Zemi je asi desať podobných extrémne studených oblastí, kde rozsah stupnice bežného teplomeru rozhodne nestačí.

Roger Pass (USA): Mrazivé miesto v nadmorskej výške 1710 sa nachádza v štáte Montana.
Namerané maximum: -57 °C (január 1954)

Fort Selkirk (Kanada): Obec bola založená v roku 1848. Až do 20. storočia tu žili ľudia trvalo, kým v roku 1950 ju poslední obyvatelia opustili kvôli extrémnym poveternostným podmienkam.
Namerané maximum: -58,9 ° C

Prospect Creek (Aljaška, USA): Táto lokalita vznikla počas výstavby aljašského ropovodu. Po skončení výstavby sa väčšina obyvateľstva odsťahovala do miest, kde nepatrí termobielizeň k dennému noseniu.
Namerané maximum: -62 ° C (január 1971)

Snag (Kanada): Pre dedinu sú charakteristické dlhé a silné zimy. Najchladnejší mesiac je tu neprekvapujúco január.
Namerané maximum: -63 ° C

Eismitte (Grónsko): Územie je úplne pokryté ľadom.
Namerané maximum: -64,9 ° C

Nortisay (Grónsko): Bývalá polárna výskumná stanica Britskej Severnej grónskej expedície sa nachádza v nadmorskej výške 2345 metrov.
Namerané maximum: – 66,1 ° C (rok 1954).

Verchojansk (Rusko): Napriek jednému z najväčších teplotných rozdielov medzi letom a zimou tu žije približne 1 173 ľudí. Toto jakutské mesto sa tiež nazýva studený pól severnej pologule.
Namerané maximum: -69,8 ° C.

Ojmiakon (Rusko): Podľa mnohých parametrov sa táto dedina v Jakutsku považuje za najťažšie miesto na Zemi, v ktorom ľudia žijú trvalo. Počet obyvateľov je 462 osôb. Priemerná januárová teplota je -46,4 ° C.
Namerané maximum: -71,2 ° C (január 1924)

Plateau (východná Antarktída): Vedecká stanica US Plateau prestala fungovať v roku 1969.
Namerané maximum: -73,2 ° C.

Vostok (Antarktída): V oblasti jedinej intrakontinentálnej antarktickej výskumnej stanice, ktorú používa Rusko, sú jedny z najťažších životných podmienok pre ľudí. Stodvadsať dní v roku trvá tu polárna noc, priemerná ročná rýchlosť vetra dosahuje 5 m/s, priemerná mesačná teplota presahuje -40 ° C.
Namerané maximum: -89,2 ° C.

Titulné foto: pixabay.com

Čítanie a pozeranie na zahriatie:

Jej zadoček je zákusok, ktorého sa nikdy neprejete

Facebook Comments