Aj na stranách BREAK-u sme vám neraz predstavili, ukázali autá, ktoré doslova šokovali či ohúrili. Napriek vysokej nákupnej sume sa dali označiť ako úspešné. Príbeh modelu Gumpert Apollo sa však výrazne vymykal zabehnutým koľajam. Nuž, nie každý má na ružiach ustlané.

GMG Sportwagenmanufaktur Altenburg

Myšlienka na výrobu superšportu schopného zdolávať pretekárske trate sveta, no pritom mať aj cestnú homologizáciu, sa zrodila v hlave Rolanda Gumperta v roku 2001. Tvoriteľsky sa k nemu pridal Roland Meyer, pričom spolu tvorili GMG Sportwagenmanufaktur Altenburg. Keďže Roland Gumpert pôvodne pracoval pre VW – Audi (v Číne bol vedúcim oddelenia predaja a marketingu, zodpovedný za rozvoj predajnej siete), výber motora bol jednoznačný – známy 4,2-litrový päťventilový V8, ktorý poháňal prvé Audi S8. Prvé návrhy superšportu menom Apollo vypracoval Marco Vanetta. Pri vývoji Gumpert spolupracoval s Technickou univerzitou v Mníchove a ingolstadtskou Univerzitou aplikovaných vied. Pomáhali mu s konštrukčnými prácami, počítačovými simuláciami a skúškami v aerodynamickom tuneli. Nakoniec boli postavené dva prototypy.

Odvážny začiatok

Produkcia ručne vyrábaného auta sa začala v októbri 2005 s myšlienkou, že každý kus je postavený presne na mieru zákazníka. Dvoma turbodúchadlami dopovaný motor bol naladený na tri výkony – základný 478 kW, športový 515 kW a pretekársky 588 kW. Apollo vynikalo neuveriteľnými jazdnými vlastnosťami aj schopnosťami. Stačí načrieť do tabuliek známeho okruhu Top Gear so Stigom za volantom, prípadne si pozrieť recenzie renomovaných svetových časopisov. Človek by čakal, že úspech sa jednoznačne musí dostaviť. Nedostavil, spoločnosť v roku 2013 podala žiadosť na vyhlásenie konkurzu.

Nové začiatky

V januári 2016 spoločnosť zakúpilo konzorcium Ideal Team Ventures z Hongkongu (ktoré je zároveň majiteľom značky De Tomaso). Už pod novou hlavičkou Apollo Automobil GmbH bol v tom istom roku na ženevskom autosalóne predstavený ešte výkonnejší Gumpert Arrow (746 kW). Roland Gumpert však nezahodil flintu do žita. Koncom roka všetkým vytrel zrak talianskym Intensa Emozione so 6,3 V12 motorom od Ferrari. Avšak toto sú už ale úplne iné príbehy. Isté však je, že Apollo sa vryje do pamäti nielen ako americký vesmírny program, ale aj ako jedno neuveriteľne potentné superauto.

Foto: netcarshow.com

O nadupaných žihadlách si môžete prečítať aj: 

McLaren 720S Spider ide tvrdo po krku Ferrari 488 Spider
Ilegálne preteky stále lákajú bláznov za volantom

Facebook Comments