Extrémne terénne vozidlo od ruskej firmy ATV dokáže aj nemožné. Prekoná však aj blato a močiare?

Ruský Sherp si svoj úspech získalo najmä vďaka ozrutným kolesám a videám ako sa vodiči preháňajú uprostred sibírskeho jazera na tenkom lade , ktorý sa pod vozidlom prepadáva. Sherp vie totižto aj plávať! Tento špás však niečo stojí.

Drahý špás

Firma ATV si za neho pýta až 53 tisíc eur. Pod kapotou tohto extrémneho obojživelného tátoša nájdete 1,5 litrový naftový turbo motor Kubota s výkonom 44 koní maximálnou rýchlosťou 45 kilometrov za hodinu. Nie neznie to ktovieako výnimočne, ale na kopcovitý terén či plavbu toho naozaj nepotrebujete veľa a stačí vám krútiaci moment 120 Newtonmetrov pri 3000 otáčkach za minútu. Aj hmotnosť 1,3 tony nie je veľká ale zíde sa , najmä ak chcete na korbe uschovať tonu nákladu.

Foto: youtube

Extrémne jazdenie

Obojživelník váži iba 1,3 tony a do každého kolesa sa zmestí prídavná palivová nádrž. Maximálna rýchlosť je len 45 kilometrov za hodinu. Do kabíny sa nastupuje spredu, vzadu je korba na prevoz jednej tony nákladu. Doménou vozidla sú najmä obrovské kolesá s priemerom 1,6 metra ktoré sa automaticky môžu dofukovať. Najväčšie problémy nerobí automobilu ľad, alebo kamenistý terén, ale bahno. Množstvo bahna. Dokázal to najmä americký youtuber David Ostapiw, ktorý sa v povestnom texaskom bahne nevedel s týmto vozidlom vyhrabať. Každopádne pri pozeraní videí so Sherpom vám často padne sánka, čo všetko dokáže.

Titulné foto: sherpatv.com

 

Facebook Comments