Rodáka z Dolných Otrokoviec, ktorý pôsobí stále na Slovensku, sme sa spýtali aj na úlohu informatiky v modernej medicíne. O jeho štúdiu na informatike rozhodla podľa jeho slov náhoda.

Štúdium vďaka náhode

„Finálne rozhodnutie za mňa spravila nepozornosť – omylom som prehliadol termín podania prihlášky na druhý odbor, ktorý som zvažoval, prekladateľstvo (uvedomil som si to až v posledný deň) a keďže som už mal odoslanú prihlášku na FIIT, nechal som prekladateľstvo tak. Dnes hovorím – našťastie! Informatika je fascinujúci a ohromne široký odbor s veľkou perspektívou,“ povedal Martin. Tento úspešný vedec momentálne pracuje aj s umelou inteliligenciou, ktorá jeho tímu pomáha analyzovať medicínske dáta. Táto práca je veľmi komplikovaná, no talentovaný rodák z Otrokoviec má dar vysvetliť jeho činnosť aj laikom.

Foto: archív M.T.

„Predstavte si, že chcete malé dieťa naučiť rozpoznávať medzi psom a papagájom. Čo urobíte? Je to jednoduché – budete dieťaťu ukazovať obrázky psa a papagája dovtedy, kým sa ich nenaučí rozlišovať. Dieťa sa následne samo naučí vzory, podľa ktorých papagája a psa rozlíši – papagáj má perie, dve nohy, zobák a krídla, zatiaľ čo pes má ňufák, dve uši a srsť. Teraz si zameňte dieťa za neurónovú sieť, papagája za zdravé mozgové tkanivo a psa za tumor,“vysvetlil Martin.

Martin a jeho dôležitá práca

Podla jeho slov je predmet činnosti jeho tímu to, že že neurónovej sieti predkladajú stále dokola tisíce až milióny príkladov rôznych tumorov a zdravých tkanív. „Necháme ju, aby sa sama naučila identifikovať vzory, ktoré rozlišujú tumor od zdravého tkaniva. Mechanizmus, ktorým sa sieť učí, je trochu zložitejší, ale určite to nie je žiadna čierna mágia. Koniec koncov, aj obrázok, ktorý sa vám zobrazí na displeji, nie je nič iné, ako veľká množina čísiel,“ ozrejmil Martin.

Martin je momentálne doktorandom na FIIT STU v Bratislave a so svojim tímom Vision & Graphics Group teraz pracujú najmä na predikcii rozvoja Alzheimerovej choroby. „Naším cieľom je povedať o zdravom pacientovi, či a kedy sa u neho choroba rozvinie, čo môže mať veľký vplyv na účinnosť liečby či kvalitu života pacienta,“ dodal Tamajka.

Viac o zaujímavej a veľmi užitočnej práci Martina Tamajku sa môžete dočítať v decembrovom vydaní magazínu BREAK.

Facebook Comments