Problémom je, že počiatočná investícia na stavbu nie je všetko. Náklady za energie sa častokrát šplhajú do horibilných výšok. Z toho dôvodu patria nízkoenergetické domy medzi najmodernejšie trendy v stavebníctve. Štandardný nízkoenergetický dom dosahuje spotrebu na vykurovanie do hodnoty 50 kWh/m2/rok.

Cieľom svetových organizácii je podporovať iniciatívy, ktoré prispievajú k znižovaniu ekologickej a energetickej náročnosti stavieb. Nízkoenergetické stavby nie sú hudbou budúcnosti ale hlasom súčasnosti. Odborníci tvrdia, že nízkoenergetický dom bude o pár rokov absolútnym štandardom v stavebníctve.

Najdokonalejšou verziou nízkoenergetického domu je tzv. pasívny dom. Tie dosahujú hodnoty spotreby tepla približne 15 kWh/m2/rok. Pri porovnaní s klasickou stavbou tak docielite o 90% nižšie náklady za vykurovanie.

Aké sú výhody pasívneho domu?

Izolácia

Jedným z hlavných rozdielov medzi klasickou stavbou a nízkoenergetickým domom je kvalita použitej izolácie. Kvalitný izolačný materiál, trojsklá, dvere –  všetky tieto prvky sú prepracované do najmenších detailov, čo zabezpečuje najnižšiu energetickú náročnosť. S vyššou kvalitou izolácie klesajú vaše náklady za energie.

Teplota

Vďaka rekuperačným zariadeniam je zabezpečené oteplovanie a ochladzovanie vzduchu v dome. Vzduch je prijímaný z okolia a čerpá teplo zo vzduchu, ktorý je tlačený von. Počas zimných mesiacov je táto výmena obohatená o teplo z iných aktívnych častí, ako napríklad čerpadlo. Práve tento tepelný systém zabezpečuje najväčšiu energetickú úsporu. Okrem toho garantuje, že dom sa nebude prehrievať v zime ani v lete.

Využitie prírodných zdrojov

Pri stavbe nízkoenergetického domu je veľmi dôležitý pozemok, na ktorom bude dom stáť. Obytné miestnosti, teda tie, v ktorých sa budete najviac pohybovať počas dňa, by mali byť umiestnené na južnú – slnečnú stranu. Solárnu energiu využíva pasívny dom naplno.

Zdravie

Pasívne domy sú ideálne pre astmatikov a alergikov. Filtre odvetrávacieho systému pohltia pele i prach. Taktiež sa znižuje množstvo plesní či roztočov. Okrem tepelnej izolácie zabezpečujú pasívne domy aj izoláciu proti hluku. Pasívny dom je preto oázou ticha a pokoja.

Trhová hodnota

Smernica Európske únie z roku 2010 hovorí o energetickej náročnosti domov. Podľa nej by pasívne domy mali byť preferované na trhu, a teda hodnota klasických domov bude v nasledovných rokoch klesať. Pasívne domy získavajú certifikáty o svojej energetickej výhodnosti, čo pozitívne ovplyvňuje jeho predajnú hodnotu.

Ekologické bývanie

Pasívny dom využíva obnoviteľné zdroje energie a kvalitný materiál. Keďže stavba domu je kratšia ako stavba klasického murovaného domu, okolie je vystavené menším a kratším zmenám.

Bezpečnosť

Pasívny dom rešpektuje prírodné prostredie, v ktorom je umiestnený. Výhodou pasívneho domu je jeho stabilita a výdrž. Výsledky záťažových testov taktiež ukázali, že statika domu je pri požiari stabilnejšia ako pri betónových či dokonca oceľových konštrukciách.

Službu výstavby montovaných drevodomov či pasívnych domov dnes ponúka množstvo stavebných firiem. Pri neodbornom zachádzaní však klesá kvalita využitia materiálov, a teda stúpa energetická náročnosť, ktorá sa odrazí na vašej peňaženke. Dohodnite si konzultáciu s certifikovanými odborníkmi a postavte si dom snov.

Facebook Comments