Problém je v tom, že naše domovy nie sú zďaleka energeticky efektívne. Veľa tepla uniká zbytočne von a my sa vo svojom dome alebo byte stále necítime príjemne, aj keď možno máme to najlepšie vykurovanie. V čom je teda chyba, a ako sa na zimu skutočne dobre pripraviť? Možno na to nebudete potrebovať žiadne špeciálne a rozsiahle rekonštrukcie, aj keď napríklad len obyčajná inštalácia plastových okien s dvojitými sklami, znižuje tepelné straty až o 16%!

Vyskúšajte krb

Alebo vám postačia možno aj obyčajné krbové kachle. V súčasnej je tento typ vykurovacieho zdroja aj módnou záležitosťou, pre ktorú sa rozhoduje stále viac spokojných zákazníkov. Pôjde o dokonalý dekor vo vašom dome, pretože na jeho ozdobu sú veľmi často použité rôzne ozdobné prvky a materiály: prírodný kameň, mramor, sklo, železobetónové rošty a podobné prvky.

Krb je tiež symbolom romantiky a pohodlia. Jasný, blikajúci oheň vytvára jedinečnú atmosféru komfortu v každej jednej izbe a je ideálnou kombináciou k štýlovému drevenému nábytku.

Okrem toho krb s drevom má pozitívny vplyv aj na ľudské zdravie, pretože sa vďaka nemu zvyšuje odolnosť proti stresu. Pri ohníku, ktorý vás navyše aj zahreje, môžete po intenzívnom pracovnom dni relaxovať, priniesť svojmu telu pokoj a umožniť uniknúť od problémov.

A to najdôležitejšie, klasický krb s drevom s výkonnými stenami a vysoko kvalitným komínom je vynikajúcim dodatočným zdrojom tepla a prípadne aj alternatívou celého vykurovania.

Skontrolujte vstupné dvere

Možno si myslíte, že by mali byť v prvom rade bezpečnostné a zrejme doplnené špeciálnou IP kamerou, no mali by aj dobre tesniť. Čím silnejšie a masívnejšie sú dvere, tým viac tepla zostane vo vašom byte. Preto si vyberajte naozaj kvalitu a rovnako tak myslite na tieto veci aj pri kúpe okien. Ak máte novšie verzie týchto funkčných doplnkov bývania, možno vám postačí vymeniť len tesnenie, alebo sa pozrieť na správne nastavenie pántov a kovania. Takto môžete zvýšiť teplotu v interiéri až o 1,5 °C.

Izolujte steny

Vo vnútri bytu, medzi radiátorom a stenou môžete inštalovať ochrannú clonu kovovej fólie. Teplo sa bude potom odrážať a prúdiť do miestnosti. Mala by byť trochu väčšia ako radiátor a medzera medzi nimi by nemala byť menšia ako 3 cm. Ak takéto opatrenia moc nepomáhajú, môžete si objednať izoláciu koncovej steny.

Na podlahu si vyberajte univerzálnu kročajovú izoláciu, ktorá okrem tepla zadrží aj nepríjemné zvuky . Okolité múry skúste zasa zatepliť špeciálnou vrstvou termo izolačnej peny. Týmto spôsobom môžete získať 3 až 5 °C k dobru.

Nezabudnite pravidelne vetrať, vymeníte tak vzduch, ktorý sa potom ľahšie prehreje. Zbavte sa hrubých a ťažkých závesov a iných prekážok v oblasti zdrojov vykurovania miestnosti. Nesušte na nich ani mokré prádlo. Ak si dáte pozor na vyššie spomenuté veci, určite sa vám podarí znížiť spotrebu energie na vykurovanie a získať v dome oveľa viac tepla.

Facebook Comments