Obľúbený a unikátny festival otvorí huslistka a primáška Barbora Botošová, vnučka slávneho Berkyho-Mrenicu. „Som rád , že táto talentovaná huslistka vystúpi na Gypsy Jazz Festivale. Svojou hrou si získala širokú základňu poslucháčov ethno a gypsy music,“ hovorí na margo prvého mena v tohtoročnom line-upe riaditeľ festivalu Milo Suchomel. Barbora Botošová zaujala vo formáciách Bohémiens, Violin orchestra Bratislava, The Ladies a Women Rebels. Ako lektorka a umelecká vedúca podporuje talentované rómske deti v projekte Divé maky. Na Gypsy Jazz Festivale sa predstaví v spolupráci s klaviristom Arpim Farkašom v ich spoločnom projekte EthnoJazz, ktorý je symbolickým hudobným spojením dvoch rozmanitých svetov – jazzu a etno hudby. EthnoJazz Project charakterizuje netradičné nástrojové zloženie, farebnosť zvuku, orientálne prvky a spojenie world music a jazzu.

Ostro sledovaná mladá slovenská krv

Po koncerte Barbory Botošovej zaznie na hlavnom pódiu moderný jazz v podaní zoskupenia Altar Quartet. Projekt Altar live v sebe skrýva jazz, vážnu hudbu i avantgardu. V súčasnosti stále ostrejšie sledovaný slovenský tandem Nikolaj Nikitin (saxofón) a Ľuboš Šrámek (piano) nahral kritikou vysoko hodnotený album Altar ako duet, vytvorený z kombinácie najobľúbenejších vlastných autorských skladieb a tém hudobných velikánov. K dvojici Nikitin – Šrámek sa na Gypsy Jazz Festivale pripojí uznávaný rakúsky bubeník Klemens Marktl. Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek si pozvali hosťa z Českej republiky – na kontrabas zahrá Miroslav Vitouš, ktorému tlieskali ľudia na svetových pódiách a preslávil sa spoluprácou s Chickom Coreom, Waynom Shorterom, Joeom Zawinulom či Milesom Davisom. „Altar je naším srdcovým projektom, ktorý sme s Ľubošom Šrámekom vytvárali takmer 10 rokov. Je to náš hudobný postoj, ktorý je o otvorenosti, komunikácii a improvizačnej slobode. Ďalší rozmer pridávajú takí skvelí improvizátori, akými sú Klemens Marktl a svetoznámy Miroslav Vitouš,“ hovorí na margo úspešného projektu Altar Nikolaj Nikitin.

Džezoví a Cigánski diabli

Svoje miesto v line-upe Gypsy Jazz Festivalu bude mať tento rok aj popový element rómskej hudobnej scény, reprezentovaný obľúbenou a uznávanou formáciou Cigánski diabli. Bezkonkurenčne najznámejšie slovenské rómske hudobné zoskupenie je v súčasnosti považované za jeden z najlepších orchestrov v kategórii Etno a World Music na svete. Vo svojich energických vystúpeniach Cigánski diabli majstrovsky spájajú folklór s jazzom, etnom či flamencom. Do dnešného dňa koncertovali vo viac ako 35 krajinách vrátane USA, Austrálie, Kanady, Japonska, Číny či Mexika. Vystúpili dokonca na Zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri a na Letných olympijských hrách 2012 v Londýne.

Milo Suchomel orchestra a hostia

Záver Gypsy Jazz Festivalu bude už tradične patriť organizátorovi. Milo Suchomel a jeho orchester sa tento rok stretne na jednom pódiu s Cigánskymi diablami.  „Na túto spoluprácu sa veľmi teším. Na pódiu sa stretne 40 hudobníkov. Verím, že si to poslucháči nenechajú ujsť,“ pozýva fanúšikov na výnimočný záverečný koncert večera zakladateľ a dlhoročný riaditeľ festivalu. Medzi hosťami však budú aj ďalšie zvučné mená, ako napríklad nekorunovaný kráľ funky Rick Bailey zo skupiny Delegation či černošský bubeník Gregory Hutchinson.

V Divadle Aréna sa tento rok nebude hrať len na pódiu a vo foyer; novinkou bude horný bar, kde dostanú priestor mladé hudobné talenty. Rozrastanie programu o nové priestory v rámci budovy divadla označujú organizátori hudobným happeningom. Originálny nápad vznikol v spolupráci s Divadlom Aréna, ktoré je spoluorganizátorom festivalu. „Celé divadlo bude hrať hudbou. Veríme, že takýto update programu ideálne podčiarkne atmosféru a že sa bude našim návštevníkom páčiť,“ pozývajú organizátori.

Vstupenky na Gypsy Jazz Festival 2018 si môžete zakúpiť v pokladni Divadla Aréna, alebo v sieti Ticketportal. Okrem klasických vstupeniek sú od 20. novembra v predaji aj VIP vstupenky v cene 30,- eur/ks, v rámci ktorých, okrem vstupu na Gypsy Jazz Festival, dostanete pohár sektu a CD Mila Suchomela.

Titulné foto: archív Divadlo Aréna

Facebook Comments