Geopolitická situácia v Číne nenútila vminulosti najpočetnejšiu armádu sveta investovať príliš do námorníctva. To sa však očividne bude meniť. Už v roku 2020 bude uvedená do služby nová lietadlová loď s dočasným onačením Typ 002. Podľa zahraničných médií by mala niesť názov Šan-tung, podľa jednej z čínskych provincií. Z prístavu už odplávala pred týždňom a momentálne na nej námorníci testujú systémy.

Kolos na vode

Parametre novej lode sú veľmi zaujímavé. Výtlak má až 50 tisíc ton a konštrukčne vychádza zo svojej predlohy, ruských lietadlových lodí triedy Kuznecov. Konštruktéri niektorých systémov sa ale inšpirovali u západných námorných síl. Napríklad nová čínska loď by mala byť vybavená podobným elektrickým pulzným systémom ako americká lietadlová loď USS Gerald R. Ford.

Čína teda zbrojí na more, no odborníci upozorňujú, že ich plavidlá nemôžu konkurovať napríklad tým americkým. Aj svoju prvú lietadlovú loď Liao-ning, ktorá bola koncom minulého roka vyhlásená za bojaschopnú, skonštruovali z torza staručkej sovietskej lode Varjag. Tú si Čína zadovážila ešte pred tridsiatimi rokmi. Moderné systémy tak podľa expertov nedokážu nahradiť moderné konštrukcie novovybudovaných lodí.

Čína naďalej zbrojí

Čína ale oznámila, že s budovaním lietadlových lodí bude pokračovať. Momentálne už pracuje na prvej svojom plavidle na jadrový pohon. Dokončená by mala byť v roku 2025. O námorných aktivitách a rozšírenému zbrojeniu Číny informovala aj Iniciatíva pre transparentnosť na mori pri washingtonskom Stredisku pre strategické a medzinárodné štúdiá. Informovala že ázijská veľmoc rozširuje svoje základne v Juhočínskom mori. Počas posledného roku tam inštalovala moderný vysokofrekvenčný radar. Uvidíme teda čo ukáže budúcnosť. Každopádne Čína to určite zo zbrojením nehodlá skoncovať.

Facebook Comments