Túto aktivitu sme každý už minimálne raz v živote skúšali – obrovské lano, na oboch stranách tím s rovnakým množstvom ľudí (v prípade nežnejšieho pohlavia vždy o pár kúskov navyše) a môže sa začať. Pravidlá sú viac ako jednoduché – musíte súperov pretiahnuť cez pomyselný stred. Chvíľková zábava? Pozor, ide o seriózny šport – dokonca je Tug of War International Federation pridruženou federáciou Medzinárodného olympijského výberu!

Wikipedia hovorí o preťahovaní lanom toto:

Medzinárodná federácia preťahovania lanom (skr. TWIF – Tug of War International Federation) je medzinárodná športová organizácia združujúca 58 národných zväzov preťahovania lanom na celom svete, sídliaca v Orfordville, v americkom štáte Wisconsin. Vznikla v roku 1960.TWIF je členom medzinárodnej športovej organizácie IWGA (Medzinárodná asociácia svetových hier), SportAccord a pridruženým členom MOV.

Slovensko sa síce v zozname 58 krajín v TWIF nenachádza, naši českí susedia však áno. Oficiálne pravidlá s výkladom tohto športu majú cez 60 strán! Ak sa budete medzi sviatkami veľmi nudiť, môžete si ich prečítať tu. Vo výsledku sú však pravidlá samotného zápasu viac ako jednoduché:

  • Predlaktie sa nesmie dotýkať žiadnej časti tela
  • Lano sa môže držať iba rukou, bez rukavíc a iba posledný člen tímu môže mať lano prehodené cez rameno a podvlečené pod rukou
  • Súťažiaci sa nesmú dotýkať zeme žiadnou inou časťou tela okrem chodidiel.
  • Zápas prebiehe v časovom limite 1,5 minúty
  • Súťažiace družstvo môže mať 7 členov, z toho jeden je náhradník

Ako taký zápas vyzerá?

Facebook Comments