Zmiešané bojové umenie MMA (Mixed Martials Arts) zaznamenáva najmä za oceánom dramatické nárasty v sledovanosti a obľube. Videli ste už niektorý z legendárnych zápasov? Čo na tento šport hovoríte?

Čo je MMA?

Ide o plnokontaktný bojový šport, bez využitia zbraní, avšak povoľujúci takmer všetky údery a kopy – zakázané sú udery do genitálií, pichanie do očí, údery do temena a údery kolien a nôh do hlavy, ale to iba v prípade, že sa súper dotýka aspoň tromi končatinami zeme. Bojovníci využívajú boj v stoji aj na zemi, čo umožňuje využiť rôzne prvky z rôznych bojových umení, preto vo voľnom preklad ide o zmiešané bojové umenie. Tento šport patrí k poriadne mladým, vznikol na prelome tisícročí – cieľom súťaží v klietke (oktagone – osemuholníkový ring obohnaný pletivom) bolo nájsť medzi rôznymi bojovými umeniami najúčinnejší spôsob pre prípad, že by k neozbrojenému konfliktu malo prísť na ulici.

MMA neznamená iba UFC

Existuje niekoľko profesionálnych organizácií – najznámejšia je samozrejme americká UFC či Bellator, japonská PRIDE či STRIKEFORCE. Typicky sa bojuje tri kolá po päť minút, dôležité (titulové) zápasy sú vypísané na 5 kôl po 5 minutách. Súťaží sa typicky v ôsmich mužských váhových a dvoch ženských váhových kategóriách. Áno, práve ženské MMA sa za oceánom teší obrovskej obľube. Najväčšiu zásluhu na propagácii tohto športu má organizácia UFC (v ktorej bojuje aj legenda McGregor) a dôvod je asi úplne prozaický – američania dotiahli marketing v tomto športe na úplne novú úroveň. Na to, aby mohol mať šport úspech, potrebuje divákov – a ľudia za oceánom sú za MMA doslova pobláznení…

Zdroj: Shutterstock.com

20 najlepších knockoutov v UFC

10 legendárnych súbojov

10 najvyšších fighterov MMA

10 nespútaných bojovníkov MMA

A na záver – instatná karma…

Facebook Comments