Spotreba alkoholických nápojov počas roka 2016 vzrástla o 0,16% podľa štatistík spoločnosti IWSR. Z dlhodobého hľadiska sa však trend nižšej konzumácie alkoholu stále nemení. Za ostatných päť rokov svetová potreba totiž klesla o 0,84%. Odborníci tvrdia, že tento trend je pomerne prekvapivý. Starnúca svetová populácia a zlepšovanie či stabilizovanie ekonomickej situácie viacerých krajín jasne naznačujú, že trend by mal byť presne opačný. Teda spotreba alkoholu by mala prudko rásť.

Kraľuje pivo alkohol

pixabay.com

pixabay.com

 

V roku 2016 jedine spotreba piva rástla dostatočne silno na to, aby sa vrátila na hodnotu spred piatich rokov. V číslach to znamená, že sa medziročne vypilo o 1,15 percenta viac piva. Druhým najviac konzumovaným alkoholickým nápojom bolo víno, ktorého medziročná spotreba síce vzrástla roku 2016 o 2,2 percenta, no na spotrebu z pred piatich rokov stále nedorástla. Kokteily sa postupne vracajú do módy, v roku 2016 sa ich vypilo o 0,4 percenta viac ako v roku 2015.

Nasledujeme trendy

pixabay.com

pixabay.com

 

Slovensko v konzumácií alkoholických nápojov nasleduje svetové trendy. V roku 2016 sa vypilo v 2,4 percenta viac alkoholu ako v roku 2015. Konzumácia tak presiahla 45 miliónov litrov alkoholu za rok. Avšak z dlhodobého hľadiska je trend stále klesajúci. V spotrebe alkoholu sme lokálpatrioti. Až 70 percent skonzumovaného alkoholu je tunajšieho. Trendy sa však pomaličky menia. A to v prospech dovozových prémiových značiek. Môžeme povedať, že síce začíname piť menej, no o to kvalitnejšie.

Dominuje Grécko

V kategórií prémiových alkoholov na Slovensku zaznamenala najvyšší rast konzumácie Metaxa. Medziročný nárast bol až o 18,7 percenta, čo z Metaxy robí najkonzumovanejší alkohol v kategórií. V celosvetovom meradle konzumácií tohto alkoholu nám patrí piata priečka, no zaujímavosťou je, že ak spojíme slovenský a český trh, tak suverénne najvyššia spotreba gréckeho nápoja je práve na Česko-slovenskom trhu. Dôvodom by mala byť vysoká obľuba kategórie brandy u nás.

Kašleme na tradície alkohol

pixabay.com

pixabay.com

 

Prieskum tiež ukázal, že na výber alkoholu a značky má vplyv skôr sila marketingu, než tradícia. V Rakúsku sa vypije najviac Aperolu, Bacardi a Absolut vodky. Na Cypre je veľmi obľúbený Johnny Walker, Chivas Regal a už spomínaná Absolut vodka. Španielom momentálne vládne gin Beefeater a Grékom Johnny Walker.

Facebook Comments