Bude z vás slovenský Dana White (riaditeľ UFC, najväčšej MMA organizácie súčasnosti)?

To asi nie. Dana White je jedna z najväčších osobností tohto športu, veľmi rešpektujem všetko, čo pre MMA urobil, no ja sa s ním porovnávať nemôžem. To by bolo rúhanie 😉 Nikdy som ani Dana White nechcel byť. Tí, čo ma poznajú, poznajú tento môj postoj. Je paradoxné, že napriek tomu, že som sa tomu snažil vyhnúť, ma tak viacerí ľudia zo žartu nazývajú. Máme síce podobný džob, no samozrejme, v úplne inom meradle. Môj cieľ to nebol aj preto, že mi nejde o naháňanie vlastného ega, ale hlavne o to priniesť divákom skvelý produkt, ktorý ich bude baviť.

Neruda Production má obrovský záber aktivít. Viete to, čo robíte, stručne charakterizovať?

Už niekoľko rokov fotíme zápasníkov, točíme videá a dokumenty, ktoré propagujú tento úžasný šport. Teraz od momentu, odkedy štartoval Oktagon, organizujeme aj jedny z najväčších MMA podujatí v Čechách a na Slovensku. Zároveň pod nás spadá športový manažment MMA zápasníkov OFA Management a tiež aj vydavateľská činnosť. Keď to zhrniem, tak našim cieľom je propagácia MMA v Čechách a na Slovensku, čo sa nám aj veľmi dobre darí. 

Prvý projekt bola kniha o úspechu Attilu Végha?

Už v tej dobe vznikali nejaké foto projekty a myslím, že už bol na svete aj prvý dokument o MMA – MMA za Oponou. V každom prípade sme na to išli trochu inou cestou. Zorganizovali sme crowdfundingovú kampaň na získanie prostriedkov, aby sme knihu mohli vydať tu u nás a zároveň ju aj  preložiť do angličtiny. Vyzbierali sme celkom slušnú sumu, dokonca nám prispel aj jeden z najslávnejších amerických gymov – American Top Team. Gym kde sa Attila pripravoval na svoje zápasy v Bellatore. Nakoniec sme predali celý tisíc kusový náklad v priebehu asi pol roka. Vďaka mnohým pozitívnym reakciám sme sa rozhodli urobiť dotlač, takže kniha sa objaví na pultoch kníhkupectiev tento rok opäť.

Ako fotograf máte na konte spolupráce s veľkými projektami a značkami. Svoj záujem ste ale sústredil na pomerne neisté odvetvie MMA. Prečo?

Cítil som ten obrovský a zároveň nevyužitý potenciál. MMA láme rekordy sledovanosti a návštevnosti po celom svete, nešlo mi do hlavy, že u nás to bol prakticky neznámy šport. Vnímal som to ako jednu veľkú príležitosť ako uspieť tam, kde ešte nie je veľká konkurencia. No najväčší motor bola pre mňa veľká vášeň k MMA. Je to tak nesmierne fascinujúci šport. Okrem toho, že kladie nepredstaviteľné nároky na fyzickú kondíciu, technickú komplexnosť boja v postoji aj na zemi, tak skúša človeka aj po psychickej stránke – a to do extrému. Si predstavte, že nie len, že musíte podať špičkový atletický výkon, ale ešte sa pri tom budete s niekým aj naozaj biť. Keď prehráte v tenise, tak si zbalíte veci a idete domov. Keď prehráte v MMA, tak máte často roztrhnuté obočie, alebo zlomený nos, prípadne nejaké iné bolestivé spomienky na to, že ste neuspeli.  

Vy v klietke?

Tak to sa nestane. Kedysi som robil Box a Thajský Box, ale to už je dávno. Momentálne trénujem rekreačne MMA, sám pre seba. Aj spolu s priateľkou. Keď vidím, koľko je na zemi techník ukončenia a k nim ďalších XY metód úniku, tak mám pocit, že by som sa to nenaučil ani za desať rokov. O to viac teraz obdivujem MMA bojovníkov a ich komplexnosť. Tréner mi ukáže nejakú techniku, škrtenia. Hovorím si fajn, toto ak dobre nadrilujem, tak to môžem použiť v zápase. Skôr než si stihnem užiť tento moment, mi však ukáže tri metódy, ako sa z tejto techniky dá ujsť a ešte naopak – uškrtiť súpera. Vtedy si uvedomíte, ako je náročné zápasiť na zemi. Chce to nesmierne veľa tréningu. Navyše mi stačilo sa trochu “pováľať” s Iljom Škondričom, aby som vedel na sto percent, že prípadný MMA zápas by pre mňa asi neskončil víťazne. 😉

Ste autorom myšlienky Oktagon výzvy, teda prvej reality show o bojových športoch na Slovensku. Nebránili ste sa zo začiatku označeniu reality show? Predsa len tento formát nevnímajú ľudia práve tak, že by z toho malo vzísť niečo rozumné.

Áno, bránil som sa a bránim sa aj dnes. Jeden čas sme to nazývali “reality show”, no dnes už radšej hovoríme “televízna show Oktagon Výzva”. Máte pravdu, slovné spojenie “reality show” má u nás asi taký cveng ako “politika”. Úplne to dehonestovali rôzne relácie, kde zavreli desať neschopných idiotov na jedno miesto a divákov nechali sledovať, čo sa bude diať. Myslím to doslova. To bola pointa. Nájsť desať totálne neschopných hlupákov, ktorý zaručovali projektu nejakú kontroverziu a teda vysnenú sledovanosť. Oktagon Výzva má úplne opačnú myšlienku. Našli sme osem mladých sympatických ľudí, ktorí sú v niečom, v tomto prípade v MMA, veľmi šikovní. Ukázali sme práve naopak, že okrem toho, že sú nadaní športovci, sú to aj milí a inteligentní ľudia. Nevyhráva ten, kto je najlepší v intrigách, ale víťazom je ten, kto zo seba vydal najviac a bol najšikovnejší spomedzi všetkých účastníkov.

Celá show dopadla nad očakávania. Čo ale priebeh? Bol moment, kedy ste si povedali “no a práve sme skončili”?

Bol to moment, keď sme prišli po natáčaní tréningov na vilu, kde bývali účastníci a zistili sme, že nejde elektrina. Po pár telefonátoch bolo jasné, že majiteľ domu nezaplatil účet a tak nás elektrárne odstrihli. Bolo to uprostred natáčania. Mali sme pred sebou ešte možno dva týždne produkcie. Nemali sme absolútne žiadnu alternatívu kam sa presťahovať s účastníkmi a štábom. Možno sa to nezdá, ale zohnať majiteľa pekného domu, ktorý ho prenajme na mesiac ôsmym MMA zápasníkom na natáčanie “reality show”, ktorú ešte nikto nevidel, nie je jednoduché. Vtedy ma zalieval studený pot. Mali sme na dome okrem iného asi štyridsať kilogramov mäsa pre chalanov, natiahli sme predlžovačky od susedy a modlili sme sa, aby majiteľ účet uhradil. Našťastie pre nás sa tak stalo a na druhý deň sme opäť mali elektrinu a bežali sme ďalej. 

Oktagon sa ako projekt vyvíja. Už je z neho vlastne organizácia. Bol to zámer od začiatku?

Nebol to zámer od začiatku. Priorita bola televízna show. Ako som spomínal v prvej otázke: Nikdy som nechcel byť Dana White. Ani organizovať samotné podujatia. Spolupracoval som s viacerými promotérmi v minulosti a vedel som, aká je to náročná robota. No po dohode s mojim spoločníkom Ondrom Novotným sme sa rozhodli prirodzene z TV show pokračovať ako organizácia. Určite by sme k tomu dospeli tak či tak, bol to prirodzený vývoj.

Tretí galavečer bude v Prahe na Štvanici. Ten areál je pomerne veľký a myslím, že nezastrešený. Nie je to priveľké sústo?

Pražská Štvanice je prestížne miesto. Je to vysnená aréna mnohých promotérov bojových športov. Vieme, že viacerí pred nami sa tam snažili zorganizovať event, no nakoniec z toho zišlo. Usporiadať pod holým nebom veľké podujatie, navyše také, ktoré sa vysiela live do dvoch krajín, je skutočne veľké sústo. Je to najnáročnejšia produkcia, akú sme zatiaľ robili. Dôkazom je aj fakt, že sme museli zabezpečiť prekrytie klietky a jej okolia, kvôli čomu postavíme najväčšiu strechu aj s konštrukciou, aká sa dala v Česko-Slovensku zohnať. Ale aj o tom to je. Radi posúvame laťku vyššie a vyššie. Verím, že Oktagon 3 bude veľkolepé podujatie a diváci si odnesú jedinečný zážitok.
Máme teraz pripravených aj viacero predzápasov, takže to bude niečo ako festival MMA. Pekný letný večer pri bojových športoch uprostred nádhernej Prahy.

Bude aj zápas o titul?

Nie, toto si šetríme na jedno z nasledujúcich podujatí. Už chcem aj ja, aby Gábor obhajoval svoj opasok.

A čo ženské zápasy? Dajú sa u nás vôbec zrealizovať?

Milujem ženské MMA. Ženy majú podľa mňa úplne iný spôsob boja. Bojujú s neskutočným odhodlaním, veľmi rád to sledujem a aj preto sú ženské zápasy mojou najväčšou métou, ktorú chcem dosiahnuť. Zatiaľ nie je v Čechách a na Slovensku dostatok skúsených MMA zápasníčok, ale situácia sa postupne zlepšuje, tak verím, že už čoskoro budeme mať možnosť natočiť TV show Oktagon Výzva aj s dievčatami. Veľmi sa na to teším. Ak ide len o samotné zápasy, fanúšikovia sa už teraz môžu tešiť na Oktagon 3, kde bude aj prvý ženský MMA zápas v rámci našej organizácie.

Dá sa už hodnotiť či a ako sa MMA na Slovensku vďaka Oktagonu zmenilo?

Určite áno. Už to nie je neznámy šport, sledujú ho vďaka našej show aj bežní ľudia, čo bol môj cieľ od začiatku Oktagonu, takže v tomto ohľade sme misiu splnili. Teraz urobíme všetko preto, aby sme sa čím skôr dostali do skutočného mainstreamu. Už teraz môžem povedať, že sa nám to darí a to sme ani neodpálili druhú sériu TV Show Výzva. Gábor Boráros bol u Sajfu, Rytmus chodí s chalanmi na tréningy a ďašie známe osobností sa začínajú zaujímať o tento šport. Mám pocit, že sme prekonali u mnohých ľudí staré predsudky o MMA a máme dobre našliapnuté zaradiť sa medzi tak populárne športym ako sú hokej alebo futbal. Niekomu sa to môže zdať trúfalé, ale to boli aj naše vízie pred prvou sériou TV show a dnes sme tu, kde sme, a rastieme. Je to zjavné aj vďaka tomu, čo vidíme v zahraničí. U našich susedov je MMA po futbale možno najpopulárnejší šport. Poľská organizácia KSW vypredá tridsaťtisícovú halu v Krakove a live prenos sledujú dva milióny fanúšikov pri televíziách. Prečo by to nemohlo byť tak aj u nás?

Teda u nás má MMA potenciál stať sa tak populárnym športom ako v Poľsku, možno až strhnúť taký ošiaľ ako v Amerike?

Jednoznačne áno a robím všetko pre to, aby tomu tak bolo. Kedysi som hrával v divadle, fotil som, natáčal som dokumenty a napísal knihu. Z čoho mi vyšlo, že ak mám na niečo talent, tak je to na dobré podanie príbehu. Vďaka príbehom, ktoré sprostredkovávame našim divákom, verím, že postupne dosiahneme aj to, že MMA spôsobí ošiaľ. Už aj teraz, keď kráčam s Gáborom Borárosom po ulici, tak nás ľudia zastavujú každých sto metrov, aby sa s ním odfotili. Je to zatiaľ len taký malý “ošialik”, ale verím, že popularita okolo Oktagonu a MMA bude rásť.

Vo vás sa mieša produkčný, promotér, agent a aj fajter. Čo dominuje, to je zrejme jasné. Ale za ideálnych podmienok, menili by ste pomer profesií?

V žiadnom prípade. Žijem si momentálne svoj sen, nemenil by som nič.

Prečo by som si mal MMA zvoliť ako hobby šport po práci?

Je to asi ako každý iný šport. Človek úplne vypne hlavu, po tréningu zažije ten uspokojivý pocit, keď sa vyplavia endorfíny po dobre vykonanej námahe. Navyše spáliš tuky, výrazne sa ti zlepší kondícia a spevnia svaly. Niekedy budeš mať svalovú horúčku na takých miestach, že si ani nevedel, že také svaly máš. 😉 A to je na tom to dobré, že človek dobre unaví celé telo. Čo je navyše oproti ostatným športom je tá neuveriteľná zábava pri zápasení na zemi. Už len to, že človek súperí s niekým iným telo na telo rozvíja charakter, a keď sa ti potom podarí dotiahnuť nejaká technika do konca a sparringpartner to odklepe, to je skvelý pocit. Všetko sa nesie v priateľskej atmosfére. Väčšína ľudí má predstavu, že na MMA tréningoch strieka krv každé kolo, ale opak je pravdou. Na zemi nič nehrozí, to je hra s telom. V postoji sa skôr nacvičujú techniky. K nejakým tvrdším sparringom dochádza málokedy, a aj to s veľkými rukavicami. Skutočne tvrdé sparringy s malými MMA rukavicami v podstate podstupujú len profesionáli. Napríklad do Octagon Fighting Academy chodí väčšina ľudí na verejné tréningy len pre radosť, bez toho, že by chceli zápasiť. 

Robo Pukač otvorene hovorí o tom, že fajteri sa na Slovensku uživia len s MMA veľmi ťažko. Je reálna šanca, že sa to zmení?

Je to pravda, s peniazmi je to veľmi náročné. Koniec-koncov, ako vo väčšine športových odvetví na Slovensku. Zápasníci žijú bud’ z toho, že majú ešte aj normálny džob, alebo sú odkázaní na sponzorov. Asi sa to len tak ľahko nezmení. Možno vďaka rastúcej popularite MMA by si mohli prilepšiť tí, ktorí sa vedia predať. Sponzori a rôzni mecenáši budú teraz ochotnejší podporiť mladé talenty. Za čo patrí veľká vďaka týmto ľuďom, lebo bez nich by tento šport bol na tom podstatne horšie. Bez reálnych úspechov slovenských bojovníkov doma a v zahraničí by sa ťažko robil Oktagon, alebo iné MMA podujatia.

Čo by sme mali o Oktagon 3 vedieť?

Malo by to byť najväčšie MMA podujatie v histórii česko-slovenského MMA. Očakávame návštevnosť okolo 4 500 divákov. Navyše to bude open air akcia, takže o to silnejší zážitok to pre ľudí na mieste bude. Čo sa týka hlavnej karty, tak uvidíme konečne po mnohých rokoch bojovať doma, aj keď je to v Prahe, bývalého šampióna Bellatoru a najúspešnejšieho slovenského MMA zápasníka vôbec – Attilu Végha, ďalej Ilju Škondriča, Gábora Borárosa, Piráta Krištofiča a mnohých ďalších obľúbených bojovníkov MMA. Osobne sa na to veľmi teším a verím, že sa nám podarí priniesť ľudom skvelý nielen športový, ale aj kultúrny zážitok. Pretože o to nám ide v prvom rade.

 

Foto: Neruda Production

Facebook Comments