Túžili ste sa prechádzať v oblakoch a potom sa z nich spustiť šmykľavkou? Pravdepodobne vás to nikdy ani len nenapadlo, no určite vás bude zaujímať, že máte tú možnosť. A dokonca neďaleko v susedných Čechách na takzvanej „Stezke v oblacích“ na Dolní Moravě, obrovskom kolose z dreva a ocele v nebi.

Stavbu dokončili iba nedávno, koncom roka 2015. Nachádza sa do 300 kilometrov od nášho hlavného mesta. Je to ideálny tip na celodenný výlet prakticky z celého Slovenska. Pútavo vyzerajúca vyhliadka ťahajúca sa do oblakov sa nachádza vo výške 1116 m.n.m.

Stojí v blízkosti chaty Slaměnka a lanovky Sněžník. Takže ak nie ste veľkí turisti, môžete sa pohodlne vyviesť až pod ňu. Rozhľadňa, alebo stezka, meria 55 metrov a je z nej prekrásny výhľad, keď je jasno. Uvidíte celý masív Králického Sněžníku s pohľadom na malebné údolie rieky Moravy, v diaľke hlavný hrebeň Jesenníkov, Suchý vrch a Krkonoše.

Nie je to len taká obyčajná vyhliadková veža. Pre milovníkov dobrodružstva a detských návštevníkov je tu po ceste nahor množstvo atrakcií a nadol sa môžete rovno šmyknúť dlhočizným tobogánom dlhým 100 metrov. Smerom hore sa nachádza sieť na odpočinok, tzv. „kapka“, ktorá je vo výške 50 metrov a keď na nej stojíte, kocháte sa pohľadom dole, z ktorého sa mierne krúti žalúdok. Ďalej tu narazíte na „rukáv“, čo je hustá sieť určená na lezenie z jedného poschodia na iné. Niektorí návštevníci si predsa potrpia na skratky.

Návrh projektu stavby pochádza z dieľne architekta Zdeňka Fránka, ktorý pôsobí ako dekan na Technickej univerzite v Liberci. Realizoval už množstvo stavieb v Čechách aj po svete, no treba uznať, že „stezka v oblacích“ je majstrovské a originálne dielo, ktoré láka turistov zďaleka. K rozhľadni sa pre web dolnimorava.cz vyjadril slovami: ,,Výnimočnosť spočíva v rozsahu použitia dreva na stavbe týchto rozmerov. Tiež v tom, že vytvorí nový druh zážitku, kde si človek lepšie uvedomí svoju skutočnú malosť v lone prírody.

Nepoznám drevostavbu s oceľovými prvkami porobných rozmerov a účelom. Porovnateľne veľké stavby síce sú, ale tá naša má abstraktnú formu pripomínajúcu let nočného motýľa, lietajúceho zdanlivo chaoticky. Naskytne nekonečné množstvo pohľadov, situácií a momentov, kedy sa nepatrná ľudská figúra vnorí do vnútra a vynorí na okraji tejto prírodnej štruktúry.“

 

 

zdroj: dolnimorava.cz zdroj foto: dolnimorava.cz, idnes.sk, penzionjirinka.cz

Facebook Comments