Český rodák s talianskym pôvodom dokáže aj takmer tri storočia po svojej smrti ohurovať návštevníkov jeho podmanivých stavieb. Génius, pokrokový umelec a tvrdý pracant s neochvejnou vierou v Boha. Takto Santiniho označujú odborníci, ale i záujemcovia o históriu, a to najmä v Česku a na Slovensku. Jeho osobnosť i stavby kostolov však nefascinujú len svojím pokrokovým stvárnením.

Symbolika a atmosféra priestoru

Pražský architekt totiž dokázal vtesnať do svojich stavieb numerologické symboly, rovnako prepojiť ducha miesta so samotnou stavbou a úžasným spôsobom ho presvetliť. Tento významný priekopník vlastného smeru, takzvanej barokovej gotiky, je preto veľmi obľúbený u vyznávačov symboliky.

Kto nemá peniaze na blúdenie po Vatikáne a hľadanie skrytej šifry majstra Leonarda, rád svoju záľubu v symbolizme ukojí napríklad na Zelenej hore, kde sa gotika a barok prelína s mystikou čísel. Kostol sv. Jána Nepomuckého, ktorý tu Santini postavil, má v sebe symbolov požehnane. Takmer všetko, čo vidíte na tejto stavbe, sa nejako prekrýva s mystickým príbehom Jána Nepomuckého. Legenda vraví, že na mieste, kde sa svätý Ján utopil, objavila sa koruna z piatich hviezd a práve číslo päť nájdete mnohokrát znázornené i v Santiniho stavbe.

Magické čísla

Ako príklad symboliky slúži aj zemeguľa z hlavného oltára, ktorú drží niekoľko anjelov a na ktorej sa objavuje päť osemcípych hviezd. Miestni sprievodcovia často turistom vysvetľujú, že počet hviezd sa zlučuje aj so symbolikou kresťanstva, pretože hviezdy predstavujú päť kontinentov, na ktorých sa toto náboženstvo šíri. Kostol je od roku 1994 v zozname svetových pamiatok evidovaných v UNESCO. O stavbách v iných častiach Česka by sme aj v súvislosti so symbolikou mohli písať traktáty.

Kutná Hora (Autor: Ladislav Renner)

 

Pravdou je, že i známe stavby, ako Chrám Mena Panny Márie v Křtinách, Zámok Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou či Kostol Nanebovzatia Panny Márie a svätého Jána Krstiteľa na Kutnej Hore, sú prepojené mystikou, symbolmi a dokonalým prepojením miesta a stavby.

Santiniho diela nás presvedčia, že sú viac než len zhlukom chladných múrov a klenutých oblúkov. Dokážu nás totiž preniesť ďalej, mimo priestoru a mimo zaužívaných pravidiel.

Kutná Hora (Autor: Ladislav Renner)

 

Foto: CzechTourism
Titulné foto: Libor Sváček

 

Facebook Comments