Návšteva jaskyne možno znie adrenalínovo, no slovenská skutočnosť je niekde inde. Rodinná zábava, všade zavedené svetlá, pohodlné chodníčky, dokonca inštalované reproduktory. Avšak, aby ste si dopriali vytúženú dávku adrenalínu, nemusíte cestovať za hranice. Na Slovensku máme jaskyňu, ktorá je pre dobrodruhov priam ideálna. Krásnohorská jaskyňa je naviac jaskyňou Svetového dedičstva UNESCO v destinácií Košice región.

Kardio na začiatok

Prehliadku jaskyne začíname v neďalekej dedinke Krásnohorská Dlhá Lúka. Fasujeme potrebnú výbavu. Jaskyniarsky overal, prilbu, jaskyniarske čelové svietidlo, pevnú obuv prezieravo máme. No aj keby sme nemali, k dispozícií sú vyhovujúce gumáky. Nasleduje približne dvadsať minútová turistika ku vchodu jaskyne. Tým je vyrazená štôlňa pri vyvieračke potoka Buzgó.

Obliekame overaly, dostávame bezpečnostnú inštruktáž a vyrážame do hlbín Slovenského krasu. Začiatok? Ak ste dobrodružstvom ošľahaný, nič moc. Kráčate klasickou baníckou chodbou, v miernom podrepe a svietite si čelovým baníckym svetlom. Drevené trámy vyzerajú pevne, nikde sa nič nesype. Všetko sa mení za prvou zákrutou.

Po latách a po lane

Miestna správa jaskyne rozhodla, že ju sprístupní len v sprievode skúseného jaskynného vodcu a skupinkám s limitovaným počtom. Dôvodom je najmä snaha zachovať prírodný útvar v čo najpôvodnejšom stave. Nenájdete tu preto napevno nainštalované lávky, vybetónované schodíky, či elektrické vedenie potrebné na osvetlenie. Štyristopäťdesiat metrov dlhú prehliadku – v jednom smere – absolvujete po improvizovaných drevených latách, budete zostupovať rebríkmi, na úvod vás dokonca privíta lano miesto pochôdznej laty.

Pozor na prietok!

Trasa vedie kaňonovitou chodbou, ktorá sa v určitých miestach rozširuje do mohutných dómov vysokých aj štyridsaťpäť metrov. Naopak, v niektorých úsekoch budete ľutovať, že ste si cez zimu nestrážili váhu. Sú miesta, cez ktoré sa musíte doslova pretiahnuť. Počas celej prehliadky pôjdete ponad podzemné koryto potoku Burzóg. Jeho sila je rozhodujúca, či sa do jaskyne dostanete. Maximálny prietok, pri ktorom je povolený vstup, je 300 litrov. Burzóg dokáže nabrať silu prietoku až 1 300 litrov za sekundu.

Obézny kvapeľ

Hlavný jaskyniar tu vraj trhol rýchlostný rekord, keď celú trasu prešiel za približne štyri minúty. Nám prehliadka trvala takmer dve hodiny. A vám bude zrejme tiež. Niektoré dómy sú vyzdobené doslova úchvatnými jaskynnými výtvormi. Tým kraľuje cieľ Sieň obrov s Kvapľom rožňavských jaskyniarov, čo je vlastne cieľ vašeho dobrodružstva. Kvapeľ bol dlho považovaný za najväčší na svete a tiež bol zapísaný v Guinessovej knihe rekordov. Toto prvenstvo nám, bohužiaľ, ukradla jedna ázijská jaskyňa. Tridsaťštyri metrov vysoký jaskynný útvar si však zaslúži prívlastok “majestátny” aj bez oficiálnych titulov. Obor s odhadovanou hmotnosťou dvetisíc ton má ešte jednu zvláštnosť. Vďaka nezvyklej klíme, ktorá je skôr typická pre tropické oblasti, ročne v priemere priberie až dvesto kilogramov. V iných jaskyniach Slovenského krasu je priemerný nárast hmotnosti jaskynných útvarov v gramoch za desiatky rokov. Ak vás napadlo, že pri takejto “obezite” je len otázkou času, kedy sa kvapeľ zrúti, je možné, že nie ste ďaleko od pravdy. Starší a zrejme aj oveľa väčší brat Kvapľu rožňavských jaskyniarov sa už zrútil. Na jeho pozostatky vás upozorní sprievodca.

 Aktuálne informácie o jaskyni nájdete na ww.krasnohorskajaskyna.sk

foto: Pali Urbi

Facebook Comments