Patríš k mäsožravcom, ktorí nedajú dopustiť na poriadny šťavnatý steak? Vedel si, že to vôbec nie je až taká veda, pripraviť si ho doma? BREAK ti vysvetlí ako na to. Mal by si dbať na nasledujúce kroky a keď nimi úspešne prejdeš, pripravíš lepší steak, ako by ti naservírovali v samotnom Steak House. Za pokus to stojí, čo myslíš?

V prvom rade je dôležitá kvalita mäsa. Na tom to celé stojí a padá. Ak ideš steak pripravovať zo zlého mäsa, nič chutné nevyčaruješ, ani keby si bol kulinársky génius. Preto si nájdi poctivého mäsiara. Najväčší luxus je vytvoriť si s ním určitý vzťah, aby ti dával to najlepšie „podpultové“ mäso. Tak jednoducho zistíš, ako dlho viselo. Dobré mäso potrebuje čas, minimálne by to malo byť 14 dní, no väčšinou je to tak osem.

Ďalšou dôležitou vecou, na ktorú treba myslieť, je vybrať si druh, aby vyhovel tvojej chuti aj rozpočtu. Existujú nasledujúce druhy steakového mäsa:

Fillet Steak– ide o najjemnejšiu časť hovädzieho mäsa, neobsahuje veľa tuku a tým pádom je jeho chuť menej výrazná. Väčšinou má vyššiu cenu.

Rib Eye – chutné a krehké mäso s trochou tuku z krčnej časti. V strede sa nachádza tukové oko, ktoré mu dodáva šťavnatosť a vôňu. Konkrétne Entrecôte je považovaný za najlepší steak.

Striploin– má výbornú chuť, je cenovo dostupný a veľmi mäkký. Je to kus hovädziny zo zadnej časti chrbta, ktorého chuť sa zvýrazní grilovaním.

T-Bone Steak– je pre ľudí, ktorí si chcú pochutnať na nízkej roštenke aj na sviečkovici. Obidva druhy mäsa na ňom nájdete, vďaka čomu je unikátny.

Rump Steak– je to mäso zo stehenného svalu a neobsahuje tuk. Na povrchu je trochu suchší, no vo vnútri je šťavnatý.

Keď už máš v chladničke mäso, podľa tvojich predstáv, môžeme prejsť k samotnej príprave. Veľa ľudí ho vyberie z chladu a rovno hodí na panvicu. To však zapríčiní, že teplo neprenikne dovnútra a steak nebude až tak prepečený, ako človek zamýšľal. Mäso by malo pred pečením dosiahnuť izbovú teplotu, potom nebude vo vnútri surové a nezhorí z vonka.

Ďalšou vecou, ktorú pri príprave steaku ľudia zvyknú podceniť, je korenie. Boja sa experimentovať a zo strachu z prekorenenia ním zbytočne šetria. Pri pečení použi dostatočné množstvo čierneho korenia. Hodinu pre samotným grilovaním potri steak horčicovým práškom a suchými bylinkami. Chutná je kombinácia francúzskej horčice, kečupu a worchestrovej omáčky. Pred tepelnou úpravou steaky nesolíme, aby neprišli o drahocennú šťavu.

Čas pečenia rozhodne o tom, aký steak pripravíš. Existuje až šesť druhov, ktoré môžeš docieliť, prípadne všetko medzitým.

Krvavý (very rare) – vnútorná teplota 50 stupňov, 2 minúty z každej strany

Mierne ružový (rare) – vnútorná teplota 60 stupňov, 2,5 minúty z každej strany

Ružový (rare medium) – vnútorná teplota 65 stupňov, 3 minúty z každej strany

Stredne prepečený (medium) – vnútorná teplota 70 stupňov, 4 minúty z každej strany

Prepečený (well done) – vnútorná teplota 77 stupňov, 4,5 minúty z každej strany

Veľmi prepečený (very well done) – vnútorná teplota 82 stupňov, 5 minút z každej strany

Po upečení podľa tvojich predstáv ho zakry fóliou na približne desať minút, aby jeho teplota neklesla a svaly sa uvolnili. Odstavením mäsa z ohňa sa teplo z povrchu dostane aj do stredu.

Teraz je mäsko luxusne pripravené podľa tvojich predstáv. Dobrú chuť!

Facebook Comments