Jedinečný kameň nájdeš v blízkosti obce Sucháň v Banskobystrickom kraji. Žiaden kameň na Slovensku zaručene nedostal toľko „bozkov“, ako tento. Má prezývku Turecká píšťala. Nie je to však nič jednoduché, zatrúbiť naň. Väčšinou sa to podarí iba skúseným domácim. Trúfol by si si?

Nejde o žiadnu legendu, na ktorú chce obec prilákať turistov. Ak sa vám podarí správne priložiť ústa k jednému z otvorov a poriadne fúknuť, z druhého otvoru sa ozve dunivý zvuk ako z lesného rohu. „Trúbiaci kameň“ údajne využívali v dávnych časoch Turci na varovanie pred nepriateľom. Nejde však o nič jednoduché. Domáci to komentujú slovami: ,,Trúba trúbu si nájde…“

Dedina Sucháň leží v údolí na južných svahoch Krupinskej planiny, na brehu potoka Suchánik. V ďalekej minulosti tvarovali oblasť sopky Javoria. V sopečnom brale je zapustená aj „Pískajúca skala“ – ďalšia z prezývok prírodného unikátu. Zo Sucháňa sa dá k skale dostať dvoma spôsobmi. Dovedie ťa k nemu náučný chodník, kde po ceste stretneš ďalšie atrakcie, napríklad Trpasličiu jaskyňu. Kratšia cesta je po žltej značke. Po príjemnej prechádzke príde asi 5-minutový výstup strmým kopcom priamo ku kameňu.

zdroj: kamsdetmi.info

Skala je celkom nenápadná. V najvyššom bode dosahuje len niečo okolo 120 centimetrov. Ak teda chceš zatrúbiť, musíš sa poriadne skloniť. Na prvýkrát sa to však podarí málokomu. Domáci trénujú celé roky, aby zo skaly dostali ten pravý, plný zvuk, ktorý sa potom ozýva dolinou.

Pozornosť budia aj nápisy vyryté do kameňa. Hore, na severozápade, je 1194 s dvojbodkou nad deviatkou, ktorá sa vyskytuje v tureckom číslovaní. Nápis sa však môže čítať aj ako 1794. Ale ani jedna z číslic sa neviaže k žiadnej historickej udalosti v Sucháni.

zdroj: svetokolonas.sk

Kúsok pod možným letopočtom je zvláštna kresba – obrazec trojuholníkovej základne. Na informačnej tabuli pod vŕškom, ktorý vedie ku kameňu, sa píše: „Pri vhodnom premietnutí znaku do mapy, teda ak umiestnime vrchol trojuholníka približne tam, kde je trúbiaci kameň, a ak zachováme orientáciu znaku na kameni voči terénu, je ľavý koniec priečnej úsečky v mieste kóty na Jame, šípka ukazuje vpravo na kótu Roveň a Krížik. V hornej časti zvislej úsečky zhruba v križovaní dolín. Je to náhoda?“

Facebook Comments