Každý, kto odbehne maratón, si zaslúži obdiv. Trasa, o niečo dlhšia ako 42 kilometrov, je neustálym bojom s limitmi tela  a vlastným odhodlaním. No predstav si, že by si mal zabehnúť šesť maratónov po sebe a to na jednom z najnehostinnejších miest na svete – v saharskej púšti.

Hoci by sa mohlo zdať, že vzhľadom na podmienky, sa na saharský ultramaratón nikto dobrovoľne nedá, omyl je pravdou. Na Marathon des Sables sa pravidelne hlásia tisíce bežcov a záujem je tak obrovský, že sa na daný ročník treba prihlásiť už dva roky vopred. Aj na 32. ročníku, ktorý sa tento rok začína 7.apríla, štartuje viac ako tisíc bežcov z celého sveta. Celkové náklady účastníka môžu po započítaní všetkých položiek vystúpiť až nad hranicu 5000eur. Čiže nie, že idú dobrovoľne do sebatrýznenia, navyše ich to výjde pekne draho.

Účastníci podujatia odbehnú dokopy viac ako 250 kilometrov. Vzdialenosť približne 6 maratónov majú zvládnuť počas šiestich dní, pričom preteky pozostávajú zo štyroch etáp. Trénovaní ultramaratónci, ktorí bojujú o celkové víťazstvo, majú výsledný čas okolo 21 hodín. A často im ide o zdravie. Dôvodom je nielen fyzická vyčerpanosť, ale aj extrémne podmienky saharskej púšte, teploty vystupujú až nad 40 stupňov, pražiace slnko, ťažký batoh, všadeprítomný piesok.

Ešte zopár faktov o Marathon des Sables, viac sa dočítaš v aprílovom čísle magazínu BREAK:

  • podujatie vzniklo v roku 1986
  • zúčastnilo sa ich už viac ako 13 000 účastníkov
  • najmladší účastník mal 16, najstarší 79 rokov
  • 57 členov zdravotníckeho personálu
  • 6000 tabletiek proti bolesti
  • pretekári vypijú spoločne 120 000 litrov vody

Facebook Comments