Slovo „žoldnier“ v nás dnes vyvoláva predstavy zasadené skôr do stredoveku, než do dnešnej doby. Ale nemohli by sme sa viac mýliť. Dokonca sa dá povedať, že doba je pre nájomných bojovníkov priaznivejšia, ako po niekoľko posledných storočí.

Trochu definície

Žoldnier – dnešným pomenovaním Private Military Contractor (PMC) – je bojovník, ktorý svoje remeslo prenajíma tomu, kto zaplatí. Nemá žiadne morálne či hodnotové väzby na svojho zamestnávateľa. Nebojuje, aby bránil vlasť, ideológiu, ale pre peniaze či pre vzrušenie z boja. Kontraktori sú spravidla zamestnancami tzv. súkromných vojenských a bezpečnostmých firiem (PSMC). V istej chvíli počas druhej vojny v Iraku tvorili až dve tretiny spojeneckých síl. Často sú veteránmi z elitných či špeciálnych jednotiek rôznych národných armád. Nie vždy sa títo veteráni plánujú stať kontraktormi (označenie žoldnier nemajú radi), ale firmy majú svoje náborové siete a vedia ich využívať. Niektorí nemajú za sebou službu v armáde, ale firmy si ich vycvičili sami. Tieto kurzy sú aj komerčne dostupné.

Príslušníci Executive Outcomes vykladajú vrtuľník počas jednej zo svojich afrických operácií.

 

PSMC sú už dnes iné spoločnosti, ako bývali ešte pred polstoročím. Majú svoje dozorné rady, akcionárov, fungujú skrátka ako klasické korporácie. Prvou takouto firmou bola dnes už neexistujúca Executive Outcomes. Pozostávala najmä z bielych vojakov, ktorí prišli o svoje zamestnanie po páde apartheidu v Rodézii a Juhoafrickej republike. Ak si myslíte, že to boli iba vojaci s puškami, veľmi sa mýlite. Zamestnanci Executive Outcomes tvorili klasickú armádu s vlastnými vrtuľníkmi, tankami a širokým spektrom ťažkej bojovej techniky. Bola to skutočné vojsko na prenájom. Dnes je súčasťou ťažiarskej spoločnosti Strategic Resource Corporation. V súčasnosti týchto súkromných armád existuje viacero. Tá najväčšia, ktorá sa špecializuje na bojové operácie – Aegis – je schopná veľmi rýchlo nasadiť tisíce skúsených vojakov na jednom mieste.

Trochu delenia

Napriek zdaniu nie sú všetci žoldnieri iba elitní bojovníci. Samozrejme, môžete si prenajať kompletnú armádu so všetkým, čo k tomu patrí. Ale možno potrebujete outsourcovať iba niektoré činnosti. Existuje viacero špecializácií. Niektoré firmy sa venujú iba jednému druhu. Ide napríklad o tylové služby, ako sú poľné nemocnice, odmínovanie oblastí, ale aj humanitárnejšie činnosti. Takou je napríklad starostlivosť o zachránených detských vojakov a ich návrat do normálneho života. Ďalšie firmy sa venujú výcviku a konzultáciám. Z bandy nedisciplinovaných odvedencov dokážu vytvoriť efektívnu bojovú jednotku, alebo precvičiť už existujúci oddiel na nový spôsob boja. A potom je tu ešte jeden druh, ten najmenej známy: súkromné tajné služby. Zahŕňajú celý servis od klasických tajných agentov až po centrá určené na kybernetickú vojnu či priemyselnú špionáž.

Poľná nemocnica v irackom Mósule.

 

Trochu remesla

Čo taký žoldnier dnes vlastne robí? Konflikty sú prevažne asymetrické. Zjednodušene povedané, vojna sa už neodohráva na klasických frontoch, ale tvoria ju akcie menších jednotiek a podobne. Okrem týchto útokov žoldnieri strážia objekty, chránia konvoje, osoby, dokonca celé základne či iné dôležité zariadenia. To všetko v nepokojných či vojnových oblastiach. Inokedy chránia bezpečné zóny a humanitárnych pracovníkov. Zamestnávajú ich najmä bohaté štáty, ktoré si z rôznych dôvodov nemôžu dovoliť niekam vyslať vlastnú armádu. Prípadne chcú akcie svojich vojsk obmedziť. Na rozdiel od vlastných vojakov sa totiž padlí nájomní bojovníci nevracajú domov v ovlajkovaných rakvách za prítomnosti kamier. Cynicky by sa dalo povedať, že mŕtvy žoldnier trápi iba jeho vlastných najbližších. Ak ho nepriatelia zajmú, je to problém iba jeho zamestnávateľa a, pravdaže, jeho vlastný. Žoldnieri sú tiež lacnejší, ako je nasadenie vlastnej armády. Štát mu nemusí platiť dôchodok, zbrane, pozostalosť, iba jeho žold. Nájomní bojovníci sú navyše veľmi disciplinovaní, takže spravidla prídu, vykonajú čo bolo dohodnuté, a odídu. Rabovanie a ďalšie násilnosti sú dnes v ich prípade skôr zriedkavé, hoci v minulosti to nebolo pravidlom.

Veľké firmy si žoldnierov najímajú napríklad na ochranu ťažiarskych zariadení, veľkých supertankerov a podobne. Koľko ich to stojí? Plat naozaj elitného bojovníka je päť tisícoviek. V dolároch. Denne.

Trochu rutiny

Zjednodušene povedané, život nájomného vojaka je skoro rovnaký, ako život príslušníka národných ozbrojených síl. Dlho, predlho sa nudíte. Potom príde šialená dávka adrenalínu v podobe bojovej akcie či prestrelky. Následne sa opäť dlho nudíte. Práve nuda je tak najhorším nepriateľom moderného bojovníka. V mnohých článkoch a knihách venovaných žoldnierom sa opakuje ten istý spôsob jej zaháňania: filmy a knihy. Tony filmov a kníh, aby sme boli presní. Dnešní žoldnieri sú vďaka tomu veľmi dobre vzdelaní a po skončení zamestnania by sa mnohí uchytili aj ako filmoví kritici. To už ale neznie tak vzrušujúco, však?

Facebook Comments