Ruku na srdce: koľkí z vás si pamätajú na svoj prvý nôž? Tým starším hneď napadne legendárna mikovácka rybička. Mladší už dostávali do rúk švajčiarske nože, ktoré boli v ére budovania svetlých zajtrajškov skutočným pokladom. Ako sme rástli, niektorí nožíky odložili a svoje zručnosti v tomto smere ďalej neprehlbovali. Dnes sa však muži začínajú obracať späť a objavujú skúsenosti svojich starých otcov. Učia sa etiketu, elegantné odievanie a vracajú sa do prírody. A práve k tomu poslednému potrebujú dobrý nôž. Ponuka je obrovská. Ako si teda zvoliť ten správny?

Úprimnosť sa vypláca

Na samom začiatku výberu vášho predĺženého pazúra k sebe buďte úprimní. Je lákavé siahnuť po predizajnovanom otváracom noži, ktorý vyzerá, že ho práve odložil veterán špeciálnej jednotky. No vy ho budete nosiť denne, alebo na výletoch v prírode, kde budete počítať každý gram vybavenia. Priveľa výstupkov vám potrhá vrecko. Príliš ťažkú kudlu budete viac cítiť priamo úmerne s nachodenými kilometrami. A ak sa vám nechce nôž neustále čistiť a dávať pozor, či je suchý, vyhnite sa uhlíkovým čepeliam. Týmto sa vyvarujete neskorších sklamaní.

Kedysi vytúžený klenot, dnes osvedčená klasika

Veľkosť nie je všetko

V televízii a na internete patria medzi najsledovanejšie programy tie o prežití v prírode. Drsní chlapi, ako je Bear Grylls, pomohli spopularizovať myšlienku, že na všetko musí stačiť jeden poriadny žabykláč. Keď divákov prejde testosterónový ošiaľ, pustia si realistickejších majstrov. Za všetkých menujme inú legendu, Raya Mearsa. Tí už používajú univerzálnejšie typy nožov a nástrojov. Už letný pohľad na Mearsov nôž, známy ako typ woodlore, bystrejším napovie, že ovládateľnosť kratšej čepele je lepšou voľbou ako monštrózne bowie. Historická skúsenosť stredoeurópskych lesníkov, trampov a zálesákov je zhmotnená v kombinácii menšia sekera-krátky nôž.

Každodenný nástroj

Univerzálny praktický nôž je pomôcka, s ktorou dokážete čeliť prakticky všetkým nástrahám pracovného aj súkromného života….možno s výnimkou nepovšimnutej absencie toaletného papiera. Výber je tu v podstate jednoduchý. Ak nosíte oblek, voľte štíhlejšie, elegantné kúsky. Rifle a košeľa vám už umožnia zavesiť si na opasok púzdro s kvalitným zatvárakom. Opäť sa odvoláme na úprimnosť a dáme vám otázku. Viete, ktoré sú najpoužívanejšie nástroje na švajčiarkych nožoch? Nožnice, pinzeta, krátka čepeľ a vývrtka. Na tieto nástroje si potrpte.

Nôž od kováča je majstrovským dielom.

Dobrý materiál

Už sme to zmienili na začiatku. Ak sa neviete starať o uhlíkovú čepeľ, vyberte si radšej nerezovku. Ani tá nie je imúnna voči hrdzi, ale bez problémov vydrží, kým sa vrátite z túry. Uhlíková čepeľ, to je pre fanúšikov nožiarstva ten pravý materiál: duša noža. Pomerne rýchlo chytá patinu, ktorá je akousi životnou mapou nástroja. Dobrý nôž po starom otcovi je jednoducho matný. Ak ste ho našli na povale a vyčistili do vysokého lesku, radšej tento fakt pred nožomilmi zamlčte. Vlastnosti konkrétnych ocelí vám radi vysvetlia priamo v obchodoch. Neváhajte si vypýtať radu. Na správne zvolenom noži raz môže závisieť váš život.

Od kováča

Créme-de-la-créme nožiarskej produkcie. Kusový výrobok od kováča je osobnou výpoveďou majstra aj majiteľa. Rozmery aj materiál s vami nožiar skonzultuje a za svoje výrobky si ručí povesťou. Ak neviete, čo presne by ste potrebovali, nožiar ochotne navrhne dizajn podľa predpokladaného použitia. Napriek obecnej predstave nie sú kudly od nožiara drahšie, než je sériová výroba z obchodu. Závisí to od materiálu čepele a rukoväte, prípadnej výzdoby a podobne, ale jednoduchý, odolný nôž môžete mať už za cenu okolo stovky. Zničiť ho bude ťažšie ako prepiť východniara, a budete mať istotu, že taký nôž nemá nikto iný.

Správnemu výberu obetujte trochu času a odmenou vám bude dobre padnúci nástroj, na ktorý sa môžete spoľahnúť. A ktorý raz možno budete dávať svojim vnukom, aby sa na vás nikdy nezabudlo.

Facebook Comments