Nevedno, či vtedy, keď išiel spať sám alebo s niektorou so svojich mileniek, isté je, že už v antike sa šafran používal na uľahčenie menštruačných ťažkostí. Jeho domovom je Orient, kde ho pre liečivé účinky využívali už dávno pred Kristom. Čo je teda na tomto stáročiami používanom korení také vzácne?

Piplačka
Ako korenie sa zo šafranu využívajú totiž len blizny. Zvyčajne bývajú v jednom kvete tejto rastliny iba tri a na kilogram korenia treba odhadom stopäťdesiat- až dvestotisíc kvetov. Na takúto skutočne trpezlivú prácu ešte ani v dnešnej dobe nevynašli stroje, takže blizny sa z kvetov získavajú ručne. Skúsený zberač za jeden deň získa okolo sedemdesiat gramov asi dvoj- až trojcentimetrových blizien tenkých ako nitky, ktoré sa potom ešte musia sušiť. A zber šafranu je možný len raz za rok. Nečudo, že za gram zaplatíte okolo desať eur, cena jedného kilogramu sa pohybuje okolo desaťtisíc eur!

Ako zlato
Slovíčko šafran pochádza z arabčiny a v preklade znamená „byť žltý“. Je to však trochu zvláštne – kvet je totiž bledofialový a blizny oranžové až červené. Až keď sa použijú v kuchyni, sfarbia jedlo do zlatožlta, za čo môže zlúčenina izoforón. Šafran je výborný na ochutenie mäsa i cestovín, omáčky s jeho zafarbením, vôňou aj príchuťou robia z jedla kráľovskú delikatesu. A navyše aj zdravú – šafran obsahuje vitamíny A, B, C, flavonoidy, karotén, éterické oleje aj minerálne látky, najmä vápnik, draslík, horčík a železo. Má liečivé účinky pri problémoch s pečeňou, očami, astme a zaberie aj pri žalúdočných bolestiach, podporuje trávenie aj krvný beh. V ostatnom čase sa hovorí predovšetkým o jeho antidepresívnych účinkoch, keďže zvyšuje hladinu serotonínu.

So šafranom to však určite netreba preháňať – keďže má typickú horkasto-kyslastú chuť, do jedla stačí skutočne štipka. Ak si však myslíte, že na to máte a čím viac šafranu do jedla pridáte, tým lepšie, ste na omyle. Už desať gramov sušených blizien môže mať aj toxické účinky. Možno vás spočiatku rozveselí ako droga, no vzápätí nasleduje nevoľnosť spojená s bolesťami hlavy, v prípade silnejších otráv až halucinácie, zlyhanie centrálneho nervového systému a dokonca smrť.

Nešetriť!
Okrem šafranu siateho poznáme z našich lúk aj jeho takmer navlas rovnakého bračeka, šafran jarný. Jeho blizny majú však od originálov ďaleko. Takže ak niekde natrafíte na skutočne lacný šafran, buďte opatrní. Podvodníci neobišli ani tento biznis… Ak chcete mať ozajstný šafran, so všetkým, čo k nemu patrí, určite nešetrite. Jedlo, v ktorom ho použijete, sa vám odvďačí krásnou farbou a delikátnou chuťou…

 

Foto: pixabay.com

Facebook Comments