Radí: technik Miroslav Kováč

Aby vám slúžil čo najdlhšie, musíte sa oň správne starať.

Nabíjanie

Rozbalili ste si nový notebook? Pred pár rokmi, pri starších typoch batérií, sa odporúčalo batériu formátovať. To znamená, pred prvým použitím ju úplne vybiť a potom niekoľko hodín nabíjať. Súčasným batériám typu Li-Ion by takýto postup uškodil. Ak ste si kúpili nový notebook, nerobte to.
Životnosť zdroja energie vášho pomocníka určuje hlavne počet cyklov nabíjania, ale sú aj iné kritériá. „Batériám škodí úplné vybitie a to výrazne,“ varuje odborník. Pre batériu notebookov, ale aj mobilných telefónov je lepšie nabíjať ju vždy, keď jej kapacita klesne pod 25 až 30 percent. Aj keď, nie vždy je to možné.

Problémom je aj prebíjanie. „Takže, ak vaše zariadenie hlási kapacitu 25 percent, pokojne ho nabite, a keď ukáže 95 percent kapacity batérie, s čistým svedomím ho môžete odpojiť,“ hovorí Miroslav Kováč. A ešte jedno odporúčanie – nenechávajte ho v elektrine takmer nonstop!

Pozor na prach

Prach je všade a takmer všade sa aj dostane. Pre notebooky je nebezpečné, ak prenikne na chladiace prvky, teda usadí sa na rebrovaní chladiča či na lopatkách ventilátora. Najskôr upchá medzery a zhorší chladenie zariadenia, neskôr sa môže stať, že ventilátor úplne zastaví.

„Notebook vás na to niekedy upozorní tým, že sa nezapne a musíte ho vyčistiť. V horšom prípade na to neupozorní a prehreje sa, čo môže mať za následok nenávratné poškodenie,“ podotýka technik. Časti s usadeným prachom môžete skúsiť jemne vyčistiť vysávačom, rozumnejšie však bude, ak navštívite servis.
Dávajte pozor aj na to, ako máte notebook položený. Pri práci na ňom by nemal mať zakryté mriežky chladenia a mal by byť na tvrdej podložke.

Z miesta na miesto

Podstatou notebooku je to, že je to počítač, ktorý môžete nosiť so sebou, kam potrebujete. Buďte však k nemu ohľaduplná, hlavne pevnému disku škodia silnejšie otrasy.

Uspať alebo vypnúť?

„Z mojich skúseností vyplýva, že ak viete, že na notebooku budete pracovať najskôr o hodinu či dve, je lepšie ho vypnúť,“ hovorí technik. Keď je v takzvanom stave spánku, funguje len operačná pamäť a notebook sa opäť rýchlo spustí.
Keď je v stave hibernácie, obsah operačnej pamäte sa uloží na pevný disk a nasledujúce prebudenie trvá jednu až dve minúty podobne, ako keby ste ho po vypnutí opäť zapínali. S tým rozdielom, že v pamäti notebooku sa vytvorili zbytočné súbory. Ak ho prenášate napríklad do práce, určite ho vypnite.

Čistota, pol života

Z času na čas by ste mali svoj notebook utrieť od prachu a iných nečistôt. Existujú rôzne prípravky na čistenie obrazoviek, ale neublížite mu ani, ak ho jemne pretriete vlhčenou utierkou alebo prachovkou. Na plastové časti klávesnice môžete takisto použiť vlhčenú utierku na bežnú údržbu, prípadne ju opatrne povysávať vysávačom. „Neodporúčam však, aby ste sa púšťali do jeho rozoberania, aj napriek tomu, že na to na internete nájdete rôzne návody. Musíte mať prax, cit a hlavne správne nástroje,“ upozorňuje Miroslav Kováč.

Pomóc, potopa

Zvykli ste si do blízkosti notebooku postaviť pohár s vodou či s kávou? Obliali ste klávesnicu? Čo najrýchlejšie ju utrite všade, kam sa dostanete, a nechajte ju uschnúť. Nie vždy to však pomôže a klávesnica po takejto „havárii“ už nemusí fungovať na 100 percent. Ak sa tomu chcete vyhnúť, držte nápoje v bezpečnej vzdialenosti od svojho notebooku. Alebo si kúpte zariadenie s klávesnicou, ktorá je odolná proti poliatiu.

Antivírus zadarmo

Chcete ušetriť a tak ste si z internetu stiahli niektorú z bezplatných verzií antivírusového programu? Rátajte však s tým, že dokáže možno desatinu z toho, čo jeho plná verzia. Aj keď sa vám možno niektoré jeho funkcie zdajú zbytočné, nemôžete vedieť, kedy sa vám budú hodiť. Odborník vysvetľuje: „Ak raz kliknete na stránku s vírusom a budete čeliť hrozbe infikovania svojho počítača, free verzia ho možno odhalí, ale nedokáže ho zlikvidovať v plnom rozsahu.“ Plná verzia antivírusového programu totiž obsahuje najaktuálnejšiu databázu vírusov aj spôsobov ich liečenia.


Titulné foto:
pixabay.com

 

Facebook Comments