A ako to býva, práve bujná fantázia spisovateľov sa stala reálnym základom toho, ako bude vyzerať budúcnosť. Pri bezpilotných lietadlách, alebo teda dronoch, však nejde o nijaký extra šok. Tento druh lietania je maximálne prospešný. Teda ak sa stroje používajú na mierové účely.

Nekonečný dolet

Dronom sa ich vojenský potenciál nedá uprieť. Prvé zmienky o bezpilotnom vojenskom lietadle, tak ako si ho predstavujeme dnes, sú už z roku 1916. Dielo profesora Archibalda Montgomeryho Lowa nieslo označenie Aerial Target a dalo by sa nazvať prarodičom dnešných ozbrojených bezpilotných síl. Tento koncept sa vyvíjal počas oboch svetových vojen. Konštruktéri sa však stále trápili s mnohými detailmi ako veľkosť jednotlivých komponentov, dolet alebo únosnosť. Trápenie rapídne opadlo v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia vďaka miniaturizácii. Záujem ozbrojených síl začal enormne stúpať a drony sa čoraz častejšie zúčastňovali na obrovskom počte rozličných misií. Dnes sú už takmer bežnou súčasťou armádnej výzbroje. No aj napriek obrovskému potenciálu nedosiahli svoj vrchol. Medzi najväčšie nedostatky patrí potreba dopĺňať palivo aj nesamostatnosť strojov.

Prvý problém už rieši viacero prototypov, ktoré sú vybavené solárnymi panelmi. Tie pokrývajú vrchnú časť krídel a hovorí sa, že ak ich raz odlepíte od zeme, už nikdy nemusia pristáť. Druhý problém nebude až také jednoduché vyriešiť. Dodnes je bežné, že dron ovládajú dvaja vojaci. Pilot a strelec. Úmysel je vyvinúť taký inteligentný dron, aby stačilo zadať cieľ a stroj vykoná, čo má. Ako dlho to potrvá? Otázka na tajné spisy tých najbohatších armád sveta a teroristov.

Menšie a jemnejšie

V civile drony nemajú takú dlhú históriu. Rozhodne však môžeme povedať, že najväčší záujem o ne je v posledných rokoch. Dôkazom je aj stále sa rozrastajúca ponuka. Výhoda civilných dronov v porovnaní s tými vojenskými je najmä v ich tvárnosti. Zatiaľ čo tie vojenské často pripomínajú z rozmanitých dôvodov lietadlá, civilné sú skôr ako vrtuľníky. Dôvod je pomerne jednoduchý. Vojenským cieľom je preniesť veľký, tuhý náklad na určené miesto a tam ho zo vzduchu zhodiť, civilné drony sa musia často poradiť s veľmi jemným a krehkým nákladom.

Jedlo vzduchom

Ako prvé vás istotne napadol Amazon, ktorý plánuje od roku 2015 spustiť donáškovú službu balíkov do troch kíl práve leteckým spôsobom. No nielen táto nadnárodná firma pracuje na zaradení dronov do svojich služieb. V Bombaji v máji tohto roku prebehli prvé úspešné doručenia pizze dronom.

Zatiaľ nešlo o oficiálne komerčné donášky, keďže doručenie sa testovalo len na známych prevádzkovateľa reštaurácie, no je to len otázkou času. Takáto donáška trvala do pol hodiny od objednania, čo je úctyhodný čas, aj keby sa pizza mala doručiť na Slovensku. Rýchlosť indického pizzového dronu bola okolo tridsať kilometrov za hodinu a najvyšším miestom, kam zatiaľ bola pizza doručená, bolo dvadsiate druhé poschodie. Mimochodom, Mexičania vôbec nezaostávajú a k svojej „tacokoptére“ vyvinuli už aj aplikáciu na ešte rýchlejšie objednávky jedla.

Milovníkov gastronómie určite poteší aj to, že pomocou dronu sa dá doručovať aj alkohol. V americkej Minnesote čakajú už len na schválenie zákona o preprave alkoholu vzduchom. Donášku basy tretinkových pív majú otestovanú niekoľkokrát. Na zmeny v zákonoch nemuseli čakať v nevadskom meste hriechu Las Vegas, kde viacero klubov ponúka možnosť objednať si vychladené šampanské priamo do hotelovej izby. Vznikol tu však problém. Kluby si za takúto donášku účtujú desaťtisíce dolárov.

Super zábery

Najväčšiu radosť z civilných dronov majú zrejme filmári a fotografi. Tí vďaka šikovnému lietajúcemu stroju dokážu spraviť zábery, ktoré by inak stáli obrovské peniaze. Bolo by treba prenajímať vrtuľníky či lietadlá. Navyše, pri fotení zvierat by divoké stádo skôr vyplašili, než ho zaznamenali.

Ideálne sú štyri

Ak ste po drone zatúžili, pripravte si minimálne štyristo eur. Na slovenskom trhu je to najnižšia cena, za ktorú túto lietajúcu zábavku kúpite. Samozrejme, ide o modely, ktoré sú určené do vonkajšieho prostredia, no pripevniť na ne napríklad GoPro kameru je už problém. Modely so zabudovaným držiakom na kameru, prípadne s tlmičom otrasov pre kvalitnejší obraz, sa začínajú predávať približne od šesťsto eur. Ak ste domáci majster, dron si ľahko poskladáte aj doma. Všetky komponenty sa dajú kúpiť alebo objednať takmer v každom modelárstve. No ani takýmto spôsobom na bezpilotnom lietajúcom stroji neušetríte.

Pri výbere dronu myslite na to, čo so svojím lietajúcim miláčikom chcete robiť. Záleží totiž na počte vrtúľ, akú stabilitu a manévrovateľnosť váš lietajúci kamarát bude mať. Nemusíte to však extrémne preháňať. Šesťvrtuľové drony sa využívajú napríklad na profesionálne filmové zábery digitálnou zrkadlovkou. Pre potešenie z letu a zaznamenanie pár videí športovou kamerou si vystačíte so štyrmi vrtuľami.

Marihuana, paralyzér alebo prieskum

V Británii pomáhajú drony odhaľovať pestovateľov marihuany. Paradoxne, nielen polícii, ale aj podsvetiu. Zlodeji odpozerali od mužov zákona systém na odhaľovanie skleníkov, v ktorých je potrebné dosiahnuť vysoké teploty. Na dron pripevnia termokameru a vo vytypovanej lokalite nenápadne lietajú ponad domy. Ak nájdu taký, v ktorom sa marihuana pestuje, vykradnú ho. Jeden z technozlodejov pre médiá priznal, že ide o oveľa bezpečnejší a efektívnejší spôsob, ako by sa mal náhodne vlámať do domu a podstupovať riziko, že nič nenájde.

Kriminálnici sa môžu tešiť na mnoho ďalších inšpiratívnych metód. Zástancovia zákona totiž vidia v dronoch veľkú budúcnosť. V Nemecku takýmto spôsobom bojujú proti vandalom, ktorí maľujú grafiti po vlakových súpravách. Nemeckí grafiti umelci však majú šťastie, že bezpilotné drony sú určené len na stráženie.

Zhotovujú len záznamy vo vysokom rozlíšení. Rebelanti či kriminálnici z Južnej Afriky toľko šťastia nemajú. Tu sa v prospech bezpečnosti využíva model dronu Skunk. Ten je vybavený štvoricou paintballových zbraní zavesených pod trupom a reproduktorom. Unesie až do dvadsaťpäť kilogramov munície. Výrobca oficiálne predstavil tento dron ako veľmi účinnú pomôcku na rozháňanie davov. Nejde však o ojedinelý ozbrojený dron z nevojenského prostredia. Cupid je model, ktorý v marci predstavili v USA a je vybavený paralyzérom. Ďalšie drony v službách polície sú takisto vybavené sprejom s čiernym korením alebo farbou na označenie páchateľa.

Bezpečnostné zložky dnes už bežne využívajú bezpilotné lietajúce stroje na obhliadku situácie ešte pred tým, než zásahové jednotky dorazia na miesto určenia. Z rovnakých dôvodov si drony pochvaľujú aj záchranári a dobrovoľníci v oblastiach postihnutých prírodnými katastrofami. Vďaka dronom dokážu postihnutú oblasť rýchlejšie preskúmať a najmä dostať sa do ťažko prístupných oblastí. Štvorvrtuľové roboty takto zachránili už desiatky životov.

 

Foto: pixabay.com / adonyig

Facebook Comments