1. Aj motorkár je len človek! Na ceste stretnete celú paletu motorkárov. Od normálnych po idiotov, od začiatočníkov po profíkov, ktorí na motorke žijú. Neodsudzujte všetkých na základe skúsenosti s jedným!


2. Motorku ľahšie prehliadnete!
Spredu je veľmi úzka. Ak ste vodič, myslite na to. Pri dnešnom dennom svietení sa nedá identifikovať ani podľa svetiel, preto je pohľad doľava aj doprava pri výjazde z križovatky mimoriadne dôležitý. Radšej sa pozrite dvakrát, najmä ak ste videli v diaľke motorkára.

3. Odhadnúť rýchlosť motorky je ťažšie! A motorkári musia priznať, že rýchlosť prekročia častejšie než automobilisti. Opäť, ak ju zbadáte, vedzte, že sa priblíži rýchlejšie, než čakáte.

4. Motorka nebrzdí tak účinne ako auto! Najmä v daždi, prípadne na špinavom asfalte. Ak bude musieť motorkár núdzovo brzdiť na klzkom povrchu, zásadne spadne. Našťastie, do väčšiny motoriek sa už dá kúpiť aj ABS, to však nie je prípad väčšiny strojov na slovenských cestách. Takže v daždi im treba dať viac priestoru.

5. Odstup je dôležitý: Ak ťuknete auto s vodičom, ospravedlníte sa, vymeníte si kontakty, spíšete správu a koniec. Ak ťuknete do motorkára, spadne, väčšinou sa zraní a vy musíte volať políciou aj niesť zodpovednosť. Myslite aj na to.

7. Pozor na križovatkách mimo miest! Najčastejšie sa motorkári dostanú do kolízie s autom na križovatkách mimo miest. Tam je potrebná zvýšená opatrnosť, najmä ak sa blíži motorkár a vy mu dávate prednosť.

8. Zvýšte vzájomnú ohľaduplnosť. Motorkár mrzne, mokne, je mu zima alebo, naopak, teplo. Vy to v aute necítite. Ak nabúra, namiesto nárazníkov má kosti, kontrola obrubníka znamená vážne zranenia, ochrnutie, prípadne smrť. Nechajte mu priestor, na obchvate ho nechajte prejsť stredom, takisto ho neblokujte, ak chce prejsť na prvé miesto na križovatke.

9. Pozrite sa dvakrát: A možno odhalíte chybu, ktorú sa motorkár chystá spraviť, všimnete si ho skôr a zabránite nehode. Možno sa vám nepoďakuje, no nikdy neviete, kedy vám to iný motorkár, prípadne motorista vráti.

Foto: pixabay.com / koláž

Facebook Comments