Typy bicyklov

Fixies
Bicykle s pevným prevodom (fixed gear) sú akýmsi prapôvodnými bicyklami, no v posledných rokoch aj najväčším hitom. Kolesá sa točia spolu s pedálmi za každých okolností, nemajú voľnobeh, prehadzovačku ani brzdy. Koleso ide spoločne s kľukami, je to „furtšľap“, na ktorom musí jazdec stále krútiť nohami a nimi aj spomaľovať. Kvôli bezpečnosti si mnohí dávajú primontovať brzdy navyše.

Holanďan
Toto je klasika, nazýva sa podľa bicyklov holandského vzoru. Sú to veľké, ťažko pôsobiace bicykle, väčšinou s dámskymi rámami pre ľahšie nastupovanie a vystupovanie. Sú síce pohodlné, no napríklad v Bratislave sa na nich jazdí ťažko, keďže mesto nie je k cyklistom veľmi ústretové, chýbajú miesta na zjazd z chodníkov a všade je veľa obrubníkov.

Retro
Je to prerobený klasický starý bicykel, často objavený v pivnici či v garáži. Stačí dofúkať gumy a prestriekať a máte ho, no väčšinou je zvykom dať si takýto bajk prerobiť profesionálom, ktorí z nich vedia vyčarovať úplné skvosty. Podľa vašej fantázie, potrieb, ale aj podľa obsahu peňaženky.

Skladačky
Obľúbené sú predovšetkým staré bicykle značky Sobi 20. Keďže ide skutočne o praktickú záležitosť, skladačky dnes vyrába viacero firiem. Často ich využívajú ľudia, ktorí cestujú do iného mesta vlakom. Dobicyklujú na stanicu, zložia ho a naložia do vagóna a potom sa zo stanice pohodlne odvezú do práce. Dajú sa zložiť do kufra auta, niektoré sú dokonca normované na príručnú batožinu do lietadla.

Elektrobajky
Nový fenomén, ktorý sa v poslednom čase stáva čoraz obľúbenejším, najmä v mestách, ktoré nie sú úplne na rovine. Vyrábajú sa najmä v štýle klasických „holanďanov“, ale kúpite napríklad aj cestné či horské e-biky. Elektromotory sa môžu nabíjať v nabíjačkach alebo majú akumulátory a dobíjajú sa šliapaním.

Cesťáky a horské
Samozrejme, stále sú obľúbené aj bežné cestné a horské bicykle. Mnohí nadšenci cyklistiky v meste razia filozofiu, že je jedno, na čom jazdíte, hlavne, že jazdíte. Pri cestných bicykloch je lepšie zvoliť klasické pedále, nie s nášľapmi, horské majú zase (v daždi či po ňom) nevýhodu chýbajúcich blatníkov. Môžete si vybrať lacné či staré ojazdené šunky, bežné značky a typy, ale aj moderné a luxusné kusy za niekoľko tisíc eur.

Na čo nezabudnúť

Odporúča Jakub Čaprnka

Výška: Je kľúčová, musí skutočne sedieť, inak nebude jazda pohodlná ani na najluxusnejšom a najdrahšom bicykli sveta.

Sedadlo: Sú ľudia, ktorí vrazia do bicykla stovky eur a vyberú si lacné plastové sedadlo. Chyba! Určite nešetrite, musí byť naozaj pohodlné.

Prevody: Ak nebývate na kopci, až tak ich netreba, ale pomôžu napríklad akcelerovať pri rozbiehaní na križovatke, stačia tri-štyri prevody.

Kormidlo: Nie rovné, ale pozdĺžne, tak ako je to prirodzené telu. Ruky sa vám poďakujú.

Svetlá: Mnohí ich podceňujú, ale pre bezpečnosť sú zásadné, sú aj rôzne reflexné doplnky či blikačky.

Odkladacie koše: Vedzte, že tie vpredu komplikujú riadenie a napríklad do Bratislavy sa preto príliš nehodia. Lepšie riešenie je mať ich vzadu, sú dokonca aj uzamykacie modely.

Na koho sa obrátiť

Cyklo Kuchyňa
Nielenže vám opravia bicykel, no často organizujú aj workshopy bicyklového, umeleckého a kulinárskeho charakteru. Takisto stoja za pravidelnou akciou Critical Mass (každý posledný piatok v mesiaci), ktorá má upozorniť na problémy cyklistov v meste.
cyklokuchyna.criticalmass.sk

Arko Bici
Dokonalá ručná výroba a skutočné originály od slovenského remeselníka, mestské aj horské. Pod sesterskou značkou Steel Roadies sú v ponuke aj legendárne bicykle popredných značiek z celého sveta zrepasované do detailov.
arkobici.sk
steelroadies.com

Bellbikes
Ak nájdete doma starú haraburdu, skúste sa im ozvať. Opravia a upravia asi všetko. Podľa vašich predstáv a potrieb. Či už do mesta, ale aj mimo neho. Okrem toho, že bajky od nich super jazdia aj dobre vyzerajú.
bellbikes.sk

B Limited Outdoor
Špecialisti na reštaurovanie starých rámov, no stavajú aj vlastné stroje v rôznych vyhotoveniach a s veľkým výberom komponentov. A keď sa chcete po Košiciach rýchlo presúvať, majú aj požičovňu.
blimited.sk

BME
Ak chcete mať skutočne cool unikát so slovenským rukopisom, skúste sa pozrieť na práce dizajnéra Braňa Mereša. Jeho „neviditeľný“ bicykel skonštruovaný z titánu, bambusu a zo živice očaril celý svet. Niečo to síce stojí, ale je to fakt lahôdka.
bmedesign.eu

Eg Riders
Špecialisti na prerábanie starých strojov, či už zo socíka, ale aj omnoho starších. Na ich práci vidno, že majú radi vintage a retro, spojené s modernou krásou.
eridwers.com

Peco Juicy Bikes
Vyberte si rám, farbu a komponenty. Oni všetko poskladajú a nastavia tak, aby bicykel dobre fungoval a dokonale vyzeral. Značka podporuje lokálnych výrobcov, ktorí pre ňu zhotovujú ručne vyrábané rámy, sedadlá, gripy a doplnky.
pecobikes.sk

Slowatch
Tu vám postavia bicykel presne podľa želania. Vyberiete si rám ich vlastnej značky Fixiefoxie, k tomu ďalšie originálne časti a doplnky, jednoducho všetko. A oni vám dajú dohromady unikátny moderný stroj, na ktorom budete hrdo brázdiť mesto.
slowatch.sk

Facebook Comments