To, čo spravili Nemci, sa nepodarilo nikomu. Oživiť značku a vrátiť ju tam, kam patrí. Na absolútny piedestál, na trón, na miesto, kam veľa ľudí nesmie. Je to fér? Nie je, ale máte na výber: Buď to bude pre nechutne bohatých, alebo na Bugatti môžeme zabudnúť. A ja sa pri pohľade na toto Bugatti kochám. Hoci tentoraz nie estetikou dizajnu Veyronu, ktorý mal na starosti Slovák Jozef Kabaň, ale skôr neskrývanou agresivitou predných LED svetlometov. Neriešim, či sú pekné, jednoducho sa mi páči, že aj do spätného zrkadla sa Chiron natlačí svojským spôsobom.

Sekundy, minúty

Veyron prepísal históriu a na dôchodok odchádza ako najrýchlejšie sériové auto. Verzia Veyron Super Sports s výkonom tisícdvesto koní vyzerá skutočne ako slabšia verzia popri tisícpäťstokoňovej porcii Bugatti Chiron. Viete, čo to znamená? Poviem vám to inak. Rozdiel medzi Veyronom a Chironom sú presne tri minúty! Veyron vyjazdí pri plnom plyne stolitrovú nádrž za dvanásť, Chiron to zvládne za deväť minút.

Kozmicko balistickú dynamiku vyjadrujú nasledujúce dáta. Z nuly na stovku za dva a pol sekundy, dvojstovka sa zjaví na tachometri za šesť a pol sekundy a o menej ako štrnásť sekúnd je na tachometri tristo kilometrov za hodinu. Stačí? Aha, maximálka. Nech sa páči, štyristodvadsať kilometrov za hodinu, hoci v počítači sa táto hodnota zastavila na štyristošesťdesiattri. Či sa o to Bugatti pokúsi? Na to vezmite jed!

Nová kapitola

Hoci pod kapotou úraduje „starý“ šesťnásťvalec so štyrmi turbodúchadlami, Chiron bude prepisovať históriu. Viem to i napriek tomu, že konglomerát údajov nenaznačuje nič prevratné. Ale to je iba povrch. Medzichladič stlačeného vzduchu premelie za minútu šesťdesiattisíc litrov vody a výkon chladiaceho systému je osemsto litrov za minútu. Tieto údaje nám poskytol riaditeľ vývoja Willi Netuschil a teraz nežartujem. Koniec koncov toto som naozaj netušil ani ja.

Bugatti Chiron
Valce/objem: V16/7 993 cm3
Max. výkon: 1 103 kW/1 500 k/6 700 ot./min.
Max. krútiaci moment: 1 600 Nm/2 000 ot./min.
Max. rýchlosť: 420 km/h
Zrýchlenie 0 – 100 km/h: 2,5 s
Cena: 2 856 600 eur

Facebook Comments