A také sú aj dva filmy, ktoré sa nakrútili v Hollywoode pod taktovkou machra Tima Burtona. Ten prvý – Alica v krajine zázrakov – zarobil pred šiestimi rokmi miliardu dolárov, jeho pokračovanie Alica v krajine za zrkadlom prichádza do kín v máji. A opäť sa očakáva slušný balík zisku.

Alica vs Čas

Burton, ktorý stál za takými hitmi ako dva filmy o Batmanovi, Nožnicovoruký Edward, Planéta opíc, krásny príbeh Veľká ryba a mnohé ďalšie, prvú „Alicu“ sám režíroval, na druhej sa podieľal ako producent. A čo je dobré, dokázal udržať kompletné herecké obsadenie – Alicu opäť stvárnila detsky jemná, ale aj papuľnatá Mia Wasikowska, Klobučníka skvelý Johnny Depp a Bielu kráľovnú krásna Anne Hathawayová. Navyše, angažoval aj excentrického Sachu Barona Cohena, ktorý stvárni novú postavu, napoly človeka a napoly hodiny – Čas. „Nečakajte nijaký nekorektný humor ani iné žartíky. Sacha vyzerá vo filme najšialenejšie zo všetkých postáv,“ hovorí producentka Suzanne Toddová. „Presne zapasoval do nášho psychedelického sveta.“ Práve čas (alebo rovno Čas?) bude tým, proti ktorému musí hlavná hrdinka bojovať, keď sa po rokoch vráti do Podzemnej ríše a zistí, že Klobučník je v nebezpečenstve. Musí cestovať do minulosti, aby napravila svoje niekdajšie chyby a tak zachránila svojich priateľov.

(Ne)berte deti

Caroll sa v príbehoch skutočne vybláznil a už od prvého vydania žal ódy rovnako od dospelých aj od detí. Asi v žiadnej inej „rozprávke“ nenájdete deti, ktoré sa menia na prasatá, kvety, ktoré dokážu urážať, či húsenice, ktoré rozdávajú rady. Už filmová jednotka bola psycho a občas až taká desivá, že sa rodičia v prítmí kina sami seba pýtali, či spravili dobre, keď naň zobrali malé deti. Dospeláci si však pochutnali a už trailery naznačovali, že inak to nebude ani pri dvojke. Druhú filmovú upútavku v premiére odvysielali v draho zaplatených reklamných prestávkach počas finále ligy amerického futbalu Super Bowl. Je teda jasné, že tvorcovia mieria na dospelé (aj chlapské) publikum. V kinách od 26. mája 2016.

Alica pre Alicu 

Písal sa 4.júl 1862, keď sa matematik Charles Lutwidge Dodgson s reverendom Robinsonom Duckworthom vybrali začlnkovať si na rieke Isis a vzali so sebou aj tri dcéry vicekancelára oxfordskej univerzity Henry Liddella – Lorinu, Alice a Edith. Aby dievčatám plavba rýchlejšie ubehla, Charles si pre ne vymýšľal príbehy o znudenom dievčatku, ktoré sa cez zajačiu noru prepadne do čudnej krajiny v podzemí. Alice príbehy tak nadchli, že ho poprosila, aby ich pre ňu aj napísal. O dva roky dostala do rúk rukou písanú knihu s 35-timi autorovými ilustráciami a v roku 1865 prichádzajú príbehy Alice v krajine zázrakov aj na trh pod autorovým pseudonymom Lewis Caroll. Tak vznikla legendárna kniha, plná záhad, odkazov a bizarných postáv…

Facebook Comments