To naj z divadla

9. – 13. máj

V máji sa oplatí v Bratislave sledovať program divadiel – uskutoční sa tu festival Nová dráma a je jasné, že sa budú dať vidieť tie najlepšie kusy od divadelných súborov z rôznych kútov Slovenska. Festival je totiž súťažnou prehliadkou najlepších domácich inscenácií súčasnej drámy realizovaných za posledný rok. Okrem samotných predstavení vo viacerých bratislavských divadlách pripravuje Nová dráma pre fanúšikov aj bohatý sprievodný program od scénického čítania po výstavy a workshopy.

www.novadrama.sk

 

Ten, čo hrával s Kurtom

19. máj

Hovoria o ňom, že má hlas boha a prezývajú ho Dark Mark, Temný Mark. Kedysi vyrastal na legendárnej grungeovej scéne spoločne s Kurtom Cobainom, na rozdiel od neho však divoké roky prežil. Mark Lanegan patrí k zásadným muzikantom rockovej scény, takže kto ho ešte naživo nevidel, nemal by váhať a vydať sa do pražského Lucerna Music Baru. Lanegan vystúpi tentoraz s intímnym programom (sála bude dokonca upravená na sedenie), s aranžmánmi ohlodanými až na kosť, pri ktorých parádne vyznie jeho hlas.

marklanegan.com

 

Vitajte na konci!

20. a 21. máj

Síce je len máj, no sezóna letných festivalov sa pomaly rozbieha. Jedným z prvých je „utajený“ festival Pelhřimovy na mieste rovnomennej, no dnes už neexistujúcej obce priamo na česko-poľských hraniciach. V programe sú síce „len“ českí a slovenskí interpreti, no miesto akcie je naozaj jedinečné. Za všetko hovorí ceduľa na okraji areálu: Vítejte na konci! Časť koncertov sa odohráva v takmer zničenom kostole svätého Jiřího, spí sa hocikde hneď vedľa starého cintorína. Vstupné je dobrovoľné, dramaturgia je skvelá, kapely hrajú ako o život, nikde žiadny sekuriťák a atmosféra na nezaplatenie. Mimochodom, festival nemá internetovú stránku a už nájsť ho je to prvé dobrodružstvo.

 

Utečenci v Kunsthalle

do 31. 7.

Dom umenia/Kunsthalle Bratislava, ako prvá štátna kultúrna inštitúcia vo východnej Európe, predstavuje medzinárodný projekt Strach z neznámeho, ktorý vznikol ako reakcia na súčasný stav utečeneckej problematiky a pokúša sa prekonať bariéru nekomunikácie. Vystavené diela domácich i zahraničných umelcov a umelkýň sa zaoberajú utečencami, no aj naším vzťahom k nim. Prítomná je tematika paranoje z iných kultúr, otázky utečeneckých kvót či kresťanských hodnôt. Návštevník výstavy tak uvidí reálne príbehy utečencov, reakcie verejnosti a, žiaľ, takisto aj podobu nefunkčnej diskusie. Výstava, na ktorú jednoducho treba ísť!

www.kunsthallebratislava.sk

Facebook Comments